Tα Lego-clones ενος playmobil fan!!!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
Λοιπον...μεχρι τωρα εχουμε δει Lego-clones απο Sluban-Ausini,απο LELE toys,απο Panda toys και ολα τους ηταν υπεροχα...μεχρι τωρα!!!! :diablotin:

Να με συμπαθατε και να με συγχωρειτε κυριοι και κυριες αλλα ολα αυτα ειναι απλες οδοντοκρεμες μπροστα στα παρακατω

και προφανως δεν γνωριζετε το ενα και απιαστο (εεεεε...λαθος...υπολογιστε δυο... :p ) top name στον χωρο των Lego-clones...

γι'αυτο τα τουβλακια σας και σε αλλη παραλια...εδω ο χωρος ειναι prive...για τα COGO και ΑTCO!!!!!!! :boss:

Φυσικα τα παραπανω λεγονται με χαβαλεδιαρεκη και χιουμοριστικη διαθεση και χωρις ιχνος παρεξηγησης.... ;) :flower: :D


Και περναω ευθυς στην παρουσιαση. :)

Πρωτα τα Lego-clone τουβλακια της COGO που μας εκπλησουν ευχαριστα τοσο με το Illustration κουτι οσο και με το προσεγμενο και ομορφα τακτοποιημενο περιεχομενο τους...το οποιο χωρις υπερβολες το βαρος του ξεπερναει το 1/2 κιλο!!!!! :eek:

Το κουτι εμπρος και πισω....

...το οποιο εμενα το μπλε χρωμα και η αριθμιση κατω δεξια κατι μου θυμιζει....
attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και περναμε στο περιεχομενο το οποιο ειναι αρκουντως υπεραρκετο για τα 5 ευρω που κανει το κουτι!!!! :D

Ακουσα καποιους να πεφτουν απο το διαβασμα της τιμης Η' μου φανηκε....?:what:

Περιεχομενο....

το οποιο μοιραζεται σε 5 σακουλακια συν τα base plates. :)

attachment.php


attachment.php


Αυτο που μου εκανε εντυπωση και με αφησε παγωτο.... :eek: ...ηταν η οδηγιες συναρμολογησης!!!

Οδηγιες συναρμολογησης....

Μεγαλο εντυπο (μεγεθος Α4) και εγχρωμο!!!! :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και περναω στην παρουσιαση των ATCO.

Kι εδω εχουμε illustration με hightech ψαρωτικη φωτο -ειδικα για το 1988- στο κουτι,

ικανοποιητικο περιεχομενο και ακομα πιο ικανοποιητικα εντυπα. :cool:

Το κουτι μπρος και πισω...

Κιτρινου χρωματος αυτη την φορα με λεπτομερεια το αυτοκολλητακι απο τον εισαγωγεα/διανομεα. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Το περιεχομενο κι εδω ικανοποιητικο σε μεγιστο βαθμο για 3 τρια ευρω που κανει το κουτι.

Παλι καποιος επεσε?????? :eek: Καλε τι παθαινετε μολις ακουτε τιμη?.....:what:

Περιεχομενο....

Το οποιο μοιραζεται σε 7 σακουλακια...εντυπωση προκαλουν τα διαφανα μερη,τα αυτοκολλητα και οι φιγουρες!!!! :eek:

attachment.php


attachment.php


Οπως και στα COGO ετσι κι εδω με νω αναυδος απο τα εντυπα τα οποια ειναι 3 τον αριθμο.

Οδηγιες συναρμολογησης,καταλογος προϊοντων για προσχολικη ηλικια και καταλογος προϊοντων

για την κανονικες -Space και City μονο... :eek: - σειρες.

Οδηγιες συναρμολογησης και καταλογοι...

Με πλουσια γκαμα ειδικα για τους καταλογους και αριθμιση/απεικονιση των κομματιων για την συναρμολογηση!!! :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Περισσοτερες φωτο οταν με το καλο βρω χρονο να τα μονταρω ολα.:wink:

Πληροφοριες για COGO εδω

" για ATCO εδω

Οποτε εχουμε τελικη σουμα....

10 ευρω τα κουτια των COGO (πηρα 2 δεν μπορεσα να αντισταθω... #) ) + 3 ευρω το κουτι των ATCO = 13 ευρω

για 1,5 kg σχεδον τουβλακια....μια χαρα!!! :D

Οποτε για ψαξτε την λιγο καλυτερα και ξανασκεφτειτε το υπαρχουν απειρες τουβλοεπιλογες!!! ;)

Who needs LEGO anymore? :eviltongue:
 
To πρώτο ντουκ που άκουσες ήταν το δικό μου. Μόλις συνέλθω από αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου θα γράψω....
 
Εεεε...οικονομια δεν ειπαμε?

Μεγεια τα κουφοπαιχνιδια. Τα λεω κουφοπαιχνιδια γιατι με κουφανατε....δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσα αντιγραφα lego.

#)
 
Kambia είπε:
To πρώτο ντουκ που άκουσες ήταν το δικό μου.
Αν επεσες εσυ που εισαι playmobilου φανταζομαι τι θα παθει μια ψυχη μολις τα δει....:biglaugh:

pardalotzatziki είπε:
Εεεε...οικονομια δεν ειπαμε?
Εχεις δικιο Παρδαλε μου, αλλα ηταν αρκετα προκλητικα τα ατιμα...:dribble:

pardalotzatziki είπε:
Μεγεια τα κουφοπαιχνιδια.
Να 'σαι καλα, σε ευχαριστω!!! :thanx2:

pardalotzatziki είπε:
δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσα αντιγραφα lego. #)
Ειδες? Οσος ζεις μαθαινεις.... :D
 
Αιθέέέέέρραααα....... Σβήνωωωωωωω!!! :D

Τα Cogo πρέπει να είναι αρκετά καλής ποιότητας - για τα Atco επιφυλάσσομαι - ενδεχομένως να τα αδικούν οι φωτός!.....

P.S. Σταύρε, όταν ξαναέρθεις, φέρε τα τουβλάκια σου να παίξουμε! :baby2:
 
Σταυρο, μπηκες στο σωστο δρομο :) H Cogo και η Ausini ειναι ιδιο συναφι. Τα σετ της Cogo ειναι πανομοιοτυπα στα κομματια με της Ausini (οδηγιες, τα πυργακια, τα καρτελακια με τα οπλα οπως και τα ιδια τα οπλα, τα κρανη κλπ) απλα ειναι μικροτερα σε μεγεθος σαν σετ (το Castle της Ausini εχει πιο περιτεχνες προσοψεις και επιπλεον εχει τους κινουμενους καταπελτες και τον κινουμενο πυργο με το ram). Κουβεντα να γινεται ομως, για 5 ευρω δεν το συζηταμε καν ετσι? Κελεπουρι χωρις δευτερη σκεψη. Να δεις τι αγοραζεις με 5 ευρω απο Lego.... :p

Σταυρο, με ποσα τετοια σετ των 5 ευρω μπορεις να φτιαξεις το Kings Castle της Lego (που θα ειναι χτιστό απο τουβλακια και οχι φυλλα πλαστικου)? Και 10 σετ να θελει.. 50 ευρω για πληρες Καστρο? Εφικτο για καποιον που θελει κατι οικονομικο για τα παιδια του? Μετα φαινομαστε σαν haters της Lego που ανοιγουμε τετοιου ειδους threads.

Τα σετακια της Atco πρεπει να ηταν απο τις πρωτες εταιρειες που ξεκινησαν το σπορ. Δεν τα εχω ξαναδει αλλα τα αφελη τους σχεδια και χρωματα εχουν πολυ νοσταλγικο τονο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Αιθέέέέέρραααα....... Σβήνωωωωωωω!!! :D
Tι να σου κανω που ειμαι μακρια...αλλιως οχι αιθερα αλλα και μπουκαλα οξυγονου θα σου εφερνα!:biglaugh:

D@redevil είπε:
Τα Cogo πρέπει να είναι αρκετά καλής ποιότητας - για τα Atco επιφυλάσσομαι - ενδεχομένως να τα αδικούν οι φωτός!.....
Απ' οτι τα επεξεργαστηκα λιγο κατα την φωτογραφηση μου αφησαν καλες εντυπωσεις αμφοτερα και τα δυο.

Περισσοτερα οταν πιασω να τα μονταρω. :)

D@redevil είπε:
P.S. Σταύρε, όταν ξαναέρθεις, φέρε τα τουβλάκια σου να παίξουμε! :baby2:
Με μια συμφωνια...να με εχεις μπολικα Φοφικο!!! :D

phil_vr είπε:
Σταυρο, μπηκες στο σωστο δρομο :)
Ενταξει μην το δενεις κιολας....μια παρακαμψη εκανα!!! :animlaugh:

phil_vr είπε:
H Cogo και η Ausini ειναι ιδιο συναφι. Τα σετ της Cogo ειναι πανομοιοτυπα στα κομματια με της Ausini (οδηγιες, τα πυργακια, τα καρτελακια με τα οπλα οπως και τα ιδια τα οπλα, τα κρανη κλπ) απλα ειναι μικροτερα σε μεγεθος σαν σετ (το Castle της Ausini εχει πιο περιτεχνες προσοψεις και επιπλεον εχει τους κινουμενους καταπελτες και τον κινουμενο πυργο με το ram). Κουβεντα να γινεται ομως, για 5 ευρω δεν το συζηταμε καν ετσι? Κελεπουρι χωρις δευτερη σκεψη.
Αυτο το προσεξα,καθως αυτοματα τα συγκρινα με τα δικα σου,μεσω των φωτο.Απειροελαχιστες ψιλοδιαφορες εχουν.

Κελεπουρι μονο? Καθαρη ευνοια της τυχης....τυφλα να εχει ο Γκαστονε!!!! :D

phil_vr είπε:
Να δεις τι αγοραζεις με 5 ευρω απο Lego.... :p
Καταλαβα...ουτε φιγουρα δεν βγαζει το ταληρο! :eek:

phil_vr είπε:
Σταυρο, με ποσα τετοια σετ των 5 ευρω μπορεις να φτιαξεις το Kings Castle της Lego (που θα ειναι χτιστό απο τουβλακια και οχι φυλλα πλαστικου)? Και 10 σετ να θελει.. 50 ευρω για πληρες Καστρο? Εφικτο για καποιον που θελει κατι οικονομικο για τα παιδια του? Μετα φαινομαστε σαν haters της Lego που ανοιγουμε τετοιου ειδους threads.
Σε αυτο συμφωνω μαζι σου! :thumbup:

phil_vr είπε:
Τα σετακια της Atco πρεπει να ηταν απο τις πρωτες εταιρειες που ξεκινησαν το σπορ. Δεν τα εχω ξαναδει αλλα τα αφελη τους σχεδια και χρωματα εχουν πολυ νοσταλγικο τονο.
Απ' οτι γραφει στο κουτι ειναι του 1988,πραγμα που ερχεται σε αντιθεση με τα εντυπα που περιεχονται...τα οποια γραφουν 1985!!!

Παντως θυμιζουν λιγο απο ΤΥCO ως προς τα σχεδια και λιγο ΕΠΑ ως προς τα χρωματα. :)
 
Παρακολουθώ εδώ και αρκετές μέρες τα θέματα με τα τύπου lego παιχνίδια.

Ενα μεγάλο μπαμ αν το ακούσατε......αυτό ήμουν εγώ.....τώρα με αποτελειώσατε.

Πρίν από περίπου δύο εβδομάδες αγόρασα με καμάρι στον 2,5 ετών γιό μου το παρακάτω της LEGO στηνν εκπληκτική τιμή των 64?.

http://www.toysrus.is/serier/lego%20duplo/lego%20duplo%2010507%20my%20first%20train%20set?id=895176&vid=155282

Δεν αισθάνομαι καλά ...... πάω να πάρω ένα ντεπόν.
 
Ειπα να ξεκινησω την νεα χρονια με μια "παρακαμψη" και να κανω κατι δημιουργικο... :)

Αν παει στραβα ολη η χρονια υπαιτιοι θα ειναι ολοι οι τουβλοfan που με πηραν στον λαιμο τους... :p

Ξεκινησα πρωτα με το σετακι της ATCO.

Oλα τα κομματια συγκεντρωμενα και ετοιμα για κατασκευη... :)

Εντυπωση προκαλουν οι φιγουρες - ιδιατερα αυτη χωρις ποδια και χερια... :eek: - που διαφερουν

απο τα γνωστα και κλασικα figures των LEGO,καθως επισης και τα διαφανα κομματια!

attachment.php


Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τα τουβλακια ειναι πιο "χονδρα" απ' οτι της LEGO. :eek:

attachment.php


Μετα απο καμποση ωρα και αφου μου εβγαλαν την πιστη αναποδα... :rant: - κουμπωνουν λιγουλακι δυσκολα,

και αν κανεις "πατατα" αντε να τα ξεκουμπωσεις - το διαστημοπλοιακι μου ειναι ετοιμο για νεες αποστολες! :D

attachment.php


Ευτυχως η ολη κατασκευη ειναι αρκετα στοιβαρη και "δεμενη" και ετσι περναει ο κινδυνος διαλυσης!!!! :)

Επειτα συνεχισα με το σετακι της COGO.

Ενα μικρος χαμος...

attachment.php


Οσοι περιμενατε να δειτε τα κλασικα "αρρωστιαρικα" κιτρινα ανθρωπακια,κακως περιμενατε!!! :p

Γιατι εδω εχουμε φιγουρακια που το χρωμα τους ειναι λες και εχουν παθει ικτερο Η' εχουν κανει πολυ ωρα solarium... :D

attachment.php


Mετα απο 11/2 ωρα συναρμολογησης - ευτυχως εδω κουμπωναν πιο ευκολα τα κομματια - οι υπερασπιστες του καστρου που εχουν "χτυπηθει" απο ικτερο,

αντιστεκονται στην επιθεση των μαυρισμενων απο το solarium βαρβαρων!!!! :D

attachment.php


attachment.php


Η μονη μου ενσταση εδω ειναι οτι μενει πολυ "ακαλυπτος" χωρος τον οποιο θα μπορουσε να υπαρχει κατιτις... :xm:

Anyway...αυτα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε, άστα αυτά τώρα!

Πες ότι γούσταρες που έπαιζες με τα τουβλάκια! Μην στεναχωριέσαι - δε θα βγει παραέξω! :shtup:
 
D@redevil είπε:
Ρε, άστα αυτά τώρα!
Πες ότι γούσταρες που έπαιζες με τα τουβλάκια! Μην στεναχωριέσαι - δε θα βγει παραέξω! :shtup:
Ευχαριστω που το κρατας μυστικο...μενω ησυχος που δεν θα το μαθει κανεις!!!!:biglaugh:

Ενταξει...δεν ειπα οτι δεν τα γουσταρω καθολου...αλλα οπως και να το κανουμε τα μπλε κουτακια εχουν αλλη χαρη!!!!! :sta2
 
dkssprs είπε:
Παρακολουθώ εδώ και αρκετές μέρες τα θέματα με τα τύπου lego παιχνίδια.
Ενα μεγάλο μπαμ αν το ακούσατε......αυτό ήμουν εγώ.....τώρα με αποτελειώσατε.

Πρίν από περίπου δύο εβδομάδες αγόρασα με καμάρι στον 2,5 ετών γιό μου το παρακάτω της LEGO στηνν εκπληκτική τιμή των 64?.

http://www.toysrus.is/serier/lego%20duplo/lego%20duplo%2010507%20my%20first%20train%20set?id=895176&vid=155282

Δεν αισθάνομαι καλά ...... πάω να πάρω ένα ντεπόν.

Ωχ Παναγιτσα μου!!!

65 Ευρω κοστισε και σε μενα! ο Αη Βασιλης για τον Jake του σχεδον 3χρονου γιου μου...

Jake.jpg

Lexotanil!
 
Τέλειο αυτό το κάστρο,αν και γενικά δεν με ενθουσίασαν τα περισσότερα θέματα,παρόλα αυτά είναι τέλεια επιλογή για τους fans,και φυσικά με τέλεια τιμή!!!!!!!!
 
Ε, τώρα, εγώ άμα πω ότι ένας-ένας εκδηλώνεστε, θα φταίω? :D

Όχι πείτε με, θα φταίω?! :D
 
Πίσω
Μπλουζα