Stonekeep

Zippo

RetroActive
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
210
Αντιδράσεις
22
Το Stonekeep της Interplay που κυκλοφόρησε το 1995 είναι ένα απο τα αγαπημένα μου rpgs. Αυτό που θυμάμαι πολύ καλά είναι η αναμονή για το παιχνίδι καθώς είχε πολυδιαφημηστεί, αφού η εταιρία παραγωγής ξόδεψε αρκετά χρόνια για την δημιουργία του. Ακόμη θυμάμαι το ντέμο με την πρώτη πίστα, το οποίο και είχα λιώσει. Οταν απέκτησα το παιχνίδι (10.000 δρχ απο ένα συνοικιακό μαγαζάκι) κυριολεκτικά το έλιωσα (το γαμάτο ήταν οτι εκτός απο το βιβλίο οδηγίων είχε και νουβελίτσα, οχι οπως σήμερα που είναι μόνο το δισκάκι...)


Σενάριο:
Το σενάριο είναι ένα απο τα πιο πρωτότυπα ever: Ο κακός θεός Khull-Khuum κατάφερε να μετατρέψει όλους τους θεούς σε σφαίρες, και να καταστρέψει την πόλη Stonekeep. Ολους; Οχι, γιατι η θεά Thera καταφέρνει να ξεφύγει. Επίσης ο μικρός Drake καταφέρνει να ξεφύγει απο την καταστροφή με την βοήθεια ενός μυστηριώδους άντρα. Χρόνια αργότερα ο Drake, άντρας πια, θα επιστρέψει και η Thera θα τον ψήσει να την ακολουθήσει στο, βυθησμένο μέσα στην γή, Stonekeep για να πολεμίσει τον Khull-Khuum.


Gameplay:
Το Stonekeep, βασίζεται στο στύλ παιχνιδιών όπως το Lands of Lore και το Eye of the Beholder. Περπατάς δηλαδή τετράγωνο-τετράγωνο χωρίς όμως αυτό να προκαλεί πρόβλημα στις μάχες. Ο χειρισμός γενικά είναι απλός και συνηθήζεται ευκολα. Επίσης μπορούσες να χρησιμοποιείς δύο όπλα, ενώ το σύστημα μαγείας ήταν αρκετά πρωτότυπο αφού γινόταν με την χρήση μαγικών ραβδιών, πάνω στα οποία αντέγραφες ειδικούς ρούνους. Μπορούσες να πάρεις και άλλα τρία άτομα στην ομάδα σου (οι αλλαγές γίνονταν με βάση το σενάριο αλλα γενικά είχε ποικιλία) οι οποίοι πολεμούσαν μόνοι τους. Τα skills ήταν λίγα και ανέβαιναν ανάλογα με την χρήση.

Ατμόσφαιρα:Το μεγάλο πλεονέκτημα του παιχνιδιού. Τα απίστευτα για την εποχή γραφικά και ο καταπληκτικός ήχος, δημιουργούσαν έυκολα μια τρομακτική-κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, ενώ ο κίνδυνος καραδοκούσε σε κάθε γωνία. Το παιχνίδι άν και μονόδρομος παρουσίαζε αρκετό ενδιαφέρον σε όλες τις πίστες και ήταν γεμάτο απο έξυπνους γρίφους, που είχαν να κάνουν κυρίως με τον τρόπο που θα περάσεις το level. Τέλος θα ήθελα να προσθέσω οτι το Stonekeep, έχει τον καλύτερο και πιο τρομακτικό κακό που έχω δεί ποτέ μου και δεν είναι άλλος απο τον Shadowking Khull-Khuum, που άνετα βάζει κάτω όλους τους φλώρους που εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια και παιρνιούνται για final bosses....

ΟΡΙΣΤΕ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ!!

986392758-00.gif


SHADOWKING ΖΕΙΣ, ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ!!

986393464-00.gif


986393387-00.gif


986392992-00.gif


986392821-00.gif


ορίστε και μερικά βίντεο:

http://youtube.com/watch?v=vEedyR8nERQ

(οποιός έχει πληροφορίες για την κούκλα στην εισαγωγή παρακαλώ ας τις δώσει)

http://youtube.com/watch?v=35NDUONybw8&feature=related
 
Φίλε Zippo,πραγματικά χαίρομαι ιδιαίτερα που δείχνεις να παίρνεις ζεστά το θέμα των retro-reviews...!

Κeep going dude,you 're definitely on the right track...!!!!

Θυμάμαι ακόμη πόσο καλά ήταν τα σχόλια του Αντρέα-Παρασκευά Τσουρινάκη στο PC Master για το RPG αυτό!'Ηταν πραγματικά ενθουσιασμένος !!
 
Έγινε λάθος με τις εικόνες, αλλα υπάρχουν ακόμα και τα βίντεο...
 
Φίλε Zippo πρέπει να σου πω ότι η βωμολοχία απαγορεύεται στο forum αυτό....
 
Φίλε Zippo, όπως βλέπεις στο Mobygames δεν αρέσει το direct linking. Γι’ αυτό καλύτερα να κάνουμε όλοι τον κόπο να ανεβάζουμε τις φωτογραφίες των reviews μας στο imageshack.

Δεν έχω παίξει το Stonekeep, τα reviews της εποχής μίλαγαν για ένα μέτριο παιχνίδι παρά τα 5 χρόνια development. Το review του PCM δεν το είχα δει.
 
Εκτός αν το μπερδεύω με κάποιο άλλο,θυμάμαι ότι είχε αποσπάσει πολύ καλά σχόλια,όπως προείπα φίλε Omen.....
 
