Split Personalities

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php


ΠΑΙΞΤΕ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Split Personalities λοιπόν.

Aλλο ένα δημοφιλές παιχνίδι στους έλληνες gamers, το οποίο έγινε review και στο αγαπημένο μας Pixel (απο τον Αντώνη).

Σαν puzzle game θα έλεγα πως τα καταφέρνει περίφημα - δεν είναι λίγες άλλωστε οι ώρες που περάσαμε παίζοντάς το.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν φίλο μου spectrumά που ήταν μεγάλος fan. Εκείνο που δεν θυμάμαι είναι αν η έκδοση που είχε ήταν καμία πειρατική αγγλική, πάντως στην "εξελληνισμένη" της PIM Software (oνόματι "ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ") φημολογείτο πως είχε γίνει η ανάλογη "επεξεργασία" ώστε να εμφανίζεται και η εικόνα του Ανδρέα Παπανδρέου - όπως θα θυμάστε - και την οποία προσωπικά δεν αξιώθηκα να δω σε υπολογιστή. Μιλάμε πάντως για καρά-retro κατάσταση, έτσι;

(Wally, ακούς; Δεν πιστεύω να έχεις στην κατοχή σου την κασσέτα και να μην την έχεις κάνει dump ακόμα, διότι θα ΣΥΛΛΗΦΘΕΙΣ πάραυτα, απο την retro-police !! :D ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΤ:Billy και λοιποι ρετρο-συνδετημονες θα προτεινα τη δημιουργια ενος thread που θα περιεχει scans των "Ελληνικων" εξωφυλλων (PIM,Greek Software κτλ) απο 8bit games.
 
Θυμάμε σε ένα PIXEL την εικόνα του μεγάλου τιμονίερη της δημοκρατικής παράταξης (που είναι ο animagic τώρα!) ,που συμένει ότι όντος υπήρχε στο παιχνίδι (θα το ψάξω το θέμα και θα επανέλθω)
 
Wally:

Mέσα είμαι, αλλά δεν έχω και πολύ υλικό να προσφέρω !!

Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, νομίζω πως το artwork των εξώφυλλων ήταν το ίδιο με το ξένο και απλά πρόσθεταν την σφραγίδα της Greek Software, PIM Software, κλπ.

Τι θα έλεγες να σκανάραμε τις ελληνικές οδηγίες των παιχνιδιών αυτών; (κάνω request απο τώρα για το Who Dares Wins που ξέρω ότι έχεις !! :D ).

Rigardie:

Φίλε μου, το review του επίμαχου παιχνιδιού απο τον Αντώνη είναι στο τεύχος 25. Καλή ανάγνωση. :)
 
Εγώ το είχα original σε μία συλλογή παιχνιδιών που λεγόταν hit pack. Εκεί, το είχα λιώσει το παιχνιδάκι...αλλά Ανδρέα Παπανδρέου δεν είχα πετύχει... Ισως να υπήρχε στην έκδοση όπου ήταν ,μόνο του! Πάντως από ένα σημείο και μετά γινόταν πανδύσκολο,με όλα αυτά τα εμπόδια που παρουσιάζονταν!!!
 
Φοβερο παιχνιδακι μου το ειχαν δωσει μαζι με το CPC σε μια συλλογη οταν το ειχα αγορασει απο το infoquest το 1988
 
Vagos, η συλλογή αυτή ήταν σίγουρα το Hit Pack... και εμένα μαζί με τον Amstrad μου το είχαν δώσει! :)
 
Πίσω
Μπλουζα