SWOS διπλό με pad και keyboard ?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.282
Επειδη δεν την παλευω να στησω την Amiga τωρα και ο μπατζανακης μου επιμενει (SWOS DOS βετερανος) να με πρηζει να θελει να με παιξει με το πληκτρολογιο...μπορω στο SWOS στην Amiga να παιξω διπλό οπου ο ενας παικτης να εχει πληκτρολογιο (με πληκτρα επιλογης του) και ο αλλος με pad?
 
Δεν το εξηγεις καλα, οπως το γραφεις

Wally είπε:
μπορω στο SWOS στην Amiga
εγω καταλαβαινω οτι θες να παιξεις SWOS σε πραγματικη amiga, χρησιμοποιωντας 9πινο joypad και το πληκτρολογιο της amiga. Ολα τα 9πιν "αταρι συμβατα" joypad-joystick παιζουν κανονικα σε amiga, οπως του MD, MS, atari2600, κτλ. Για πληκτρολογιο δεν θυμαμαι εαν γινεται, θα κοιταξω το απογευμα. Αλλα δεν εχεις ενα 9πινο joystick τυπου τομαχωκ να παιξεις? δεν παιζεται αλλιως το SWOS.

Τωρα εαν δεν καταλαβα καλα και θες να παιξεις SWOS σε amiga emulator (Rasberry κτλ), τοτε αλλαζει.
 
Να το κανω λιανα :)

Ο μπατζανακης μου επαιζε SWOS σε DOS οταν ηταν φοιτητης αποκλειστικα με κουμπια (!!!). Δεν μπορει να συγχρονιστει το χερι του με τα χειρηστηρια! (παραξενος τυπος)

Εβαλε ενα Raspberry και με επρηξε να του βρω το SWOS. Το ευκολοτερο για μενα ηταν να του βαλω τον uae4arm.

Το βαλαμε και ανακαλυψα οτι το SWOS δεν φαινεται να παιζει με keyboard (ποσο μαλλον με redefined keys που θελει ο μπατζα)...

Αποριες που εχω ο ανθρωπος... :)
 
Πιο εύκολο δεν είναι να στήσεις ένα Dosbox στο Raspberry και να βάλεις το SWOS για Dos?
 
Αυτο ειναι το planB...αλλα φοβαμαι οτι θα βασανιστω τρελα να χωσω το SWOS στο DosBox του RetroPie.

Αμα το εχει κανει κανεις...θα εκτιμουσα ενα χερακι βοηθειας :)
 
το SWOS ή το DosBox? :p

(επειδή δεν έχω Raspberry και δεν γνωρίζω: για λειτουργικό τρέχει κάποιο linux distro?)

Πάντως έχω "χώσει" swos σε dosbox και δε νομίζω να μου πήρε παραπάνω από 10 λεπτά...
 
To DosBox στο Pi3 το βλεπεις μεσα απο τη Retropie που μεσω Emulation Station μιλαει με το RetroArch...καταλαβες το μπλεξιμο ε? :)
 
Wally είπε:
To DosBox στο Pi3 το βλεπεις μεσα απο τη Retropie που μεσω Emulation Station μιλαει με το RetroArch...καταλαβες το μπλεξιμο ε? :)
ναι, αυτό αλλάζει κάπως τα δεδομένα... :p

Βασικά δεν κατάλαβα τίποτα... :p :p:p

δεν υπάρχει καθαρό linux μέσα με κονσόλες κλπ?
 

στο βαθος τρεχει Raspian αλλα οτι κανεις πρεπει να το κανεις μεσω RetroPie.

Με βλεπω το βραδυ να βασανιζομαι (ακους 1@Imgema[/USER] ? )

 
Ακολουθησα τη συμβουλη σου και το εστησα στο DOSBOX του RetroPie και το εβαλα να τρεχει κατευθειαν ακολουθωντας αυτο τον οδηγο στη παραγραφο που λεει An Elegant Alternative

Παιζει με keyboard αλλα δυστυχως με pad τρελενεται..απο οτι καταλαβαινω ειναι παραξενια του παιχνιδιου (εκανα calibration απο το swos install.exe)
 
QUOTE=Wally;n1045133]Παιζει με keyboard αλλα δυστυχως με pad τρελενεται..απο οτι καταλαβαινω ειναι παραξενια του παιχνιδιου (εκανα calibration απο το swos install.exe)

(Υπόψιν ότι χρησιμοποιώ την έκδοση DOSBox 0.74 DWD-R11, που ενσωματώνει -και- ρύθμιση για το deadzone του 360 pad)

Άνοιξε το dosbox.conf ----> Κάτω από τον τομέα ρυθμίσεων [joystick] άλλαξε την τιμή του timed, σε timed=false.

Με ευχαριστείς αργότερα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Παιζει με keyboard αλλα δυστυχως με pad τρελενεται..απο οτι καταλαβαινω ειναι παραξενια του παιχνιδιου (εκανα calibration απο το swos install.exe)
(Υπόψιν ότι χρησιμοποιώ την έκδοση DOSBox 0.74 DWD-R11, που ενσωματώνει -και- ρύθμιση για το deadzone του 360 pad)

Άνοιξε το dosbox.conf ----> Κάτω από τον τομέα ρυθμίσεων [joystick] άλλαξε την τιμή του timed, σε timed=false.

Με ευχαριστείς αργότερα
tinysmile_grin_t.png
 
Δυστυχως ηταν το πρωτο που ειχα δοκιμασει.

EDIT:Ελυσα το προβλημα ως εξης. Ανοιξα τον Mapper με Control+F1 και εβαλα τα βελακια και το Return (τα ειχα ηδη κανει define μεσα στο Install.exe του SWOS) στον αναλογικο μοχλο και το A του XBOX pad (πατας με το mouse το κουμπι που θες, επιλεγεις Add και μετα αυτο που θες να κανεις map πανω στο pad). Οταν τελειωσεις κανεις Save.

Αυτο φτιαχνει μεσα στο /opt/retropie/configs/pc ενα αρχειο .map. Ανοιξτε το και τσεκαρετε οτι οι επιλογες δεν εχουν πεσει διπλες. Επισης διαβαζοντας το wiki του Mapper εβαλα στο dosbox-svn.conf

joysticktype=fcs

Ετοιμο!
 
Ενσωματωμένη λειτουργία remap, ε; Χμμ... Δεν το γνώριζα αυτό, ενδιαφέρον!

Έχω την εντύπωση όμως, ότι το SWOS δεν υποστηρίζει διπλό, με πλήκτρα και για τους δύο παίκτες, όχι;
 
Εχεις δικιο. Απλα καταφερα να παιζω και με χειρηστηριο. Το αρχικο μου προβλημα δεν εχω κατεφερει να το λυσω :(
 
Δεν ξέρω αν και στην έκδοση για Raspberry, οι drivers κουβαλάνε τα ίδια, άθλια κουσούρια από τους αντίστοιχους των Windows -deadzone 0%, χωρίς δυνατότητα ρύθμισης- αλλά δοκίμασε και με κάποιο άλλο pad. Όλο και κάποιο θα σου βρίσκεται, πλην του XBOX...
 
Πίσω
Μπλουζα