Είχε αποσπάσει και καλές και κακές. Νομίζω οτι ήταν ένα αρκετά καλό παιχνίδι, αλλα και πρέπει να σκευτείς οτι τα δεδομένα της εποχής ήταν πολύ διαφορετικά, και όχι μόνο στα γραφικά και στον ήχο. Πίστευω οτι ακόμα και σήμερα θα συγκηνήσει αρκετό κόσμο.
 
ΟΚ φίλε Zippo,δεν πειράζει,όλοι κάνουν λαθάκια στην αρχή που μπαίνουν σε ένα forum....

(ελπίζω βέβαια να έχεις διαβάσει τους κανονισμούς λειτουργίας... :) )

Anyway,θα σβήσω λίαν συντόμως τα σχόλια τα δικά μου και τα δικά σου που αφορούν αυτό το περιστατικό,ώστε τα posts στο thread να αναφέρονται στο παιχνίδι και μόνο.... :)
 
manos426f είπε:
Θυμάμαι ακόμη πόσο καλά ήταν τα σχόλια του Αντρέα-Παρασκευά Τσουρινάκη στο PC Master για το RPG αυτό!'Ηταν πραγματικά ενθουσιασμένος !!
...όντως έτσι ήταν !!

Ο Αντρέας είχε πάθει πλάκα με το παιχνίδι αυτό, πράγμα που με οδήγησε "με κλειστά μάτια" στο να το αποκτήσω (ήταν όντως πολύ εντυπωσιακό και προσεγμένο. Είχε και μία αρκετά ωραία νουβέλλα - όπως είπε και ο Zippo).

Θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχε γράψει στο review ο Αντρέας πως "πρέπει να χορεύετε γύρω απο τους εχθρούς σας" - και όντως τους πιό δύσκολους αντιπάλους, κάπως έτσι ήταν προς το συμφέρον σου να τους παίζεις !!
 
Μπράβο φίλε Zippo άξιος....ακόμη ένα αξιόλογο review προστέθηκε στο φόρουμ!!!
 
Ωραίος! Nice Review!

Keep up the good work...
 
Κι εγώ φίλε zippo έιχα πορωθεί με το demo που το βρήκα από ένα cd του PCMASTER (το έχω κρατήσει ακόμα) και μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω όλο το παιχνίδι αν και ποτέ δεν το τελείωσα. Η παλιά καλή Interplay.
 
Τωρα π[ου ξαναπεκτησα το παιχνιδι θα το ξανεγκαταστησω μετα απο 10 χρονια... δεν το τερματισα ποτε (ειχα φτασει στο τελευταιο επιπεδο) αλλα εχω κρατησει τα saves!!!!
 
Λοιπόν παιδιά, βρήκα τη full έκδοση του παιχνιδιού στο net (μέσω torrent βεβαιώς βεβαίως), το φόρτωσα στο Dosbox και έχω λιώσει μαζί του. Φοβερό παιχνίδι!!!!
 
Καταπληκτικό! Θυμάμαι που το είχε αγοράσει ο αδερφός μου από τη Γερμανία (ήταν στα γερμανικά) και ενώ οι απαιτήσεις λέγανε 486, στον 386 μου (DX 40 με 4MB Ram) έτρεχε αρκετά καλά εκτός από κολήματα λόγο μνήμης. Ειδικά το video στην εισαγωγή ήταν από τα πιο καθαρά που είχα δει (χωρίς JPEG artifacts, άραγε χρησιμοποιούσαν looseless είδος compression και αν ναι τι ;) και έτρεχε τέλεια στον 386 μου. Δεν περίμενα τέτοιο παιχνίδι και τέτοια videos να τρέχουν τόσο καλά στο παλιό μηχάνημα. Δεν το τερμάτισα ποτέ. Τώρα το κατέβασα από torrent και θα δοκιμάσω να το βάλω σε έναν Pentium 2 που τον έχω στήσει με DOS για να παίζω Daggerfall :)
 
Είχα φάει γερό κόλλημα με το Stonekeep, το είχα τερματήσει και μου είχε φανεί τεράστιο.

Άλλο ένα παρόμοιο που είχα λατρέψει ήταν το Anvil of Dawn.
 
Αποτι βλεπω πριν λιγα χρονακια ειχα γραψει :) λοιπον ναι, ειχα παλια savegames αλλα έμη δεν τα έχω πρόχειρα, έμη θα ήτο πρέπον να παίξω απο την αρχή να θυμηθώ όλο το σενάριο και τον κόσμο του Stonekeep. Ασχοληθηκα προσφατα για καποιο καιρο αλλα ειμαι τωρα στο παλατι του Khull-Khumm που ειναι γεματο με παγιδες και τηλεμεταφορες, και εχω λιγo... ξενερώσει. Θα επρεπε ομως να το τελειωσω και αυτο καποτε :)

Η μυθολογια του παιχνιδιου (στην οποια δεν ειχα δωσει βαση οταν επαιζα) ειναι αρκετα πρωτοτυπη και σουρρεαλιστικη. Οπως μαθαινουμε, το ηλιακο συστημα σχηματιστηκε οταν ο κακος προδοσε τους αλλους θεους, και οι πλανητες δεν ειναι παρα οι φυλακες των θεών. Η κατι τετοιο.

Η νουβελλα που ερχεται μαζι με το πακετο του παιχνιδιου ειναι παρα πολυ καλη και καλογραμμενη. Επισης εχει βγει και ενα μυθιστορημα βασισμενο στ παιχνιδι με τιτλο Oath of Stonekeep το οποιο δυστυχως δεν εχω βρει ακομα.
 
Πίσω
Μπλουζα