Still Rising by Vanity

breakbeatsz

RetroActive
Joined
30 Ιουν 2007
Μηνύματα
277
Αντιδράσεις
49
Χθες στο oldskool compo του Revision 2013 παρουσιασαν ο Hicks και ο Beb το νεο τους demo.

To Still Rising ειναι τεχνικα αρτιο ενω σε αρκετα σημεια γινονται αναφορες

στο δημιουργημα του Rhino.

Ολο το oldskool compo μπορειτε να το δειτε παρακατω ενω το Still Rising ξεκινα στο 33ο λεπτο.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=F7a7EjX0jtA#t=1979s
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό αλλά σε καμία περίπτωση δε συγκρίνεται στο σχεδιασμό και στις τεχνικές με το batman. Ο Ultrasyd, όπως πάντα κάνει θαύματα!
 
το batman ήταν πράγματι σε άλλο επίπεδο...δεν πίστευα ότι ήταν από cpc όταν το είδα
 
Ααα, με πρόλαβες!

Λοιπόν μου άρεσε πολύ το demo των Vanity, αν και με την πολύ διαφήμηση Batman Killer περίμενα τουλάχιστον κάτι επικό.

Σίγουρα δεν είναι Batman Killer. Αλλά είναι υπερβολικά προσεγμένο. Ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνανε τα γραφικά, το style γενικότερα, κάτι που συναντάται στα demos των Vanity.

Τα εφφέ είναι fullscreen με μπόλικα χρώματα, απλώς τα περισσότερα βασίζονται σε line-based hardware effects. Πιο πολύ μου άρεσαν οι rotozoomers στο τέλος (ίσως οι καλύτεροι του είδους) αν και το εφφέ με τα twisted cubes φαίνεται φοβερό. Μου φάνηκε λίγο μικρό και ευχαριστήθηκα μόνο 1-2 εφφέ, για αυτό και λέω πως δεν συγκρίνεται με το Batman Forever που παραμένει έπος.

Ανυπομονώ να δω τι θέση θα πάρει, είχαμε και άλλα δυνατά oldschool demos (C64 demo με physics, Amiga demo comeback των Lemon με τρελά transitions)

link
 
To Still Rising κατελαβε τελικα την δευτερη θεση στο oldskool compo

πισω απο το rink a dink: redux by Lemon.

Βεβαια το να κερδισεις την Amiga ειναι μαλλον απιθανο

Το να κερδισεις ομως τον C64 ειναι Big Deal με την massive demoscene που εχει.

Παρακαλειτε ο χρηστης Optimus να αφησει τις αναλυσεις να τρεξει στο Ebay Uk για αγορα cpc και να αρχισει το Coding :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
breakbeatsz είπε:
Παρακαλειτε ο χρηστης Optimus να αφησει τις αναλυσεις να τρεξει στο Ebay Uk για αγορα cpc και να αρχισει το Coding :)
Τώρα που είμαι εδώ και plus ακόμα θα ψάξω! (Λες να κάνω demo+)
 
Optimus είπε:
Οτι και να αποφασισεις το βεβαιο ειναι οτι θα ειναι καλο.

Οσο αφορα εμενα Εννοείται οτι θελω να κανεις ενα Plus demo

ASiC είπε:
Για να δουμε θα ψηθει τωρα που εγινε και Λορδος :)

Σαν να βλεπω την εισαγωγη του μελλοντικου demo

untitled1.jpg
 
Optimus είπε:
Τώρα που είμαι εδώ και plus ακόμα θα ψάξω! (Λες να κάνω demo+)
Ψάξε καλά, γύρω στους 5 πρέπει να πουλήθηκαν στην Αγγλία... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα