Tales of Monkey Island - The Screaming Narwhal

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
Λοιπόν, μόλις πέρασα καμμιά ώρα παίζοντας το πρώτο επεισόδιο της Telltale Games.

-Γραφικά: θέλει αρκετά ισχυρή κάρτα γραφικών. Σε Win7 με μία 9600 και 4πύρηνο Phenom, σε 1280x800 υπάρχουν σημεία (αρκετά) που σπάει. Όμορφα, αλλά όχι όσο του 3 - έχει χαθεί η μαγεία. τα 3D μοντέλα είναι επιεικώς εκνευριστικά. Πέρα του G, της Elaine και του LeChuck όλα τα άλλα (μέχρι και οι γλάροι!!!) είναι από το ίδιο μοντέλο Mr. Potatohead :6 . Επίσης, μου τη σπάει πολύ η εμφάνιση του Guybrush με το μουσάκι και τη μοντέρνα εμφάνισή του.

-UI: ο έλεγχος είναι αρκετά καλός αν και υπάρχουν σημειάκια που πρέπει να κάνεις μανούβρες για να ξεφύγεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χρησιμοποιείται το δεξί κλικ και πρέπει να πας τον κέρσορα στα δεξιά της οθόνης για το inventory???!

-Σενάριο: μέχρι τώρα δεν έχω δει τίποτα φοβερό, κλασσική εισαγωγή βασικού επιπέδου σε adventure. Οψόμεθα.

-Διάλογοι: το αυτό. Μερικά σημεία με χιούμορ στο παλιό στυλ, αλλά και αρκετά με σύγχρονες αναφορές (U-Tube κτλ) που σε βγάζουν από την ατμόσφαιρά.

Προς το παρόν του δίνω ένα 6/10, ελπίζω να βελτιωθεί αλλιώς θα μιλάμε για μισοψημένη προσπάθεια. Περιμένω το remake του κλασικού...
 
Μόλις το εγκατέστησα κι εγώ (εννοείται ότι έχω αγοράσει όλα τα επεισόδια), δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα γιατί θέλω να το παίξω αργά το βράδυ με την ησυχία μου. Απλά είδα στα settings ένα "Hint Frequency" το οποίο έβαλα άμεσα στο 0!

Είμαι απίστευτα χαρούμενος και συγκινημένος και ξέρω πως όλα τα αρνητικά σχόλια του κόσμου δεν πρόκειται να μου μειώσουν την ευφορία που νιώθω στη σκέψη ότι θα ξαναχειριστώ τον Guybrush. Τα remakes παρεμπιπτόντως δεν μου λένε τίποτα παρεμπιπτόντως, τα γραφικά για μένα μετράνε ακριβώς ΜΗΔΕΝ σε ένα adventure οπότε βελτιώνοντας τα γραφικά απλά παίρνεις... το ίδιο παιχνίδι.
 
Αυτό είναι που λέγεται 'rose tinted glasses' :D

Δηλαδή το θεωρείς προσόν το ότι έχει χειρότερα γραφικά από τον προκάτοχό του; Νέα άποψη αυτή, να την πεις στην Lucas Arts που είχε κάνει τόσο απίθανη δουλειά στα προηγούμενα, μήπως το βγάλουν σε ASCII art :D

Μιλάμε για graphic adventure, μην το ξεχνάς. Το οποίο σημαίνει ότι και τα γραφικά παίζουν μεγάλο ρόλο.

Α, ξέχασα και τη μουσική: ανατρίχιασα, όπως πάντα, στο άκουσμα του μουσικού θέματος, αλλά πέραν αυτού δεν άκουσα κάτι ιδιαίτερο μέχρι τώρα.

Και, btw, τον Guybrush τον χειρίστηκες και στο 4, εννοείς ότι το φχαριστήθηκες; 8)

ΥΓ "Elaine will be so p[issed]. o[ff]."... Yikes.
 
Τα πρωτα λεπτα μου αφησαν εξαιρετικες εντυπωσεις.

Επιφυλασσομαι για πληρεστερη εικονα το βραδυ...
 
Φίλε Gryzor, έχω τρεις λέξεις να σου πω:

Eek! Ack! Chee!


;)


 
I am rubber, you are glue.
 
Μεγάλη απογοήτευση. Τα γραφικά είναι άθλια ενώ ο σχεδιασμός χαρακτήρων ακόμα χειρότερος. Ο Threepwood δείχνει σαν χαζοαμερικανάκι και οι άλλοι χαρακτήρες είναι Copy/Paste όπως προείπε και ο Gryzor.

Δεν συμφωνώ με τον φίλο Άλκη ότι τα γραφικά δεν μετράνε, γιατί αν ήταν έτσι όλοι θα έπαιζαν text adventures. ;) Στα Graphic adventures τα γραφικά παίζουν τεράστιο ρόλο. Όπως στα text adventures μετράει το συγγραφικό ταλέντο για την καλή περιγραφή χώρων και καταστάσεων για να σε βάλει στην ατμόσφαιρα, τον ίδιο ρόλο έχουν τα γραφικά στα graphic adventures.

