Subwoofer...καηκε?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Εχω ενα 5.1 σετ Roister HT2000* πανω σε εναν Yamaha ενισχυτη. Δουλευουν απροβληματιστα εδω και πολλα χρονια.

Τις προαλες εβαλα να ακουσω μουσικη,οχι σε καποια μεγαλη ενταση, και αρχισα να ακουω ενα βαρυ βομβο. Ψαχνωντας ειδα οτι ερχεται απο το subwoofer. Στο καπακι το sub αρχισε να βγαζει καπνο απο πισω που μυριζε ασχημα (σαν καμμενο καλωδιο μου φανηκε).

Να σημειωσω οτι το sub εχει δικο του ρευμα και ηταν σε πολυπριζο μαζι με ολα τα αλλα πραγματα που εχω στο σαλονι.

Τι μπορει να καηκε?

*ROISTER HT-2000
5 Δορυφόροι 2 δρόμων

Bass reflex

μαγν.θωρακ.

80watt RMS 6 Ωμ 90 dB

Ενεργό υπογούφερ με ψηφιακό ενισχυτή 100watt RMS
 
μου εχει τύχει με πολύπριζο πολύ κακής ποιότητας να γίνονται βραχυκυκλώματα. θα είσαι τυχερός αν δεν είναι άχρηστο το subwoofer.
 
εκει που εβγαλε καπνο ειχε το τροφοδοτικο του ρευματος μαλλον. Κατι εκανε βραχυκυκλωμα μαλλον ή (ειδικα επειδη λες για καπνο) ισως εσκασε καποιος πυκνωτης πανω στο active ενισχυτη του Subwoofer. Αν το ανοιξεις θα φανει κατι τετοιο, μπορεις να ψαξεις τον ιδιο σε ανταλλακτικο και να τον αντικαταστησεις. Γενικά, αν εχει καπνο θα δεις κι απο που εγινε το προβλημα.
 
Αξιζει μια και η Roister ειναι μια Ελληνικη εταιρεια να πω τη συνεχεια.

Πηγα στο service της οπου πετυχα εναν πολυ ευγενικο ανθρωπο ο οποιος επι τοπου ανοιξε το sub, τσεκαρε τη ζημια και μου αντικατεστησε με ελαχιστα χρηματα ολο τον ενισχυτη του με εναν καινουργιο βελτιωμενο. Επισης μου αλλαξε και 2 καπελα σε δυο ηχεια που ειχα μαζι ανευ χρεωσης. Μου ρυθμισε τα db και τα gain και το εργαλειο πεταει.

Αν το παραπανω γινοταν σε καμια αντιπροσωπεια ηχειων εξωτερικου θα περιμενα κανα μηνα να τα παραλαβω.
 
Μερικοί στην Ελλάδα πραγματικά κρατάνε τα standards απίστευτα ψηλά.

Κρίμα που το σκηνικό χαλάει από τα κάθε λογής λαμόγια και παίρνει μπάλα και τους άψογους επαγγελματίες.
 
Πίσω
Μπλουζα