Tι μουσική / συγκροτήματα ακούγατε στα 80s;

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.807
Αντιδράσεις
1.816
Η ερώτηση του topic είναι αυτονόητη :D

Αναμένω feedback.
 
Ο πολυλογας akmakas ξαναχτυπα χε χε!!!!

Οπως νοσταλουμε AEON τις καλες εποχες των home micros το ιδιο συμβαινει και με την μουσικη!!!

Η εξαρση της ποπ μουσικης τα κορυφαια συγκροτηματα της metal και rock σκηνης λατρευτηκαν απο χιλιαδες Ελληνες οπως και για τον Ελληνικο χωρο,ειχαμε τους Κηλαϊδόνης (Αρχιζει το ματς αδειασαν οι δρομοι...Τον ειχε και το Pixel σε ενα τευχος του 87 χε χε)Μαρινελα(Να παιζει το τρανζιστορ )Λακης με τα ψηλα ρεβερ!Και ποσοι αλλοι...

Εγω ειμαι οπαδος απο τα παιδικα μου χρονια της ξενης σκηνης!!!

Ακουγα απο Ποπ(disco) Dschinghis khan,duran duran,aha,mike oldfield,alan parson,Billy Idol,Depeche Mode,madona,και εφτασα μεχρι και jean michel jarre να εχω ολη την δισκογραφια του!!

Απο Rock και metal αααααχ.Πολυ power χρονια!!Dio,deep purple,led zeppelin,dire straits,genesis,Ozzy,Queensryche,Helloween,Pink floyd(Κορυφαιοι)!

Ολα αυτα τα παιζω σε ενα ραδιοφωνο που κανω εκπομπη 13 χρονια τωρα :eek:

Eχουν και σελιδα στο ιντερνετ αλλα δεν εχει ολοκληρωθει ακομα!
 
Πειράζει να αναφέρω τους depeche mode που είναι και συγκροτηματάρα; Μονολότι υπάρχει πλήθος συγκροτημάτων και τραγουδιστών που λατρεύω και φυσικά προέρχονται από την απίθανη εποχή των 80's.Δεν νομίζω ότι θα μπορέσει ποτέ να ξαναγραφτεί τέτοια μουσική τόσο μελωδική, τόσο σκοτεινή αλλά και τόσο ψαγμένη ταυτόχρονα. Τα χρόνια της αθωότητας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί για τον κόσμο της μουσικής...http://www.youtube.com/watch?v=8qrcEUL-G8s :worship:

056bho5.jpg
 
Εγώ μάλλον άκουγα τα στρουμφάκια lol, άλλα μόλις άκουσα David Bowie σε μια υπέροχη διασκεύη του Wild is the wind της αγαπημένης Nina:)
 
Φοβερό κομμάτι Erynies!!!:smurf1:
 
Συμφωνώ και αν και δεν είμαι φαν των διασκεύων αύτη πραγματικά μ'αρέσει!
 
Να καταθέσω κι εγώ οτι ήμουν απο τα παιδάκια που ακούγαν μεταλ ητοι Σιδηρα Παρθένα και Μεταλλικους αλλά και διάφορα άλλα στα οποία με μυούσαν οι παρέες μου (απο Μαύρο Σάββατο και Βαθύ Μώβ μέχρι Αλίκη Κούπερ). Απο τα 16 και μετά άρχισε το μεγάλο κόλλημα της κλασσικής που κρατάει και μέχρι σήμερα.Την ποπ και την ντίσκο τα ανακάλυψα μεγάλη, τα δε Ελληνικά τα άκουγα σπίτι απο τους γονείς μου κι εκανα χάζι..Συμπαθούσα αρκετά τον Κηλαιδόνη για την πρωτοτυπια των στίχων του και τα παιδιά απο την Πάτρα για κάποιον ανεξήγητο λόγο...
 
Σιδηρα Παρθένα, Μεταλλικους, Μαύρο Σάββατο, Βαθύ Μώβ, Αλίκη Κούπερ :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: Άκουγες και τον ιερέα του Ιούδα, τον Επικήδειο, την νύφη μου που πεθαίνει;
 
Χε χε...τον ιερέα του Ιούδα δεν τον πολυχώνευα για κάποιο λόγο...Μετα ομαλά αρχισα να ροκάρω...Led Zepellin(δεν μπόρεσα να το μεταφράσω lol) Ουράνιο Τόξο και τους θεούς Jethro Tull που ακόμα τους ακούω πολύ ευχάριστα...Κάποιο διάστημα είχα και πόρωση με τους κιθαρίστες(τα είχα με έναν γι'αυτο!) κι έτσι έμαθα τον Satriani και τον Vai και τον Malmsteen κλπ...
 
Πω πωω μόνο εγώ είμαι ο "φλώρος" της παρέας!!

Scorpions, Michael Jackson, Wham, Cindy Lauper, Duran Duran, Bonie Tyler..

:cool:

 
Aπο τα μεσα του 80 που αρχιζα να "στροφαρει" το κεφαλι μου επεσα με τα μουτρα στο metal.

Απο τοτε εχω προβλημα με μαγνητες,αεροδρομια κτλ :p

Μετα το διευρυνα λιγο το φασμα (με progressive του 70)

Παντως διαβασα ολο το thread και ARDUINNA ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟ TULLa εδω μεσα!!!!(αν μπορω να βοηθησω πουθενα,πες μου ;) )
 
Depeche κι από δω μεριά από Vince Clark εποχή. Για την ακρίβεια η αφορμή ΗΤΑΝ o Clark από εποχής Yazoo. Αυτά παράλληλα με all time classics Dire Straits και ότι ακουγόταν εκείνη την εποχή και έφτανε ωραία στα αυτιά μου.
 
Απο το πρωί μέχρι το βράδυ και απο το βράδυ μέχρι το πρωί Alice Cooper. Προς το τέλος της δεκαετίας μου είχαν παρει τα μυαλά οι Guns'n'Roses.
 
Wally είπε:
Aπο τα μεσα του 80 που αρχιζα να "στροφαρει" το κεφαλι μου επεσα με τα μουτρα στο metal.Απο τοτε εχω προβλημα με μαγνητες,αεροδρομια κτλ :p

Μετα το διευρυνα λιγο το φασμα (με progressive του 70)

Παντως διαβασα ολο το thread και ARDUINNA ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟ TULLa εδω μεσα!!!!(αν μπορω να βοηθησω πουθενα,πες μου ;) )

LOL Wally...Κι όμως υπάρχει και κάποιος άλλος που ακούει Tull εδώ μεσα..Εγώ δυστυχώς δεν είχα την τιμή να τους ακούσω live... :( Είναι φοβεροί καλλιτέχνες ομολογουμένως...Γενικά οτιδήποτε καταφέρνει να χρησιμοποιεί κλασσικούς ήχους (όπως το φλάουτο) με πρωτότυπο τρόπο με ενδιαφέρει...
 
ο Ian ειναι θεος...
 
το ipod μου έχει και jethro tull
 
Cross-Eyed-Maaaaaaary.......... Τελικά είμαστε πολλοί.....
 
Πίσω
Μπλουζα