Space Raiders - Επιδρομείς του διαστήματος (1983)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.879


O Πητερ τρακτον ειναι ενας δεκαχρονος που ζει σε εναν μακρινο πλανητη με τον πατερα του τον Aρθουρ τρακτον που ειναι διευθηντης της διαστημικης εταιριας.Μια μερα ενω ο περιεργος πητερ παιζει κοντα σε ενα διαστημοπλοιο με το αγαπημενο του εντομο καποιοι πειρατες απο εναν αλλο γαλαξια επιτιθονται στο εργοστασιο και μεσα στην μαχη που γεινεται ο πητερ τρομαγμενος βρισκει κρυσφηγετο στο διαστημοπλοιο των πειρατων με αποτελεσμα αυτοι χωρις να τον παρουν χαμπαρι τον περνουν μαζι τους στο δεικο τους κρυσφηγετο τον Αποικο-ενα εναν διαστημικος σταθμο που στην ουσια ειναι το κρυσφηγετο ολων των πειρατων του γαλαξια.Εκει περα ο πητερ κανει φιλιες με καποιους πειρατες και του υποσχονται οτι θα τον γυρισουν πισω ενω καποιοι αλλοι δεν τον βλεπουν και τοσο φιλικα και σκεφτονται ολο και πιο πολυ πιθανα λυτρα που θα ζητησουν απο τον πατερα του για να τον ελευθερωσουν.Εντωμεταξυ περα απο ολα αυτα η διαστημικη εταιρια στελνει τα σκαφη ρομποτ και η μαχη ξεκινα.

Η ταινια ειναι μια απο τους αρκετους κλωνους του star wars αλλα παρολο που συχενομαι,απεχθανομαι και αηδιαζω με τα star wars αυτη μαρεσει παρα πολυ γιατι την εχω συνδιασει με ωραιες στιγμες απο την παιδικη μου ηλικεια.Καποτε την εβαζε η ερτ και πραγματικα ηταν απο της αγαπημενες μου γιατι σαν ονειρο μου φαινοταν να μπω και γω να κρυφτω σε ενα διαστημοπλοιο απο πειρατες του διαστηματος και να μπλεχτω σε μαχες,να παω σε αγνωστους πλανητες κλπ και πραγματικα οποτε την εβαζε η τηλεοραση δεν την εχανα με τιποτα.Μεχρι και την ιστορια της την επαιζα με τα playmobil οταν επιτελους ειχα αποκτησει το μεγαλο διατημοπλοιο playmobil και γενικοτερα playmobil με θεμα το διαστημα.Οσον αφορα την ταινια ειναι μια ωραια ιστοριουλα με σχετικα φτηνιαρικα εφε αλλα καλα σε γενικες γραμμες γιατι προσωπικα εχω δει πολυ χειροτερα και βλεπεται ευχαριστα ακομα και σημερα οτι ηλικεια και αν εχει οποιο κατσει να την δει.Η ταινια ειναι του Roger corman οποτε αν σας θυμισει κατι η μουσικη η τα διαστημοπλοια εχετε δικειο γιατι οπως φαινεται τα πηρε απο την ταινια ''Battle Beyon the stars'' και απλα με αλλους ηθοποιους,σεναριο κλπ εφτιαξε το Space Raiders.Aν θελετε καποιο ποιοτικο sci fi και δεν μπορειτε να δει ταινιες που θυμιζουν rip off του star wars αυτη η ταινια δεν ειναι για σας ομως αν γουσταρετε ενα cult σχετικα σπανιο διαμαντακι των 80's που μοιαζη σαν διαστημικο παραμυθι των παιδικων μας χρονων τοτε ψαξτε να την βρητε και να την απολαυσετε.

https://www.youtube.com/watch?v=tY3DxYhv8YQ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εκπληκτικό...αν και δεν το θυμάμαι το συνδυάζω με αυτό που θυμάμαι και δόξασα στο παρελθόν και φτιάχνω την υπέρτατη space raiders retro εμπειρία

Space Raiders ZX Spectrum © 1982 Psion

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
εκπληκτικό...αν και δεν το θυμάμαι το συνδυάζω με αυτό που θυμάμαι και δόξασα στο παρελθόν και φτιάχνω την υπέρτατη space raiders retro εμπειρία
Space Raiders ZX Spectrum © 1982 Psion

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
H Ταινια παιχτηκε στην Ελλαδα με το ονομα "Επιδρομεις του διαστηματος".
 
Πίσω
Μπλουζα