SNES sound emulation και remastering

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.332
Αντιδράσεις
1.356
@ Getta Robo

Φίλε μου το inbox σου είναι γεμάτο και δεν μπόρεσα να σου στείλω PM για αυτό που ήθελες. Ελπίζω να δεις το μήνυμα εδώ, φαντάζομαι ότι αυτό είναι το topic που αναφέρεσαι:

Κατ αρχάς θα χρειαστείς το Audio Overload που μπορείς να το κατεβάζεις από εδώ:

http://www.zophar.net/utilities/audio-multi/audio-overload.html

Μετά θα πρέπει να βρεις τα .RSN μουσικά αρχεία για τα SNES παιχνίδια που θες. Υπάρχουν και τα .SPC αρχεία που βρίσκονται πιο εύκολα αλλά τα RSN είναι καλύτερα για μένα. Ουσιαστικά και τα δύο είναι απλό emulation του sound chip του SNES οπότε αυτό που ακούς είναι αυτό που θα άκουγες σε ένα κανονικό SNES άρα έχεις από την αρχή την original ποιότητα χωρίς κάτι μείον ή κάτι εξτρά. Αυτήν την στιγμή δεν βρίσκω κάποιο site που να έχει το RSN που θες αλλά τα έχω εγώ όλα οπότε θα σου ανεβάσω το RSN του Dracula και θα σου στείλω το link με PM (γιατί φαντάζομαι δεν επιτρέπεται εδώ) όταν καθαρίσεις λίγο το inbox σου για να έχει χώρο.

Οπως θα δεις είναι όλο το soundtrack του παιχνιδιού και είναι μόλις λίγα kilobyte. Και αυτό γιατί η μουσική παράγεται από το Audio Overload σε πραγματικό χρόνο, όπως αν έπαιζες στο SNES, δεν είναι δηλαδή κάποιο κανονικό μουσικό αρχείο όπως MP3, WAV κλπ.

Αφού λοιπόν ανοίξεις το αρχείο στο Audio Overload σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις record αυτό που ακούς σε WAV. Στα δεξιά του παραθύρου θα δεις κάτι κουτάκια που είναι όλα τσεκαρισμένα. Αυτά είναι όλα τα formats που υποστηρίζει το πρόγραμμα και κάθε κουτάκι είναι ένα ξεχωριστό κανάλι. Για το SNES είναι τα κουτάκια που γράφουν SPC channel. Κάθε κουτάκι είναι και ένα ξεχωριστό κανάλι πχ κάποιο ξεχωριστό instrument. Οπότε αν θες μπορείς να κάνεις record όλα τα κανάλια ξεχωριστά και να τα επεξεργαστείς όπως θες ξεχωριστά σε κάποιο πρόγραμμα όπως το Audacity ώστε να κάνεις τις βελτιώσεις που θες και μετά να τα ενώσεις όλα μαζί πάλι σε ένα αρχείο. Αυτό είχα κάνει κι εγώ με το DKC2 soundtrack.

Για ότι άλλο θες με ρωτάς με PM ή ακόμα καλύτερα στο topic εδώ μιας και μπορεί να ενδιαφέρεται και κανένας άλλος.

Edit: Το σχετικό thread με τα remasters που έκανα σε 5.1 dts στο soundtrack του DKC2 είναι εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16820-DKC-%EC%EF%F5%F3%E9%EA%DD%F2-%F3%E5-DTS-5-1-%EA%E1%E9-remastered!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
@ Getta Robo
Φίλε μου το inbox σου είναι γεμάτο και δεν μπόρεσα να σου στείλω PM για αυτό που ήθελες. Ελπίζω να δεις το μήνυμα εδώ, φαντάζομαι ότι αυτό είναι το topic που αναφέρεσαι:

Κατ αρχάς θα χρειαστείς το Audio Overload που μπορείς να το κατεβάζεις από εδώ:

http://www.zophar.net/utilities/audio-multi/audio-overload.html

Μετά θα πρέπει να βρεις τα .RSN μουσικά αρχεία για τα SNES παιχνίδια που θες. Υπάρχουν και τα .SPC αρχεία που βρίσκονται πιο εύκολα αλλά τα RSN είναι καλύτερα για μένα. Ουσιαστικά και τα δύο είναι απλό emulation του sound chip του SNES οπότε αυτό που ακούς είναι αυτό που θα άκουγες σε ένα κανονικό SNES άρα έχεις από την αρχή την original ποιότητα χωρίς κάτι μείον ή κάτι εξτρά. Αυτήν την στιγμή δεν βρίσκω κάποιο site που να έχει το RSN που θες αλλά τα έχω εγώ όλα οπότε θα σου ανεβάσω το RSN του Dracula και θα σου στείλω το link με PM (γιατί φαντάζομαι δεν επιτρέπεται εδώ) όταν καθαρίσεις λίγο το inbox σου για να έχει χώρο.

Οπως θα δεις είναι όλο το soundtrack του παιχνιδιού και είναι μόλις λίγα kilobyte. Και αυτό γιατί η μουσική παράγεται από το Audio Overload σε πραγματικό χρόνο, όπως αν έπαιζες στο SNES, δεν είναι δηλαδή κάποιο κανονικό μουσικό αρχείο όπως MP3, WAV κλπ.

Αφού λοιπόν ανοίξεις το αρχείο στο Audio Overload σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις record αυτό που ακούς σε WAV. Στα δεξιά του παραθύρου θα δεις κάτι κουτάκια που είναι όλα τσεκαρισμένα. Αυτά είναι όλα τα formats που υποστηρίζει το πρόγραμμα και κάθε κουτάκι είναι ένα ξεχωριστό κανάλι. Για το SNES είναι τα κουτάκια που γράφουν SPC channel. Κάθε κουτάκι είναι και ένα ξεχωριστό κανάλι πχ κάποιο ξεχωριστό instrument. Οπότε αν θες μπορείς να κάνεις record όλα τα κανάλια ξεχωριστά και να τα επεξεργαστείς όπως θες ξεχωριστά σε κάποιο πρόγραμμα όπως το Audacity ώστε να κάνεις τις βελτιώσεις που θες και μετά να τα ενώσεις όλα μαζί πάλι σε ένα αρχείο. Αυτό είχα κάνει κι εγώ με το DKC2 soundtrack.

Για ότι άλλο θες με ρωτάς με PM ή ακόμα καλύτερα στο topic εδώ μιας και μπορεί να ενδιαφέρεται και κανένας άλλος.
Σε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ! Θα τα αξιοποιησω λιαν συντομος, πιστευω πως καλο θα ητανε να υπαρχει ενα ξεχωριστο θεμα, μιας και θα ενδιαφερει πολυ κοσμο κατι τετοιο!
 
Getta Robo είπε:
πιστευω πως καλο θα ητανε να υπαρχει ενα ξεχωριστο θεμα, μιας και θα ενδιαφερει πολυ κοσμο κατι τετοιο!
Από το στόμα σου και στου moderator το αυτί :p
 
Για δώστε κι ένα χεράκι! Πείτε μου τι θέλετε να κόψουμε / ράψουμε! :)
 
Προσωπικά προτείνω να σβηστούν όλα τα μηνύματα που έγραψα εγώ μετά το original post (εκτός από το τελευταίο που απευθύνεται στον Robo) μιας και όλα τα links είναι νεκρά και οι πληροφορίες που γράφω δεν είναι πλέον σημαντικές (όλες οι βελτιώσεις που έκανα είναι στο original link του Youtube). Και μετά απλά να μετονομαστεί κάπως το topic, πχ "Sound Emulation παλιών κονσολών (SNES) και remastering (DKC2 5.1 dts remasters)"

H κάτι τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα προτιμούσα να μην διαγράψω ποστς - εφόσον δεν είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ, δεν διαγράφουμε. :)

Καλύτερα πες μου ποια πιστεύεις ότι θα μπορούσαν να αποτελέσουν ένα νέο θέμα κι αυτό, αφού το μετονομάσουμε σε κάτι ορθότερο / σχετικότερο, το αφήνουμε ως έχει (αφού αφαιρέσω τα deadlinks).
 
Από το ποστ που έκανα σήμερα και μετά απευθυνόμαστε γενικά στο sound emulation του SNES. Πριν ήταν για το DKC2 συγκεκριμένα. Οπότε μπορεί να κοπεί εκεί και να φτιαχτεί ένα νέο που να λέγεται "Snes sound emulation και remastering". Οπότε μετά εγώ μπορώ να αναφερθώ με ενα link και στο παλιότερο topic για το DKC2 μιας και είναι σχετικό ;)
 
Fixed τα πάντα και μόλις το δεις, αυτοκαταστρέφονται κι αυτά! ;)
 
Ok, όλα καλά, σε ευχαριστούμε :)
 
Αλλο ένα πολύ καλό player/emulator για το τσιπάκι ήχου του SNES είναι το SNESamp. Είναι ένα plugin για το Winamp και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ:

http://alpha-ii.com/Download/Samp334.exe

H διαφορά είναι ότι το SNESamp έχει αρκετά options ώστε να βελτιώσετε λίγο τον ήχο. Για πρόσβαση στα options πατάμε δεξί κλικ στο winamp, options, preferences. Από εκεί παμε στα plugins και επιλέγουμε τα "input". Μεσα στο κουτάκι δεξιά θα δούμε το "Alpha-II SPC player" οπότε το επιλέγουμε και πατάμε το κουμπί configure που έχει από κάτω.

Επίσης μολις πατήσετε στο winamp δεξί κλικ υπάρχει η επιλογή να εμφανίζετε το snesamp control οπότε καθε φορά που παίζει κάτι από SNES θα εμφανίζεται ένα επιπλέον παράθυρο με τα κανάλια ηχου του SNES και από εκεί με δεξί κλικ πάμε κατευθείαν στα options
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα