Superstition (1982)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.087
Μία οικογένεια κληρικού μετακομίζει σ'ένα μεγάλο ερημωμένο σπίτι στην εξοχή, το οποίο έχει και μία μικρή λίμνη. Το συγκεκριμένο σπίτι είναι ιδιοκτησία της τοπικής εκκλησίας, όμως συνδέεται με φρικτούς, ανεξήγητους θανάτους που συνέβησαν σε όλους όσους προσπάθησαν να μείνουν εκεί πριν από αυτούς, αλλά και σε όσους πέρασαν τυχαία. Η αστυνομία κάνει έρευνες ενώ εκείνοι μετακομίζουν, σε συνεργασία με τον νέο αιδεσιμότατο της περιοχής. Εν τω μεταξύ οι μυστηριώδεις θάνατοι συνεχίζονται. Ο αιδεσιμότατος είναι εκείνος που αρχίζει να ανακαλύπτει σιγά σιγά τι συμβαίνει με το σπίτι, καθώς μαθαίνει από τα αρχεία της εκκλησίας ότι το μέρος ανήκε σε μία μάγισσα που καταδικάστηκε σε θάνατο με πνιγμό στη λίμνη, το 1692. Η κατάρα της μάγισσας έφερε το θάνατο σε όλους όσους συμμετείχαν στην καταδίκη της τότε, αλλά συνεχίζεται για γενιές και γενιές σε όσους πλησιάζουν την ιδιοκτησία της.

Υπέροχη ταινία για το είδος της, με ωραία ατμόσφαιρα, πολλές τρομακτικές σκηνές και φοβερούς, σκληρούς θανάτους. Μου αρέσει επίσης το γεγονός ότι η ταινία δεν χαρίζει τίποτα, και δεν δείχνει έλεος πουθενά, γι'αυτό άλλωστε δεν έχει και καλό τέλος.



Προβολή συνημμένου 115506
 
Πάνω που σκεφτόμουν να ανοίξω ένα θέμα για αυτήν... :)

perlastar είπε:
Υπέροχη ταινία για το είδος της, με ωραία ατμόσφαιρα, πολλές τρομακτικές σκηνές και φοβερούς, σκληρούς θανάτους. Μου αρέσει επίσης το γεγονός ότι η ταινία δεν χαρίζει τίποτα, και δεν δείχνει έλεος πουθενά, γι'αυτό άλλωστε δεν έχει και καλό τέλος.
Αυτό ακριβώς. Πολύ καλή ταινία με καλογυρισμένους φόνους και φοβερό φινάλε...
 
Αγαπημενη ταινια και με αρκετες πολυ καλες gore σκηνες που προσωπικα της περιμενω πως και πως σε καθε θριλερακι που γουσταρω ασχετα αν το εχω δει και 10 φορες η και παραπανω.

Συγνωμη Amityville horror αλλα αγαπαω superstition:D
 
perlastar είπε:
Μία οικογένεια κληρικού μετακομίζει σ'ένα μεγάλο ερημωμένο σπίτι στην εξοχή
Αυτό από μόνο του λέει πολλά!

Η υπόθεση ακούγεται κοινότυπη αλλά πρέπει να είναι πολύ καλό όπως βλέπω.

Άσχετο! Ή εγώ δεν το βρήκα ή δεν υπάρχει θέμα για τον εξορκιστή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Πάνω που σκεφτόμουν να ανοίξω ένα θέμα για αυτήν... :)
Πάθαμε λοιπόν ότι και με το The Terror. Τουλάχιστον τώρα είμαστε ισοπαλία :p

johnny19818 είπε:
Άσχετο! Ή εγώ δεν το βρήκα ή δεν υπάρχει θέμα για τον εξορκιστή...
A βρε Johnny, απίστευτο, δεύτερη φορά τυχαίνει να αποκαλύπτεις τα σχέδιά μου λίγο πριν! Συνέβη και με το The Omen :D Έχεις δίκιο ασφαλώς για την παρατήρησή σου.

Έχω την εντύπωση ότι η πρόσφατη σχετικά ταινία The Conjuring, η οποία προσωπικά μου αρέσει πολύ, έχει κλέψει αρκετά από το Superstition, κι έχει απλώς προσθέσει κάποιες πινελιές από τον Εξορκιστή.
 
perlastar είπε:
A βρε Johnny, απίστευτο, δεύτερη φορά τυχαίνει να αποκαλύπτεις τα σχέδιά μου λίγο πριν! Συνέβη και με το The Omen :D Έχεις δίκιο ασφαλώς για την παρατήρησή σου.
Σοβαρά μιλάς; Άντε, περιμένω πως και πως το θέμα με τον Εξορκιστή για να σχολιάσω :) .
 
Πίσω
Μπλουζα