Tales from the Crypt (1989)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
H σε όλους μας γνωστή σειρά τρόμου παραγωγής 1989. Βασισμένη σε κόμικς τις δεκαετίας του 1950
 
εχει βγει ηδη σε ξενα forums ολη η σειρα
 
Καλούτσικη η σειρά στην τηλεόραση, αλλά δεν φτάνει τα κλασσικά κόμικς.

Ήταν "αδελφάκι" με τις σειρές "VAULT OF HORROR" και "HAUNT OF FEAR".

Έχω σε πολυτελές συλλεκτικό box-set, ΟΛΗ την σειρά, σε αυθεντικό ασπρόμαυρο μελάνι, όπως είχε πρωτοκυκλοφορήσει στην Αμερική την δεκαετία του 50.

180px-Tales_from_the_Crypt-22.jpg


Κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα πρόσφατα, από την Modern Times.

Αναμφισβήτητα το κλασσικότερο κόμικ τρόμου όλων των εποχών.

Είχε βγει και ταινία παλιά, από την Amicus.

220px-Tales_from_the_crypt_film_poster.jpg

Κλασσικός στην ταινία, ο μακαρίτης Peter Cushing στον ρόλο του Mr.Grimsdyke.

220px-Peter_Cushing.jpg

Αγαπημένη ιστορία από τα κόμικ, το "ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΓΙΑ ΒΙΟΛΙ ΚΑΙ ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟ" !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έτσι exetlaios χαίρομαι που η γνώση σου επεκτίνεται και στην αγγλική σχολή τρόμου (Αmicus, Hammer)
 
Φυσικά

Witchfinder General or Conqueror Worm με τον Vincent Price (1968) του σκηνοθέτη Michael Reeves (που τα τίναξε λόγο κατάθλιψης) διανομή της εταιρίας ΑΙP. Τα σπάει η ταινία λέμε :)

Creeping Flesh 1972 με Peter Cushing Και Christopher Lee που ο 2ος φυλακίζει τον 1ο επειδή ανακαλύπτει ένα μακάβριο μυστικό
 
Dominion είπε:
Φυσικά
Witchfinder General or Conqueror Worm με τον Vincent Price (1968) του σκηνοθέτη Michael Reeves (που τα τίναξε λόγο κατάθλιψης) διανομή της εταιρίας ΑΙP. Τα σπάει η ταινία λέμε :)

Creeping Flesh 1972 με Peter Cushing Και Christopher Lee που ο 2ος φυλακίζει τον 1ο επειδή ανακαλύπτει ένα μακάβριο μυστικό
Πολύ σωστός !

Και μάλιστα o Michael Reeves όταν αυτοκτόνησε,

ήταν ακόμα, μόλις 25 ετών !

Σε μιά ηλικία που ακόμα "ψαχνόμαστε", αυτός είχε γυρίσει ταινίες με όλα τα ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ του κινηματογράφου του τρόμου :

Christopher Lee, Vincent Price, Boris Karlof, Barbara Steele !
 
Αγαπητέ exetlaios θα συμφωνήσω μαζί σου...αλλά θα σου πω ότι για να γυρίσεις τέτοιες ταινίες θες κεφάλαιο και ένα παραγωγό να σε εμπιστευθεί...καθώς και ένα κοινό που να γουστάρει να παιδευθεί. Εδώ ελλάδα γενικά σνομπάρουμε τις ταινίες τρόμου και βλέπουμε κάτι κλάπες αισθηματικό κοινωνικές ή σαχλοκωμωδίες γυρισμένες στο πόδι (τελευταία με βιντεόκάμερα) ..ενώ και locations έχουμε και θρύλους και παραδόσεις. Όσο για την ηλικιά σαφώς δεν παίζει κανένα ρόλο, αλλά ξέρεις μιλας για χώρες που τα όνειρα των παιδιών τους τα κάνουνε πραγματικότητα δεν τα καταστρέφουνε. Εγώ εδώ είμαι σκιτσογράφος και δεν μπορείς να φανταστείς τι κράξιμο έχω φάει από όλη την μπλέμπα (συγγενείς φίλους κλπ). Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ...[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόσφατα αγόρασα το DVD το οποίο περιέχει τις ιστορίες:

1) And all throught the house...


2) Yellow



3) You, Murderer


Εντύπωση προκαλούσε πως σε πολλές από τις mini αυτές σειρές συμμετείχαν γνωστοί ηθοποιοί, όπως ο Kirk Douglas στο "Yellow" η οποία έχει την εξυπνότερη υπόθεση στο DVD.

Νομίζω πρέπει να τσεκάρω τα comics επίσης...
 
