Spectrum +3 drive απορία για επισκευή του protection write pin

nikodr

Retro Member
Joined
19 Οκτ 2006
Μηνύματα
181
Αντιδράσεις
1
Παιδιά δυστυχώς πήγα να φτιάξω τον +3 και την πάτησα,το drive του δεν δούλευε και του άλλαξα belt,τότε δούλεψε μια χαρά,αλλά θυμάμαι είχε πέσει μια καρφίτσα 1 χιλιοστού που δεν έδωσα σημασία και την πέταξα,τώρα βλέπω ότι δεν μπορώ με τίποτα να γράψω data γιατί αυτό ήταν το write protect pin,τι κάνω?Διαβάζει δεδομένα αλλά δεν γράφει

http://www.vintage-computer.com/vcforum/showthread.php?23774-Sinclair-Spectrum-3-drive-problem

Εδώ λέει τα εξής.

""The pin you want looks like a nail - ie, it has a head.

Length is 10mm, thickness is 1.15mm and the head is 2.98 mm. "

Φτιάχνεται?Μπορώ να βάλω άλλη καρφίτσα ?

Thank you
 
Για διάβασε εδώ για το πως συντηρούμε ενα φλοπι 3". Παντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις καμι μια μικρή πρόκα στις διαστάσεις που αναφέρεις και να λιμάρεις λίγο τη μύτη της. Και με ενα συνδετήρα μπορείς να κανεις δουλειά...
 
Thanks!Σκέφτομαι να τον πουλήσω και θέλω να τον έχω σε άριστη κατάσταση και να δουλεύει το drive.Σε ευχαριστώ πολύ!Θα το φτιάξω το σκ λογικά :)
 
Rygar help,έκανα τα βήματα ακριβώς ένωσα τα 2 σώματα που κλείνουν με την βίδα που λείπει με μονωτική ταινία αλλά τώρα μου βγάζει error,δεν διαβάζει καμια δισκέτα ούτε φορματ κανει και λέει drive not ready ,αλλά δείχνει να πάει να διαβάσει,η βιδούλα περιστρέφεται που δείχνει ότι είναι καλά.Είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια ιμάντα,λέτε να μην πάει καλά?Τι άλλο μπορεί να φταίει ?
 
Τώρα σώθηκες! Δεν ξέρω πώς το έδεσες και τί μπορεί να σου ξέφυγε. Σορι,δεν εχω ιδέα...
 
No worries rygar ,έφταιγε η κεφαλή την κούνησα λίγο μπρος πίσω κι τώρα δουλεύει,οπότε έχω έναν +3 με σωστό drive.To ίδιο είχε γίνει κι στην amiga ξάφνικά το drive πέθανε,του πείραξα λίγο την κεφαλή και πήρε μπρος και δουλεύει κανονικά τώρα.Έκανα και διαμόρφωση σε μια δισκέτα 3 ιντσών και όλα μια χαρά.

Απλά έβγαλα τον νέο ιμάντα που είχά βάλει γιατί νόμιζα ότι έφταιγε αυτό,και τώρα είμαι με λάστιχο απο θήκη που είχε τυρί σουπερ μάρκετ.Τώρα θα δώ μάλλον θα πάει για πούλημα,σκέφτομαι να πουλήσω και έναν τοστιέρα +,αλλά θέλει αλλαγή μεμβράνης.Rygar thanks για το link ,ο πατέρας μου με κατσαβίδια και πένσες τα έκανε όλα (ο γυρ Γιάννης πάντα ήταν και είναι ακόμα τρομερός τεχνικός !).
 
Κατάφερε ποτέ κανείς σας να παίξει με το light gun ?Το συνδέω όπως λένε οι οδηγίες στο aux αλλά δουλεύει μόνο το fire ότι και να στοχεύσω στην οθόνη δεν χτυπάει (πάντα μιλώντας στα παιχνίδια που το υποστηρίζουν),κάτι λένε οι οδηγίες για φωτεινότητα κτλ και για την σωστή απόσταση,οπότε 2 παίζουν ή είναι μάπα χαλασμένο και δουλεύει μόνο το fire ή κάνω κάτι λάθος εγώ,ξέρει κανείς να βοηθήσει?
 
Σε τι οθονη το δοκιμασες; Δουλευει μονο σε CRT.
 
Στην οθόνη του pc που έχει βύσμα και για τηλεόραση,και συνδέω με scart ότι θέλω ή uhf,ένα monitor tv hd της lg,αλλά σίγουρα δεν είναι crt.Δηλαδή δουλεύει μόνο σε παλαιού τύπου οθόνες...
 
Το δοκίμασα τελικά σε μια τηλεόραση που έχω στην κουζίνα (η μόνη που είναι crt) και δούλεψε σωστά.τι σου κάνει η τεχνολογία.Δεν ήξερα ότι είναι έτσι,πλάκα έχει πάντως σαν εξάρτημα κάνει κάτι που το wii μας έφερε πολύ καιρό και χρόνια μετά... :)
 
Υπαρχουν και LCD light guns, αλλα οχι για spectrum.

Light guns υπαρχουν απο την δεκαετια του '30. Το wiimote δεν ειναι light gun.
 
To ξέρω ότι δεν είναι,όμως η αίσθηση σαν χειριστήριο είναι παρόμοια σε κάτι.Χρειάστηκε να περάσουν πολλά χρόνια για να γίνει αυτό που που έκανε το χειριστήριο του wii,μια μικρή γέυση μας δώσαν αυτά τα παλιά joystick.... :)
 
Πίσω
Μπλουζα