Tσοκολάτας Carnation

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Δεν ειναι ακριβως κομικ,διαφημιστικο οπισθοσελιδο ειναι για το γαλα που μαζι με το "Νουνου" με εκαναν τα 2.30 που ειμαι σημερα. :D

Carnation rules.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεθαβω το θρεντ μετα απο πολυ καιρο με

αφορμη καποιες ιστοριες του Τσοκολατα Carnation

που βρηκα στα περιοδικα "Μεγαλο Μικυ". :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες θελουν το Carnation παλι στα Σουπερμαρκετ,οποιο λαγωνικο το επιβεβαιωσει και με φωτο ακομη καλυτερα.
 
Απο το Facebook group μας, εμαθα οτι ειναι μαλλον μονο ασπρο (!!!) γαλα!!
 
Aardvark είπε:
Ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες θελουν το Carnation παλι στα Σουπερμαρκετ,οποιο λαγωνικο το επιβεβαιωσει και με φωτο ακομη καλυτερα.

:animeek:

Wally είπε:
Απο το Facebook group μας, εμαθα οτι ειναι μαλλον μονο ασπρο (!!!) γαλα!!
Έστω![edit] Το link διαγραφτηκε προς αποφυγη διαφημισης! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως απο το τιποτα,ας ελπισουμε να φερουν και το κακαο.
 
Το περίεργο είναι ότι στο επίσημο site της Νεστλέ, το προϊόν δεν υπάρχει.

Να είναι παρα εισαγωγή αποκλείεται. Ίσως δεν έχει ενημερωθεί (το site).

Το σοκολατούχο (που η παραγωγή του γινόταν στην Ημαθία) ήταν ξεχωριστή εταιρία (Carnation Ελλάς) η οποία εξαγοράστηκε τελικά από τη νεστλέ το '85.

Φοβάμαι ότι δεν θα μπουν στον κόπο να το παράξουν πάλι.
 
Xμμ το θυμαμαι το ασπρο γαλα απο παλιες αναζητησεις για το γαλα σε sites του εξωτερικου,ισως να παραγεται σε ορισμενες χωρες.

Λινκ

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παραπάνω site είναι από τον Καναδά, προσωπικά, σαν καμένος που είμαι με το carnation, αγόρασα μερικά κουτιά στην Αγγλία το 2008!

Καταλήγοντας, το λευκό παράγεται σε πολλές χώρες και το ερώτημά μου είναι: ξεκίνησε η παραγωγή του και στην Ελλάδα ή το εισάγουν;;

Αν το παράγουν εδώ, υπάρχει ελπίδα να παραχθεί κ το σοκολατούχο.

Πρέπει να βρούμε ένα κουτί!
 
Το Carnation με κακάο είναι 100% ελληνική πατέντα. Ο καουμπόης Carnation είναι επίσης ελληνική επινόηση, επηρεασμένος από τον Λούκι Λουκ.
 
ωραία τα διαφημιστικά για το αγαπημένο μας γάλα...
 
Και κάτι αρχαίο, για τα μάτια σας μόνο:

attachment.php


(Από το Μίκυ Μάους #91 - 22 Μαρτίου 1968)

Προσέξτε οτι το κουτάκι γράφει "CHOCOLATE"...
 
Ωραια φωτο και με την υπογραφη του ελληνα καλλιτεχνη.
 
παιδιά μιλάμε για ΤΟ γάλα!και μένα με μεγάλωσε αποκλειστικά αυτό αν σκεφτεί κανείς ότι μετά το θηλασμό δεν ξαναήπια ποτέ ΜΗ σοκολατούχο γάλα!τρομερό!εγώ δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά, ωστόσο υπάρχει ένα σοκολατούχο που δοκίμασα και έχω την εντύπωση ότι του μοιάζει κάπως (έχει αυτή την έντοντη επίγευση βανίλιας). Δεν ξέρω αν είναι διαφήμιση να το πω ή όχι, βοηθήστε με. Με την επιφύλαξη ότι ίσως να έχω ξεχάσει την πραγματική γεύση του καρνεησον (πάνε και 30 χρόνια....)
 
Εγώ πάντως πριν μερικούς μήνες είχα βρει σε μπακάλικο σφραγισμένα Carnation και Dolca ληγμένα από το 1987. Βέβαια δεν ήταν προς πώληση. Πήρα δείγματα φυσικά γιατί αυτά δεν ξαναβρίσκονται σφραγισμένα τόσα χρόνια μετά!!!

Προβολή συνημμένου 136510

Carnation-Dolca.jpg
 
Α καλά!!!

Έχεις ξεφύγει εσύ με τις συλλογές!!! :supergrin:
 
kingtiger077 είπε:
Εγώ πάντως πριν μερικούς μήνες είχα βρει σε μπακάλικο σφραγισμένα Carnation και Dolca ληγμένα από το 1987. Βέβαια δεν ήταν προς πώληση. Πήρα δείγματα φυσικά γιατί αυτά δεν ξαναβρίσκονται σφραγισμένα τόσα χρόνια μετά!!!
Προβολή συνημμένου 136510
όμορφη ανάμνηση το σοκολατούχο γάλα Carnation και Dolca...
 
kingtiger077 είπε:
Εγώ πάντως πριν μερικούς μήνες είχα βρει σε μπακάλικο σφραγισμένα Carnation και Dolca ληγμένα από το 1987. Βέβαια δεν ήταν προς πώληση. Πήρα δείγματα φυσικά γιατί αυτά δεν ξαναβρίσκονται σφραγισμένα τόσα χρόνια μετά!!!
Προβολή συνημμένου 136510
:eek: αν υπήρχαν αρκετά, ανετότατα θα θυσίαζα ένα και ας με έτρεχαν καπάκι για πλύση στομάχου.

Λοιπόν, παίδες επιβεβαιώνω την ύπαρξη του λευκού carnation στον ΑΒ, το αγόρασα εχθές, υπήρχε και σε Light έκδοση, διάβασα την ετικέτα από πίσω και λέει παραγωγή, Πλατύ Ημαθίας!

Δεν το έβγαλα φωτογραφία γιατί ήμουν στο τρέξιμο, ωστόσο αυτό γεννά κάποιες ελπίδες να εμφανιστεί και το σοκαλατούχο κάποια στιγμή. Σκέφτομαι μάλιστα να στείλω mail ερώτησης για το αν υπάρχουν σχέδια να παραχθεί το συγκεκριμένο προϊόν.
 
Πίσω
Μπλουζα