Tarzan Lord of the Jungle TV cartoon (1976)

bbonik

RetroN00b
Joined
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
5
Θυμάται κανείς το κινούμενο αυτό? Θυμάμαι ότι το προβλήθηκε γύρω στο 1983. Και μάλιστα κυκλοφορούσαν αυτοκόλλητα μαζί με τις γκοφρέτες κουκουρούκου, τα μαζεύαμε και συμπληρώναμε ένα άλμπουμ.

μπορείτε να δείτε την εισαγωγή...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχανα επεισοδιο φιλε μου :thumbup:
 
Οι παρενεργειες αυτου του θρυλικου καρτουν ηταν ενας 5χρονος και ισως μικροτερος (νομιζω πως πρεπει να ηταν 82) πιτσιρικας, ζωσμενος μια σκισμενη σε λωριδες εφημεριδα (ναι ηταν η προβια αυτο), ενα λουρι δεμενο στο μετωπο και μαχαιρι απο το κιτ των πεζοναυτων (ναι το γνωστο με κρανος πλαστικο, παγουρι, πιστολι και καταδρομικο μαχαιρι) που πουλαγε ο Σκλαβενιτης, να κρεμιεται με μια τριχια απο την κληματαρια του σπιτιου του και να γκαριζει με την κλασσικη ιαχη πρωινιατικα, μεσημεριατικα, ναι ακομα και βραδυατικα. Κουκλες ζωακια (αρκουδακια, λιονταρακια μαιμουδακια) αποτελουσαν το βασιλειο του και δεχονταν ανηλεεις επιθεσεις με το μαχαιρι και το οπλο που πεταγε αυτους τους φελους-ταπες (ναι ο Ταρζαν δεν ειχε πυροβολα κανονικα αλλα εγω πρωταγωνιστουσα και οτι γουσταρα εκανα.)
 
Από την εταιρία που μας έδωσε τον Sport Billy, τον Ηe-Man και τον Bravestarr (μιλάω για τα θρυλικά στούντιο filmation) και η οποία το παραέκανε με την τεχνική rotoscope (αντιγραφή κανονικών ανθρώπων στις κινήσεις του κινούμενου)
 
Εγώ θυμάμαι και μια σειρά στην ΕΡΤ (όχι κινουμένων σχεδίων), που πρέπει να ονομαζόταν κι αυτή Ταρζάν (δεν εννοώ την πασίγνωστη και αγαπημένη :) ).

Σύμφωνα με τα όσα μπορώ να θυμηθώ από την υπόθεση, ένα λευκό αγόρι μεγάλωσε σε μια φυλή Αφρικανών και για κάποιο λόγο δεν ήταν πλέον αποδεκτός. Τον έβαψαν με λευκή μπογιά που θα ξέβαφε σε 40 ημέρες (ας πούμε) και τον άφησαν να προπορευθεί πριν ξεκινήσουν να τον κυνηγούν τα μέλη της φυλής.

Η σειρά πρέπει να ήταν μεταγλωττισμένη στα Ελληνικά. Αν έχει κάποιος σχετικές πληροφορίες ή βίντεο...

Βέβαια είμαι σίγουρος πως θα έχει συζητηθεί, αλλά δεν βρήκα κάτι.
 
Φιλε Σπυρο αυτη τη σειρα που λες με το λευκο τη θυμομουν κι εγω και μαλιστα ειχα ρωτησει περισσοτερα εδω!!

Το καρτουν με τον Ταρζαν το ψιλοθυμαμαι. Ειδικα κατι επεισοδια με εξωγηινους (!?!?!?!?) που εμοιαζαν πολυ με τον ΕΤ. Και μαλιστα ηταν recurring!!

Θυμαμαι επισης που ο Ταρζαν μιλουσε στα ζωα με μια παραξενη γλωσσα.

Οσο για την εταιρεια Filmation μου την εσπαγε παρα πολυ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
edit by tsalk Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα για download φίλε μου.


Διάβασe αν θέλεις τους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αγαπημενο μου καρτουν... :)

Περιμενα πως και πως την ωρα να ξεκινησει, με καποιον φοβο (γιατι με τρομαζε λιγακι), αλλά... το λατρευα.

Χιλια ευχαριστω που ξαναειδα αυτη την φοβερη εισαγωγη (μουσικη τιτλων) που με καθηλωνε καθε φορα
 
Πίσω
Μπλουζα