Sonic CD Mega CD σύντομη παρουσίαση

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
Στο παρακάτω βίντεο κάνω μια σύντομη παρουσίαση του Sonic CD για το Mega CD. Οι διαφορές που παρατήρησα είναι στον τομέα του ήχου, όπως και τα περισσότερα παιχνίδια του Mega CD, όπου έχουμε πιο μπιτάτα και καθαρά κομμάτια. Τα γραφικά πάνω κάτω είναι ίδια με την έκδοση του Mega Drive με μερικές προσθήκες και αλλαγές όπως η κίνηση spin του Sonic και όταν αυτός εκτοξεύεται από ένα ελατήριο όπου στριφογυρίζει γύρω από τον εαυτό του.

Το παιχνίδι γενικά είναι αξιόλογο και αφού είναι και το μόνο Sonic της κονσόλας, αξίζει να υπάρχει στη συλλογή σας.

 
Ωραίο video,αυτό που με ενοχλούσε πάντα στο Sonic ήταν που δε μπορούσα να ελέγξω το χαρακτήρα μου στο πώς θα πηδήξει ,πότε θα σταματήσει κτλ,πέρα από την ταχύτητα είχε τραγικό χειρισμό κατ'εμέ.Φαντάσου δεν ήμουν ποτέ της σειράς,αλλά κάποιες διαφορές τις θυμάμαι κι εγώ(όχι όλες).
 
Γιώργο έχεις δίκιο. Πολλές φορές ο sonic είναι ανεξέλεγκτος πραγματικά. Στο μεταξύ, από την ακινησία μέχρι να αναπτύξει ταχύτητα κινείται σαν τη χελώνα και μετά άντε να τον πιάσεις. Επιπλέον υπάρχουν πολλά εμπόδια στο δρόμο του. Ελατήρια που σε γυρίζουν πίσω, βράχοι που σου κόβουν τη φόρα, καρφιά που εμφανίζονται από το πουθενά. Είναι παιχνίδι που θέλει προσεκτικές κινήσεις.
 
SurvivalHorror είπε:
Ωραίο video,αυτό που με ενοχλούσε πάντα στο Sonic ήταν που δε μπορούσα να ελέγξω το χαρακτήρα μου στο πώς θα πηδήξει ,πότε θα σταματήσει κτλ,πέρα από την ταχύτητα είχε τραγικό χειρισμό κατ'εμέ.Φαντάσου δεν ήμουν ποτέ της σειράς,αλλά κάποιες διαφορές τις θυμάμαι κι εγώ(όχι όλες).
Η ουσία του Sonic δεν είναι ο απόλυτος έλεγχος , αλλά η γρήγορη πρόβλεψη, γρήγορα αντανακλαστικά και απλά αλλαγή πορίας.

Σαν ένα πολυ γρήγορο αυτοκίνητο που πάει με 300 , αν θέλεις να στρίψεις , σταματήσεις ή αποφύγεις ένα εμπόδιο , έχεις τον πλήρη έλεγχο; αν θέλεις πλήρη έλεγχο πάρε KART! (το πιάσατε το υπονοούμενο ;) )
 
Η Αμερικάνικη έκδοση έχει διαφορετικό soundtrack από την Ιαπωνική/Ευρωπαϊκή. Κατά την γνώμη μου η Ιαπωνική/Ευρωπαική έχει καλύτερη μουσική αλλά η Αμερικάνικη έχει καλύτερη μουσική στο intro (Sonic Boom).

Ενα από τα πράγματα που δεν μου αρέσανε στο παιχνίδι είναι ότι παρόλο που βγήκε μετά το Sonic 2, το sprite του Sonic (αλλά και τα physics γενικότερα) είναι από το Sonic 1. Επίσης το spin dash animation είναι πολύ κακό, ουσιαστικά είναι το ίδιο animation με το jumping spin ενώ στο Sonic 2 είχαν φτιάξει ξεχωριστό animation που ταίριαζε καλύτερα:

Sonic 2

s2-ehz-point1img1full.png
s2-ehz-point1img1full.png

Original Sonic CD (δεύτερο καρέ)

spindashmodesmfkz2.jpg
spindashmodesmfkz2.jpg

Επίσης αλλάξανε το dash animation με ένα που ο Sonic τρέχει με τα χέρια πίσω, κάτι που δεν μου άρεσε γιατί μου θύμιζε πολύ anime σε στιλ Naruto που όταν τρέχουν γρήγορα τα χέρια τους κρέμονται από πίσω λες και είναι ανάπηρα:

Sonic CD:

sonic_cd_peelout_by_danderfly-d7diy71.jpg

Sonic 1-2-3 κλπ:

FLfn8cU.jpg
FLfn8cU.jpg

Φυσικά στα σύγχρονα Sonic χρησιμοποιούν το στύλ του Sonic CD αφού μοιάζει με anime και ταιριάζει καλύτερα με το πολύ κακό redesign του χαρακτήρα.

Τέλος, το level design και gameplay του Sonic CD δεν με ικανοποίησαν. Τα γραφικά είναι πολύ "abstract" και αυτό που συνέχεια σε έκοβε κάθε λίγο και λιγάκι για να σου δείξει το cutscene που ταξιδεύεις στον χρόνο άρχισε να μου σπάει τα νεύρα μετά από την 35η φορά...

Καλό παιχνίδι γενικά βέβαια, οι τελευταίες πίστες μου άρεσαν πολύ. Αλλά δεν συγκρίνεται με τα Sonic του Mega Drive και πιστεύω ότι απλά όλος ο ντόρος με αυτό το παιχνίδι έγινε λόγω του ότι το Mega CD είχε κάπως χαμηλότερα standards ποιότητας στα games του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα