Soul calibur

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
Δεν βρηκα καποιο υπαρχων θεμα για το παιχνιδι, και θεωρησα απαραιτητο να υπαρξει εστω και ενα, για το καλυτερο παιχνιδι ξυλου που κυκλοφορησε στο αγαπημενο μας μηχανημα.

Το Soul Calibur αποτελεσε ενα απο τα βασικοτερα, αλλα και φυσικα καλυτερα, παιχνιδια του Dreamcast. Υπεροπλο του, η ανωτεροτητα της εκδοσης αυτης εναντι των μεγαλων ηλεκτρονικων, κατι κοντα στο αδιανοητα σπανιο στο παρελθον.

Ολος ο κοσμος παραμιλαγε για το ποσο ομορφο, απολαυστικο και υπεροχο παιχνιδι ηταν, κατι και που εκτοξευσε την φημη του συστηματος ακομα παραπερα.

Θυμαμαι ακομα τη μερα που επαιξα την Ιαπωνικη εκδοση του παιχνιδιου στο Console Club στα Πετραλωνα, και με ποση λαχταρα ελιωνα ολες αυτες τις εκατονταδες ωρες παιχνιδιου οπου απολαυσα. Παραμενει επισης δυνατος και διαχρονικος τιτλος εως και σημερα. Τα καλα παιχνιδια εξαλλου δεν γερνανε, αλλα ωριμαζουν.

Θυμηθειτε το η ανακαλυψτε το εδω μαζι μας!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάνε πολλά χρόνια που έπαιξα το συγκεκριμένο παιχνίδι σε ενός φίλου το Dreamcast. Πήρα τη Sophitia... Πολύ ωραίο παιχνίδι. Καθώς όμως δεν έχω την κονσόλα αλλά το Saturn και το PS2, υπάρχει στο PS2;

EDIT: Μπέρδεψα το Soul Calibur με το Dead or Alive στο Saturn.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ειχα λιωσει κυριολεκτικα.Τα γραφικα του ηταν το κατι αλλο την εποχη εκεινη.Μαζι με το HotD2 ισως τα παιχνιδια που ασχοληθηκα περισσοτερο στο DC.
 
Jaw drop factor 10/10.

Και μιλάμε για launch game στην Δύση. Η Namco έκανε τρομερή δουλειά και το παιχνίδι παραμένει εντυπωσιακό 15 χρόνια αργότερα...
 
Φανταστική έκδοση, καλύτερη απο το coinop. Με VGA box σε CRT VGA monitor βάζει κάτω και τα fighters του PS3
 
Οταν πρωτοειδα το Soul Calibur ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο και το ειχα παιξει καμμια ωρα σε console club. Οντως παραμενει ενα απο τα πιο ομορφα παιχνιδια του Dreamcast! Εαν η Sega ανακοινωνε την διακoπη παραγωγης του Dreamcast κατα το 2003 θα βλεπαμε και το Soul Calibur 2 λογω οτι ητανε ηδη στην αναπτυξη.
 
Περα απο super smash bros,street fighter και Mortal kombat δεν ασχολουμαι με αλλο fighting και γενικα δεν τα πολυπαω αλλα απο την πρωτη στιγμη που ειδα το Soul calibur στα ηλεκτρονικα ειχα παθει πλακα.Εκει ομως που εμεινα κλαρινο ηταν οταν το ειδα στο dreamcast και το ποσο υπεροχο φαινοταν αν και δεν μπορουσα να το παιξω γιατι η κοπια που ειχα ελαχιστο καιρο μετα την κυκλοφορια του παιχνιδι μολις επελεγες χαρακτηρα και λιγο πριν την μαχη κολουσε :p Η επομενη κοπια που ειχα επαιζε κανονικα ομως :D
 
DarkSynbios είπε:
Εαν η Sega ανακοινωνε την διακoπη παραγωγης του Dreamcast κατα το 2003 θα βλεπαμε και το Soul Calibur 2 λογω οτι ητανε ηδη στην αναπτυξη.
Εκείνο τον καιρό κυκλοφορούσε ένα ράδιο αρβύλα πως το soul calibur 2 υπήρχε για αυτό μηχάνημα, αλλά το είχαν μόνο οι πειρατές. Αυτό ακούγονταν στον δικό μου κύκλο, δεν ξέρω αν διαδόθηκε και πιο πέρα :p
 
theoritikos είπε:
Εκείνο τον καιρό κυκλοφορούσε ένα ράδιο αρβύλα πως το soul calibur 2 υπήρχε για αυτό μηχάνημα, αλλά το είχαν μόνο οι πειρατές. Αυτό ακούγονταν στον δικό μου κύκλο, δεν ξέρω αν διαδόθηκε και πιο πέρα :p
Χαχαχαχα! Οχι ειχε βγει σε ανακοινωση και υπαρχει στην λιστα με τα canceled games..
 
Φοβερο το παιχνιδι και τα γραφικα του δειχνουν φανταστικα ακομη και σημερα λογω scart rgb στην ποιοτικη crt τηλεοραση μου :happyjump::happyjump::happyjump:με απιστευτες λαμπερες χρωματαρες και χορταστικες λεπτομερειες στο παιχνιδι!!!

Δεν πιστευα στα ματια μου οταν εβλεπα τετοια γραφικα τοτε....φοβερο το αλμα στα 3d γραφικα με το dreamcast το 1999 - 2000......
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πωωω τι επικές μάχες είχα ρίξει στο Arcade!

Dreamcast δεν είχα ποτε :(
 
Διαφορες γραφικων σε arcade και dreamcast


Dreamcast gameplay s-video σε παλια οθονη.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα