Stella 2600 - CRTemulation

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Το πολυ καλο νεο με τις 3 νεες εκδοσεις του Stella, ειναι ο αλγοριθμος εξομοιωσης της CRT απεικονισης σε LCD TV/Monitots (δειτε εδω).

Εχτες βρηκα χρονο να δοκιμασω επιτελους το νεο feature!

Εχω εναν Quad Phenom 9550 με μια ΑΤΙ 3650 (μαλλον).

Ειδα οτι τα requirements απαιτουν καρτα που να υποστηριζει OpenGl 2.0 και οτι η ολη "δουλεια" γινεται πανω στη GPU. Επισης οτι το CRT emulation ειναι "βαρυ".

Δυστυχως το αποτελεσμα ηταν 1 frame ανα sec!!! Φυσικα οντως το οπτικο αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακοτατο!!!

Μου κανει εντυπωση το παραπανω γεγονος.

Καταφερε κανεις να το τρεξει κανονικα? με τι συστημα?
 
Wally είπε:
Το πολυ καλο νεο με τις 3 νεες εκδοσεις του Stella, ειναι ο αλγοριθμος εξομοιωσης της CRT απεικονισης σε LCD TV/Monitots (δειτε εδω).
Εχτες βρηκα χρονο να δοκιμασω επιτελους το νεο feature!

Εχω εναν Quad Phenom 9550 με μια ΑΤΙ 3650 (μαλλον).

Ειδα οτι τα requirements απαιτουν καρτα που να υποστηριζει OpenGl 2.0 και οτι η ολη "δουλεια" γινεται πανω στη GPU. Επισης οτι το CRT emulation ειναι "βαρυ".

Δυστυχως το αποτελεσμα ηταν 1 frame ανα sec!!! Φυσικα οντως το οπτικο αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακοτατο!!!

Μου κανει εντυπωση το παραπανω γεγονος.

Καταφερε κανεις να το τρεξει κανονικα? με τι συστημα?
Θυμάμαι ότι η ΑΤΙ είχε αργήσει να αναβαθμίσει το opengl στους drivers της. Είχα κι εγώ γενικότερα πρόβλημα με ότι απαιτούσε OpenGl 2.0 μέχρι που αναβάθμισα το driver στη τελευταία έκδοση. Τώρα χρησιμοποιώ τη τελευταία stable έκδοση από το DNA:

http://www.donotargue.com/list.php?c=dnaati

Είναι πάλι αργό αλλά όχι 1 fps.
 
Πολυ ομορφα ολα αυτα,κατι εχει αναφερθει και παλαιοτερα,ευτυχως δεν το παρατησαν.

Emulate old tv sets......
 
Οι τυποι που φτιαχνουν το OpenEmu (ενα front end για αρκετους emulators για Mac) οχι μονο πηραν το CRT emulation του Stella και το εβαλαν σε ολα τα εμουλατορια αλλα προσθεσαν και αλλα καλουδια οπως αντανακλασεις με τη βοηθεια του iSight, παραμορφωση λογω μη επιπεδης οθονης κτλ

Οσοι κατοχοι Mac ας μας πουνε τις εντυπωσεις τους.

Περισοτερα (και video) εδω
 
Δοκίμασα το Stella στο παρακάτω config:

CPU: C2D 8400

VGA: ATI 4870

Full screen και με όλα τα εφέ στο max πάει σφαίρα. Δεν χάνει frame. Οπότε, το συμπέρασμα είναι ότι ο emu για να αποδώσει όλα τα tv effects χρειάζεται μια καλή κάρτα γραφικών.

Θα δοκιμάσω και στο laptop μου με 9600GT και έναν mobile 8400 και θα σας πω.

Δυστυχώς ο Quad 9550 δεν έχει λειτουργικό αυτή τη στιγμή, (και δεν θα αποκτήσει για μέρες γιατί του αλλάζω τα φώτα στο modding.... ) αλλά δεν νομίζω να είχε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.......
 
Μάλον είναι θέμα driver για τις ΑΤΙ. Στο laptop με 200M και τους DNA drivers δεν έχω κανένα πρόβλημα σε αντίθεση με αυτούς από την AMD.

Περίεργο πάντος! Αυτοί που έχουν ρετρό μηχανήματα προσπαθούν να αποκτήσουν καλύτερο display, αυτοί που χρησιμοποιούν emulators προσπαθούν για χειρότερο/παραδοσιακότερο display,... οι αδύνατοι να παχύνουν και οι χοντροί ν' αδυνατήσουν, οι λευκοί να μαυρίσουν και οι μαύροι ν' ασπρίσουν... Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα