Sonic the Hedgehog για Commodore 64

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.412
Αργησα λιγο γιατι εμπλεξα στολίζοντας το δεντρο

και οταν λεω "στολίζοντας το δεντρο" εννοω οτι μετέφερα τα άντερα του κεντρικού υπολογιστή μου στο νεο κουτι (Lian Li LanCool II Mesh Performance με το προαιρετικό LANCOOLII-3X hot-swap SATA backplane) και τροφοδοτικό (Seasonic Focus GX-650).



Μετα απο 17 χρονια με το Antec P160 (και 10 χρονια με το τροφοδοτικό Enermax Pro80+ 620) ηταν καιρος για μια αλλαγη!


ειπα και εγω να ασχοληθώ την μεταφορα του Sonic the Hedgehog σε υπολογιστες Commodore 64. Ή οχι ακριβως, γιατι ενας σκετος C64 δεν αρκει για να παιξει το παιχνιδι, αφου χρειαζεται η επιπλεον μνημη και υπολογιστική ισχύ που προσφέρει η επεκταση REU. Ελάχιστοι εχουν κατι τετοιο, αλλα ευτυχώς ειναι μια απο τις ικανότητες του 1541 Ultimate II, οποτε δεν εχω κανενα πρόβλημα.

Χωρις REU το μονο που θα δειτε ειναι αυτο.



Σε καθε περιπτωση προετοιμαστείτε για μπόλικο απο αυτο.



Πριν μπουμε στο ψητο, το παιχνιδι συνοδεύεται απο ενα εξαιρετικό manual.



Η αρχικη οθονη.



Ο χαρτης.



Game play. Το παιχνιδι ειναι βασισμένο στην Master System εκδοση, αλλα εχει μερικες μικρες πινελιές απο την Mega Drive εκδοση. Παίζεται παρα πολυ ευχαριστα και ουδέποτε θα νιωσετε οτι δεν ειναι επαγγελματικό προϊόν, οτι του λειπει κατι ή οτι υπάρχει καποιο προβλημα.





Μια ενδιαφερουσα ματια σε ενα εναλλακτικό παρελθόν, που μας κανει να αναρωτιόμαστε πως θα ηταν το παρον, αν πραγματα ειχαν συμβει λιγο διαφορετικα πριν τοσα χρονια!

Για οσους ενδιαφέρονται να μαθουν λιγα περισσότερα, εδω υπαρχει ενα ενδιαφέρον video σχετικα με το παιχνιδι.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ καλή μεταφορά γενικά αλλά εμένα με ενδιέφερε περισσότερο η μουσική, η οποία είναι πολύ καλή ομολογώ.

Προσωπικά θα προτιμούσα να δω τι μπορεί να κάνει το C64 με το Master System Sonic χωρίς το extra expansion hardware.
 
Καλά δεν τίθεται θέμα, το Master system δείχνει πιο ικανό εκτός του ήχου που είναι χάλια. Έχει περισσότερα χρώματα, δεν έχει attributes, μεγαλύτερη ανάλυση. Σε Master system υπάρχουν παιχνιδια πχ Wonderboy, Bubble bobble και άλλα που είναι επιπέδου coin op. Είναι σχεδόν ισάξιο με ένα Atari 520 STFM.
 
Το Master System ειναι η ναυαρχίδα των 8bit στα γραφικά, εκτος αν μετρήσουμε και το PC Engine.

Γενικα η μουσικη των παιχνιδιών του ειναι μετρια, λογω των χαμηλων δυνατοτήτων σε αυτον τον τομεα, αλλα το Sonic 1 ειναι εξαιρεση. Μου αρεσει περισσότερο και απο του Mega Drive. Πραγματικα αυτος ο Υuzo Koshiro ειναι μαγος, πιστευω ακομα και στο PC Speaker θα μπορουσε να βγάλει καλή μουσικη.
 
Tο 8-directional scrolling (που είναι και το ζητούμενο για ένα fast paced platformer όπως το Sonic) το πέτυχαν μια χαρά πάντως στον Κομμοντοράκο.

Πολύ καλή δουλειά σε όλα τα επίπεδα. Φτάνει το μηχάνημα στα όρια του.
 
Πίσω
Μπλουζα