Snes9X vs bsnes vs Mesen-S

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.373
Αντιδράσεις
926
Για να ακούσω λίγο γνώμες από όποιους επιμένουν στους παλιούς καλούς standalone και δεν τους έχει καταπιεί ακόμα, η λαίλαπα του RetroArch! :p

Καλοί και χρυσοί οι Snes9X και bsnes, αλλά δεν μπορώ να χαρακτηρίσω το scrolling που επιτυγχάνουν και βελούδινο! Έπαιξα αρκετά με τις ρυθμίσεις και των δύο, αλλά δεν μπορώ να επιτύχω απόλυτα ομαλό scrolling.

Αντίθετα ο ψιλοάγνωστος Mesen-S, έπαιξε ότι προβληματικό τον τάισα (Earthworm Jim 2, Doom, Stunt Race FX) και είχε και υπερομαλό scrolling, out of the box. Μόνο στο eye candy, όπως φίλτρα και scanlines, μένει λίγο πίσω πιστεύω, αλλά κατά τα άλλα, θα είναι για μένα πρώτη επιλογή, αν περάσει και το test της συμβατότητας, διότι δεν τον έχω δει σε πολλά παιχνίδια ακόμα, η αλήθεια είναι...

Οι δοκιμές έγιναν κυρίως στο Donkey Kong Country 1, που θεωρώ ότι δίνει αρκετή διακύμανση στο scrolling, αφού ταυτόχρονα με το δεξιά και αριστερά, που γίνεται πολύ γρήγορα -έχει τον χαρακτήρα ακριβώς στο κέντρο και τον ακολουθεί κατά πόδας- το ανώμαλο έδαφος της πίστας, δίνει ταυτόχρονα και κάθετο scrolling με επίσης γρήγορες εναλλαγές πάνω και κάτω.
Όλο αυτό το διαγώνιο απρόβλεπτο scrolling υποβάλει σε μεγάλη "πίεση" τον κώδικα των emulators και μόνο ο Mesen-S, για μένα πέρασε με επιτυχία. Για πείτε και εσείς γνώμες, μήπως και φταίει το δικό μου setup.
 
Καταρχάς δεν υπάρχει RetroArch, όλα τα SNES cores βασίζονται στους standalones, οπότε έχουμε SNES9X, BSNES και MESEN-S cores. Και μάλιστα είναι όλα βασισμένα στις τελευταίες εκδόσεις από όσο ξέρω.

Χρησιμοποιώντας τα cores αυτά στο RetroArch λοιπόν δεν έχουμε το πρόβλημα με διακυμάνσεις στο scrolling αφού το ίδιο το RA αναλαμβάνει να συγχρονίσει τους emulators με την οθόνη.

Tώρα σε θέμα accuracy και compatibility, το bsnes είναι μακράν το καλύτερο αφού μιλάμε για 100% perfection.

Το Mesen-S είχε βλέψεις για κάτι παρόμοιο αλλά με καλύτερη ταχύτητα. Ομως ο author παράτησε το project στα μισά και δεν ξέρω πόσο το έχει φτάσει.

Το SNES9X έχει πλέον πολύ καλό compatibility και ανεκτό accuracy.
 
Κατσε να ριξω λιγο αγιασμο στο θεμα να εξαφανιστουν τα κακα πνευματα μιας και αναφερες την καταραμενη λεξη retroarch.Aφου εριξα λοιπον να πω και γω πως τον Mesen οσο αφορα το NES δεν τον αλλαζω με τιποτα.Για το SNES και γω Mesen-S χρησιμοποιω αλλα και SNES9X καθως δεν ειμαι και πολυ των ρυθμισεων ωστε να καταλαβω αυτο με το scrolling και αφου στα ματια μου φαινεται μια χαρα τοτε παιζω και γω μια χαρα.Παντως Mesen ειναι η πρωτη μου επιλογη για SNES και NES.
 
Ο snes9x παιζει μια χαρα.Ανοιγουμε τον emulator με ενα κλικ και παιζουμε μια χαρα στην lcd η crt τηλεοραση μας (αν θελουμε αυθεντικη εικονα) το παιχνιδι που θελουμε γρηγορα και ευκολα.Οπως γινεται και με ολους τους emulators.Χωρις να μπλεξουμε με το retroarch και τις 1002 ρυθμισεις που εχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο snes9x παιζει μια χαρα.Ανοιγουμε τον emulator με ενα κλικ και παιζουμε μια χαρα στην crt τηλεοραση μας (αν θελουμε αυθεντικη εικονα) το παιχνιδι που θελουμε γρηγορα και ευκολα.Οπως γινεται και με ολους τους emulators.Χωρις να μπλεξουμε με το retroarch και τις 1002 ρυθμισεις που εχει.
:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Ο snes9x παιζει μια χαρα.Ανοιγουμε τον emulator με ενα κλικ
Kλίκ? Εννοείς του mouse?

o_O o_O :sick: :sick:


Γιατί όχι bsnes όμως? Λογικά ότι PC και να έχεις την σήμερον ημέρα θα το σηκώνει μια χαρά το bsnes. Οπότε αφού έχει καλύτερο compatibility και accuracy, για ποιον λόγο να χρησιμοποιήσεις SNES9X και όχι bsnes που είναι "επίσημα" και ελεγμένα ο καλύτερος emulator?
 
Tζαμπα εριξα και αγιασμο ρε μαμωτο αυτα τα δαιμονια του Retroarch (Imgema) δεν τα πιανει τιποτα γιαυτο λοιπον και γω θα επιστρατευσω τα μεγαλα οπλα :mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::mitsotakis::p:p:p:p:p:p
 
Kλίκ? Εννοείς του mouse?

o_O o_O :sick: :sick:


Γιατί όχι bsnes όμως? Λογικά ότι PC και να έχεις την σήμερον ημέρα θα το σηκώνει μια χαρά το bsnes. Οπότε αφού έχει καλύτερο compatibility και accuracy, για ποιον λόγο να χρησιμοποιήσεις SNES9X και όχι bsnes που είναι "επίσημα" και ελεγμένα ο καλύτερος emulator?
Ναι κανονικα με το mouse.Παιζω στον snes9x γιατι γενικα τα παιχνιδια τρεχουν καλα και δεν ειχα καποιο θεμα στα παιχνιδια που παιζω.Θα βαλω ομως να παιξω και με τον bsnes μιας και ειναι ο καλυτερος emulator.:thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κοιτα και ο SNES9X είναι πολύ καλός πλέον. Πριν από καμια 7ετία ήταν πίσω ακόμα και από τον SNESGT που τον είχα για main στον Pentium 4, μιας και δεν σήκωνε bsnes.

Aλλά η ιδέα του να έχεις τον πιο accurate emulator είναι ότι καμια φορά τα bugs δεν τα καταλαβαίνεις. Μπορει πχ να παίζεις ένα game και να σου φαινεται κομπλέ αλλά να είναι λίγο λάθος ο ήχος ή κάποια timing. Κι εσύ να νομίζεις ότι παίζει μια χαρά. Οπότε όσο πιο καλός ο emulator, τόσο πιο σίγουρος είσαι ότι κάποιο game που παίζεις είναι πιο κοντά στο πραγματικό.

Πλάκα πλάκα, αναρωτιέμαι αν ο SNESGT εξακολουθεί να είναι καλύτερος από τον SNES9X αν και δεν νομίζω πια...
 
Πίσω
Μπλουζα