[edit] This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been closed. [edit]

Και εδώ στο youtube ένα από τα καλύτερα επεισόδια της σειράς με τον αείμνηστο κρίστοφερ ρίβς (σούπερμαν)

Αlucard το επεισόδιο And All Through That House (με το μανιακό Αι Βασίλη)

[edit] Κανάλι ΥΤ με ολόκληρα copyrighted επεισόδια [edit]

ανήκει στα επεισόδια πιλότους της σειράς το 1989

τα άλλα ήσαν το The Man Who Was Death (με έναν οργισμένο δήμιο της ηλεκτρικής καρέκλας)

το Dig That Cat... He is real gone (με τον Joe Pantoliano του Matrix στο ρόλο ενός μάστορα των αποδράσεων στυλ χουντίνι)

[edit] Δεν υπάρχει πλέον το video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχη σειρα.Πριν δυο βδομαδεσ απεκτησα και τουσ 7 κυκλουσ με ελληνικουσ υποτιτλουσ και επιτελουσ θα την απολαυσω ολοκληρομενη.
 
κλασσικη πια ..και δεν σε κουραζει κιολας..μισαωρακια και εξω απ την πορτα..οσο για την hammer...αγαπημενη..
 
Προτιμώ την ταινία από την σειρά! Αν και είχε κάποια καλά επεισόδια! Όπως αναφέρθηκε από τους Εχετλαίο και Dominion πολύ καλό ήταν και το "Vault of horror " που βασίζονταν σε ιστορίες του κόμικ...
 
[edit] Η σειρά υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα και αυτό που ζητάς είναι ουσιαστικά παράνομο. Διάβασε τους κανονισμούς του φόρουμ [edit]

Καλησπέρα, συγνώμη για την παρεξήγηση αλλά ζήτησα πληροφορία για να ΑΓΟΡΑΣΩ την σειρά και ΟΧΙ να την κατεβάσω παράνομα. Έχω ήδη αγοράσει νόμιμα τα volumes που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και απλά αναρωτήθηκα εάν υπάρχει και ολόκληρο το box set (7 κύκλοι) για αγορά. Συγνώμη και πάλι αν ο τρόπος που το διατύπωσα ήταν λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E ναι, τώρα καλύτερα έτσι όπως το λες :D Φαντάζομαι όλο και κάποιος γνώστης θα ξέρει να σε ενημερώσει.

Με την ευκαιρία να σε καλωσορίσω στην παρέα μας.
 
Εγω εχω βρει στο Μοναστηρακι καποια dvd αλλα μαλλον ειναι αυτα που εχεις κι εσυ.
 
Ειχα τσιμπησει πριν πολλά χρονια κατι ελληνικα Collectors edition ο θεος να τα κανει απο μαγαζι ελλαδα, δυο σετ volume πως τα λετε με 6 dvd εκαστος της ασημενιας something με κατι απαραδεκτους ελληνικους υποτιτλους κατι χειροτερο απο ερασιτεχνικους.


Δεν μπορεσα να τα δω,αλλα ηταν προ πιστωτικης,οποτε δικαιολογουμε.
 
Αγαπημένη σειρά και για μένα και οι τίτλοι αρχής υπέροχοι! Λάτρευα κυρίως τον Crypt Keeper, με την εκπληκτική φωνή του John Kassir. Tον Crypt Keeper όμως νομίζω ότι δεν τον απολαμβάνεις καλά στα ελληνικά, αφού όταν μιλούσε τα περισσότερα λόγια του ήταν "λογοπαίγνια τρόμου" που μόνο στα Αγγλικά μπορείς να τα καταλάβεις και να γελάσεις. Φοβερή εντύπωση μου είχε κάνει το επεισόδιο Lower Berth του δεύτερου κύκλου, που ο ίδιος περιγράφει την ιστορία του και γνωρίζουμε τους γονείς του: Ένας άντρας-φρικιό από freak show, που είχε 2 πρόσωπα ο πατέρας και μία μούμια η μητέρα του! Στο τέλος λέει χαρακτηριστικά: ¨Αnd my mommy was a mummy!"

Πάντως πιστέυω ότι μετά τον τέταρτο το πολύ κύκλο έπρεπε να σταματήσει η σειρά. Από κει και πέρα έχασε κάθε έμπνευση και επαναλάμβανε όλο τα ίδια και τα ίδια. Άλλη μία κλασική περίπτωση από τις χιλιάδες που στο βωμό του χρήματος τα θυσιάζουν όλα και δεν ξέρουν πότε πρέπει να σταματήσουν.
 
Eξαιρετικα νεα για μια απο της πολυαγαπημενες μου σειρες η οποια μολις εβαλα ιντενρνετ ηταν απο της πρωτες που εψαξα να βρω ;) :p

Απο τοτε εχω δει και τους 7 κυκλους και γω δε θυμαμαι ποσες φορες και αυτο που δεν χορταινω ποτε να το ακουω ειναι το γελιο του crypt keeper.Ελπιζω και ο νεος κυκλος να ειναι εξαιρετικος και να μην απογοητευτω.
 
Πίσω
Μπλουζα