Star Wars Trilogy

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


 
Σημείωση:

Αν και η παρουσίαση της τριλογίας αναρτάται στο subforum του C64, το artwork και τη δεύτερη γνώμη για τον cpc, τα επιμελήθηκε ο αγαπητός φίλος telonio. Όλα τα credits λοιπόν ανήκουν σε εκείνον μιας κι εγώ έγραψα μόνο τα κείμενα για τον Commodore.

Επίσης, αν και υπήρχε η διάθεση από όλους ώστε τα συγκεκριμένα reviews να δημοσιευθούν στο επόμενο τεύχος του Phoenix, τεχνικοί λόγοι δυστυχώς δεν επέτρεπαν κάτι τέτοιο. Κρίμα...

Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να ευχαριστήσω και πάλι τον telonio για το χρόνο και την καταπληκτική του δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κύριοι, συγχαρητήρια για τα ωραία reviews, και φυσικά για την *υπέροχη* σελιδοποίηση. :thumbup:

Και τα τρία παιχνιδάκια τα είχα παίξει στον amstrad μου, ενώ το πρώτο έτυχε αργότερα να το δω και σε amiga όπου είχαμε και μερικά πολύ όμορφα ηχητικά εφφέ (αξίζει να ακούσετε τον ήχο των λέηζερ, που είναι sample απο το σημείο της ταινίας όπου ο Luke ακούει την φωνή του Ben: "Luke, trust your feelings").

Απο όλη την τριλογία, το πρώτο παιχνίδι είναι μάλλον εκείνο που μου άρεσε περισσότερο. Στον Amstrad το παιχνίδι τρέχει σε 320x200 (μιά και τα cpc μπορούν να κουνήσουν τρισδιάστατα γραφικά σε μεγαλύτερες αναλύσεις με περισσότερη άνεση απο τον αδύναμο σε αυτόν τον τομέα C64) και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Εκείνο που με τράβηξε λιγότερο ήταν μάλλον το 3ο παιχνίδι όπου το gameplay μου φάνηκε ελαφρώς μέτριο. Πάντως το γενικό σύνολο σίγουρα το βοηθάνε τα όμορφα χρώματα (ειδικά στον amstrad) καθώς και η εναλλαγή της δράσης που καταφέρνει να κρατά μέχρι ενός σημείου το ενδιαφέρον του παίκτη (όπως σωστά ανέφεραν οι φίλοι alucard & telonio).

Για το πρώτο παιχνίδι δεν θυμάμαι να είχα διαβάσει παρουσίαση σε περιοδικό, αλλά το 2ο έγινε ολοσέλιδη παρουσίαση στο MicroMad, ενώ το τρίτο είχε γίνει "thunder game" του μήνα, στο Sprite.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WOW!!!

Εξαιρετική προσπάθεια από τα παιδιά!!!

Πολλά μπράβο!!! Κρίμα που δεν μπήκε στον Φοίνικα! :(
 
Μου άρεσε πολύ η DTP δουλειά. Δίνει άλλον αέρα στο review! Ότι πρέπει για το Phoenix ήτανε!!
 
Αν μου επιτρεπεται μια ερωτηση, τα παραπανω παιχνιδια πρωτοκυκλοφορησαν σε arcade, σωστα; Σε ποιες home πλατφορμες κυκλοφορησαν (εκτος απο c64 και cpc)?
 
Ναι πρώτα κυκλοφόρησαν στα arcades. Υπάρχει και για amiga 500 (το είχα) και από όσο ξέρω και για atari st.
 
Πίσω
Μπλουζα