H ήχος δεν έχει τίποτα να επιδείξει και θα μπορούσατε κάλλιστα να τον κλείσετε αν δεν χρειαζόταν για την επίλυση δύο γρίφων. Η ηθοποιία είναι απλά "ανεκτή".

Οι διάλογοι και το σενάριο είναι μια από τα ίδια, χωρίς απολύτως τίποτα ενδιαφέρον. Δεν είναι καν αστείο, ενώ οι χαρακτήρες είναι τελείως αδιάφοροι.

O χειρισμός είναι χάλι μαύρο. Μόνο ένα click για ΟΛΑ, (ήμαρτον!) το περπάτημα με mouse είναι σχεδόν αδύνατο (παίξτε με πλήκτρα), όπως είπε ο φίλος Gryzor είναι κουραστικό να πηγαίνεις δεξιά για το inventory ενώ το interface για συνδυασμό αντικειμένων είναι εξίσου κουραστικό.

Το gameplay κινείται σε πάρα μα πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα. Μηδενικό σχεδόν interaction με το περιβάλλον ενώ οι γρίφοι είναι πανεύκολοι. Αναρωτιέμαι γιατί χρειάστηκαν να βάλουν hint system (δεν το δοκίμασα για να δω πως "βοηθάει"). Δεν έχουν καν μια "εξυπνάδα" ή έστω λίγο χιούμορ.

Τι να πω; Οι Fan του Monkey Island περίμεναν 9 χρόνια για να παίξουν ΑΥΤΟ; Καλύτερα ξαναπαίξτε τα πρώτα και μην σπαταλήσετε το χρόνο και τα χρήματά σας για κάτι τόσο κακό.
 
Να σημειώσω ότι ο χαρακτήρας κινείται και με cursor/AWSD (+shift για τρέξιμο), ότι με το Ι βγαίνει το inventory και το Ε είναι quick examine, και με F4 γίνονται high-lighted αντικείμενα. Αντίστοιχα με middle mouse button βγαίνει inventory και με δεξί κλικ (μαζί με το αριστερό) τρέχετε.
 
Πάντως παρόλο που το παιχνίδι δεν μου άρεσε καθόλου, έχει πάρει αρκετά θετικά reviews και μαζί με το SE φαίνεται να έχει αναζωπυρώσει το ενδιαφέρον για τα LA adventures. Ίσως αν έχουν επιτυχία να ξανασκεφτεί η LA την πολιτική της και να βγάλει ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ Monkey Island που θα φέρει και κάτι καινούργιο στο χώρο (Wishful Thinking).
 
Γράψτε και πόση ώρα σας πήρε, εγώ το τελείωσα σε κανά 2ωρο και πάνε να με βγάλουν τρελό....
 
Κάπου τόσο μου πήρε και εμένα.
 
Δεν υπάρχει ελπίδα...
 
What do you mean, old sport?:what:
 
Ε, μάλλον δεν του άρεσε!
 
Telltale,you rock !!!

Give us more Monkey Island games !!!!

Δε περίμενα ότι θα είχε το feeling των MI games αυτή η νεότερη προσθήκη στη σειρά,αλλά εξεπλάγην ευχάριστα !

Φυσικά περιμένω το επόμενο !
 
kuv είπε:
Γράψτε και πόση ώρα σας πήρε, εγώ το τελείωσα σε κανά 2ωρο και πάνε να με βγάλουν τρελό....
Chris, πολύ λογικό μου φαίνεται...

Εμένα μου πήρε κάπου 2,5 ώρες, αλλά δεν νομίζω να ξεπέρναγα τις 2 αν δεν καθόμουν να κάνω κλικ σε κάθε αντικείμενο και γραμμή διαλόγου, όχι τόσο για να βρω clues, αλλά μήπως πετύχω καμιά ατάκα καλού χιούμορ (που δυστυχώς σπάνια γινόταν :( ).

Επίσης μπορεί να μην είμαι επιπέδου Τσουρινάκη, αλλά μόνο σε ένα σημείο δυσκολεύτηκα για πάνω από 4'-5' και αυτό όχι γιατί δεν σκέφτηκα κάτι, αλλά επειδή δεν το πρόσεξα...

Μιλάω για το άτιμο το σπαθί του νίντζα που είχε πέσει στο πάτωμα και ούτε που το είχα δει... :angry: :banghead:

//Έπρεπε να περάσουν 7 χρόνια που είμαι στον χώρο για να γράψω επιτέλους review adventure... yay!!! :D Τουλάχιστον, το παρήγορο είναι πως μου έκατσε η αναπάντεχη συγκυρία να γίνει το ντεμπούτο μου σε Monkey Island, την αγαπημένη μου σειρά adventure... :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα