spectrum αλλά ποιον?

GTSS είπε:
Δυστυχώς όχι δεν ήταν, είχαν αντεστραμένα κάποια pins, αλλά εκτός τούτου τα interface 2 joysticks (τέτοιες ήταν αυτές οι θήρες) δεν υποστηρίζονταν απο όλα τα παιχνίδια.
Xμμμ... πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες αυτές - θα τις έχω υπ'οψη στο μέλλον, thanks !!

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι η Amstrad είχε καταφέρει να ξορκίσει τον "δαίμονα" των joystick interfaces, αλλά απ' ότι φαίνεται, το κουσούρι εξακολουθούσε να υπάρχει...
 
Pixel εχουμε στο forum - βρειτε το τευχος της παρουσιασης του 128 και διαβαστε για ασυμβατοτητες. Δεν μπορω παλι να διαβαζω για τα κουσουρια των "εκτρωματων" της Amstrad - γινομαστε βαρετοι.
 
@Paspartoo

dr-evil.jpg
 
GTSS είπε:
Δυστυχώς όχι δεν ήταν, είχαν αντεστραμένα κάποια pins, αλλά εκτός τούτου τα interface 2 joysticks (τέτοιες ήταν αυτές οι θύρες) δεν υποστηρίζονταν απο όλα τα παιχνίδια.Οπότε έπαιρνες ένα kempston interface και ένα atari συμβατό joystick και ήσουν άρχοντας.
Πολύ εύκολα φτιάχνεις Adaptor για να μπαίνουν κανονικά joystick στις θύρες του +3. Επίσης όσα παιχνίδια έχουν Redefine Keyboard το χρησιμοποιείς και ορίζεις κινήσεις του Sinclair Joystick 12345......

Όσο για τις ασυμβατότητες σε παιχνίδια , τα έχω περάσει σχεδόν όλα σε δισκέτες (Bombjack , Ultimate - Pssst , Jet pak , Cookie κτλ κτλ) και παίζουν όλα κανονικά. Τa έχω κάνει μετατροπή απο αρχεία κασσέτας σε μορφή δισκέτας και με τον Η/Υ μου γράφω δισκέτες 3" και παίζουν κατευθείαν στον +3. Ακόμα και τα γνήσια παιχνίδια.

Βασικά έχω όλα τα μοντέλα , αλλά το αγαπημένο μου και το ποιό πολυπόθητο απο παλιά είναι ο +3.
 
Επίσης πολύ εύκολα αγοράζεις ένα kempston interface με 5 ευρώ και ξεμπερδεύεις, ούτε redefine keys ούτε τίποτα. Ο περισσότερος κόσμος δε μπορεί να φτιάξει adapter και σε αυτόν αναφερόμαστε...

Μάλλον 3.5'' δισκέτες εννοείς (αν χρησιμοποιείς AmDrive) γιατί πως γίνεται να γράψεις 3'' (drive amstrad) δισκέτα σε PC?

Υπάρχουν πειραγμένες εκδόσεις των παιχνιδιών που είχαν πρόβλημα ώστε να παίζουν, αλλά για κάποιον που δεν ξέρει τρέχα γύρευε...

και εγώ έχω compilations με αυτά τα παιχνίδια "φτιαγμένα" έστε να παίζουν αλλά για να τα παίξεις υπάρχουν προυποθέσεις... να έχεις 3.5'' drive στον +3 ώστε να μπορείς να τα μεταφέρεις απο το PC και να έχεις γνώσεις να το κάνεις.

Προφανώς σε αυτές τις εκδόσεις αναφέρεσαι, για να μην τα μπερδεύουμε.... Ασυμβατότητες υπαρχουν.

http://wapedia.mobi/en/ZX_Spectrum
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tο καλώδιο είναι πολύ απλό.

Αναφέρομαι σε 3¨ δεν το έγραψα λάθος. Θα σου δείξω φωτό.

Τα φτιαγμένα παιχνίδια μπορούμε να τα μοιραστούμε , αλλά η χαρά είναι να το φτιάχνεις μόνος σου.
 
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, είναι όντως μεγάλη χαρά να το φτιάχνεις μόνος σου και έχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα. Απλά ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να χειριστεί κολλητήρι και κακά τα ψέμματα... από το κολλητήρι ξεκινούν όλα.

Αυτόν τον adaptor τον έχω φτιάξει και εγώ παλιότερα, απλά με κόστος περίπου 3 ευρώ και κόπο και χρόνο, ενώ με 5 παίρνεις kempston που είναι και καλύτερο για gaming.

Εγώ βασικά γράφω απευθείας ένα παιχνίδι σε 3.5" δισκέτα στο drive του PC και μετά πάνω στο +3 κάνω αντιγραφή της δισκέτας 3.5" σε 3" με αντιγραφικό πρόγαμμα (αν θυμάμαι καλά diskit3 ή κάτι τέτοιο).
 
Εγώ έχω προτιμίσει τη λύση του εξωτερικού 3.5'' drive στον +3. Απο τις 3.5'' δισκέτες (που γράφονται στο PC), μεταφέρονται τα games στις 3'' δισκέτες πάνω στον +3 με αντιγραφικό πρόγραμμα (diskit3 νομίζω). Έτσι δεν υπάρχει καμία μόνιμη μετατροπή σε τίποτα.

Κάπου είχα βρεί 3-4 disk images για 3.5'' δισκέτα όμως (760K, +3DOS), που η κάθε μία χώραγε καμια 15αριά παιχνίδια με τεχνική συμπίεσης του κώδικα. Επέλεγες ποιό ήθελες απο ένα μενού που εμφανιζόταν και περίμενες λίγο να το αποσυμπιέσει στη μνήμη. Άξιζε όμως γιατί ήταν πολλά τα παιχνίδια για μια δισκέτα μόνο.

Για διάβασε εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4499&highlight=amdrive&page=13 (κάτω κάτω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αντιγράφονται τα γνήσια όμως.

Εγώ επισκευάζω τώρα και τις γνήσιες παλιές δισκέτες μου...... όπως και κάνω backup όσες δουλέβουν ακόμα.

Όσο για το Αμdrive.....

Έχω ήδη συνδέσει δισκέτα 3,5 στον +3 εδώ και χρόνια. (1991). Είναι το ίδιο ακριβώς και για τον 6128 με μια καλωδιοταινία απο PC 5 1/4.......βλέπε Residos , Romdos κτλ κτλ. για να δουλέβουν και οι δύο πλευρές. 720κ.

Πιστεψέ με είμαι παλιά καραβάνα στις πατέντες! Συνδέω τα πάντα με τα όλα!
 
Τα γνήσια μεταφέρονται κανονικότατα σε 3,5'' δισκέτα απο το .dsk αρχείο. Τώρα αν μπορεί να αντιγραφεί χωρίς πρόβλημα ένα γνήσιο απο δισκέτα σε δισκέτα... πιστεύω είναι καθαρά θέμα αντιγραφικού προγράμματος και κατα πόσο αποτελεσματικό είναι στα δύσκολα.

Anyway, δεν είχα έτσι και αλλιώς καμια τρέλλα να θέλω να παίξω καλά και σώνει γνήσιο και απο 3'' δισκέτα. Μου αρκεί να παίζει και απο 3.5''.

Δοκίμασε να γράψεις πάντως ένα απο τα .dsk images απο αυτά που σε παρέπεμψα σε 3.5'' δισκέτα... Το καλό με τον +3 είναι ότι βλέπει δισκέτες +3DOS απο μόνο του λόγω της rom του οπότε τη δισκέτα τη βλέπει κατευθείαν σαν 760kb χωρίς side a και β (κάτι που ο 6128 δεν μπορούσε να κάνει χωρίς ειδικό software).

Αν σε ενδιαφέρει το link που μπορείς να τα βρείς pm me. Κάποιος εδώ έχει κάλο με disk images που κυκλοφορούν ελεύθερα στο world of Spectrum εδώ και αιώνες, με τις εταιρίες software να έχουν δώσει συγκατάθεση γιάυτό.

Ουπς, για δές και εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4499&highlight=amdrive&page=14

έκτο post απο πάνω...

Τς τς τς τς... κάποιος δεν κάνει καλά τη δουλειά του...

ΜΟΥΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω και τα υπόλοιπα.... ;)

Και με δικές μου μετατροπές.

Πάντως ξεφύγαμε απο το θέμα....
 
Zx Blockeditor Δουλέβω και taper.
 
Έχεις κάνει μεταφορές παιχνιδιών από άλλους 8μπιτους εκτός από Spectrum και Amstrad (Commodore C64/128, Atari ST);
 
Atari φυσικά.... Είναι πολύ εύκολο με ένα απλό εσωτερικό drive απο PC.

Έχω μεγάλη βιβλιοθήκη. Αν και δεν είναι 8βιτ αλλά 16 :)

Commodore 64 όχι , είχα ένα μόνο για λίγο το 86 και με κασσέτες απο γερμανιά με 100 παιχνίδια η καθε μια. Μόνο ότι έχω κατεβάσει για EMU....
 
εγώ θα διάλεγα Sinclair 128Κ η +2. μια άλλη ερώτηση, μπορούν όλοι να φορτώσουν απο mp3φωνο?
 
Εκτός τον +2 που δεν έχει είσοδο εκτός αν κάνεις πατέντα!!!

Παιδιά βαρέθηκα το tape loading error όσο ρετρό και να είναι. Παλιά φόρτωνα το παιχνίδι και τον άφηνα ανοικτό μέρες για να μην ξαναφορτώσω προβληματικό παιχνίδι!
 
Πίσω
Μπλουζα