Star Castle για το 2600

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.264
Το Star Castle ειναι ενα vector shoot'em up που κυκλοφορησε το 1980 απο τη Cinematronics

Ενα χρονο μετα (1981) η Atari θεωρησε οτι η προσθηκη του παιχνιδιου στη φαρετρα του 2600 θα ηταν καλη ιδεα. Ετσι ανεθεσε στον Howard Scott Warshaw να αναλαβει σε περας την αποστολη. Δυστυχως κατεληξε στο συμπερασμα οτι δεν μπορει να γινει με το hardware του 2600. To καλο ομως ειναι οτι το συγκεκριμενο αποτελεσε εμπνευση ωστε να μας χαρισει το υπεροχο Yars' Revenge (μπορειτε να το παιξετε νομιμα σε broswer απο εδω). Αργοτερα εγραψε το "διασημο" E.T αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...

Ας ερθουμε στο σημερα...

Ενας παλιος προγραμματιστης της Atari, o Scott Williamson εβαλε σκοπο να μεταφερει το Star Castle στο 2600. Του πηρε 3 χρονια αλλα τελικα το καταφερε (και δεδομενου του hardware, πολυ επιτυχημενα).


Ανεβασε και ενα Kickstarter ωστε να μπορεσει να χρηματοδοτησει τη κατασκευη carts και να διαθεσει το παιχνιδι οπως πρεπει
 
χμμ,το ποσό που αναφέρει ότι του έδωσαν/ζητούσε στο παρελθόν (32 χιλιάδες και κάτι) κάτι μου θυμίζει...ερώτηση,μήπως είναι αυτός που πριν κάμποσο καιρό περηφανευόταν στο atariage ότι είχε φτιάξει λειτουργική έκδοση την οποία έδινε έναντι του παραπάνω νομίζω ποσού και την οποία αρνούνταν να διαθέσει ως rom στη κοινότητα αν δεν μαζευόταν το ποσό;
 
Καπως ετσι. O solidcorp ειναι
 
Βασικά εγώ κόλλησα στο jacket που φοράει ο τύπος στο τέλος και στα ledάκια που αναβοσβήνουν στο διάφανο cartridge! :D
 
Πίσω
Μπλουζα