Text adventure "Pac-Man"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.888
Πρωτον να ξεκαθαρισω οτι το βαζω στα consoles γιατι εγω θα το παιξω μεσα απο το PS3 μου ,οι του 360 tough luck. :D

Λοιπον θυμαστε τα παλια τext adventures τυπου "zork" ε ενα τετοιο εχουμε και εδω με θεμα τον pac-man.

http://pac-txt.com/

2005855037499881633_fs.jpg
 
Ανοιγεις απιστευτου βαθους θεμα...πραγματικη κουλτουρα...το videogaming ξεκινησε απο pdp απο vax και εγω δεν ξερω τι αλλο, πολυ πριν τα home micros. Αξιζει να κανουμε καποια στιγμη ενα πραγματικο αφιερωμα σε αυτα τα εκπληκτικα παιχνιδια.
 
text adventure pacman. Αυτό απλά είναι διαστροφή! :D
 
Παράνοια.......
 
Θα ηθελα και εγω να δω ενα αφιερωμα στα text adventures απο καποιον γνωστη.

Την εποχη που ηταν στις δοξες τους εγω δεν τα πολυπλησιαζα ειτε λογω βαθμου δυσκολιας ειτε ελειψης παιχνιδιων στον amstrad.

Eδω ενα larry απο τα πρωτα ειχα προσπαθησει να παιξω στο pc-xt (καπως ετσι) ενος φιλου μου ,αυτα με τα λεγομενα commands αντι για τα point and click και το ειχαμε παρατησει μετα απο ενα τεταρτο μιας και ο Larry παρολη την φαντασια μας στις εντολες δεν μπορουσε να κουνηθει . :D

Παρολο αυτα θυμαμαι με δεος τον Adventuρινακη να μιλαει για τις παλιες καλες εποχες των text adventures τοτε που χρησιμοποιουσες ελεγε μοναχα την φαντασια σου.

Φανταζομαι οτι το παιξιμο των λεγομενων text adventures θα ηταν σαν τις εποχες που διαβαζαμε με ευχαριστηση ενα ωραιο βιβλιο παρα να δουμε το ιδιο σεναριο γυρισμενο σε ταινια στην τηλεοραση.:rolleyes:
 
Άλλο τα text adventures και άλλο τα πρώτα της Sierra με command Line.

Οι χαρακτήρες κινιόντουσαν με τα βελάκια. Θυμάμαι αυτά τα παιχνίδια τα είχα λοιώσει. Έπειτα, όταν επικράτησε το point and click σιγά - σιγά τα εγκατέλειψα. Η μεγεία είχε χαθεί.
 
pooky είπε:
Άλλο τα text adventures και άλλο τα πρώτα της Sierra με command Line.
Οι χαρακτήρες κινιόντουσαν με τα βελάκια. Θυμάμαι αυτά τα παιχνίδια τα είχα λειώσει. Έπειτα, όταν επικράτησε το point and click σιγά - σιγά τα εγκατέλειψα. Η μαγεία είχε χαθεί.
Ναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο ,εννουσα οτι αφου τα βρηκα σκουρα στον Larry που ειχες και μια ιδεα προς τα που πρεπει να βαδισεις ποσο με τα text που προχωρουσες στα τυφλα. :D
 
Η αρχη των παντων.. William Crother's Colossal Cave.. γραμμενο σε Fortran και ετρεχε σε PDP-10 (1976) ..μαγεια !!

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μη τι άλλο τα text advs ήταν ένα και ένα διεγερτικό για τη φαντασία.
 
έχει κανείς τους χάρτες του pacman?
 
Greek retro txt .

Μολις εχεις ξυπνησει ελαφρως ζαλισμενος μεσα σε ενα τεραστιο λαβυρινθο απο υπεροχες ρετρο-αναμνησεις ,αριστερα και δεξια βλεπεις ποστερ με τον Ντεηβιντ Χασελχοφ, απο μακρια ακουγονται χαρουμενες φωνες να τραγουδανε τον υμνο απο την εισαγωγη του "Σπορτ Μπιλλυ".

>Κοιτα

Eισαι σε εναν τεραστιο διαδρομο και μερικα μετρα μακρυτερα βλεπεις εναν γενειαφορο μαγο να κραταει μια σκουπα.

>Μιλα

Ο γενειαφορος μαγος σε κοιτα καχυποπτα και σου απανταει οτι κανει αυτο που του οριζει ο μεγας admin ονοματι Αεον.

Το ονομα του ειναι Τελαμονας και καθαριζει ποστ.

>Τρεχα




Αφου το βαζεις στα ποδια με γρηγορες κινησεις ανοιγεις την πορτα που βλεπεις στα δεξια σου και μπαινεις σε ενα δωματιο που κυριαρχει η μυρωδια του καμμενου ,αριστερα και δεξια βλεπεις πενταλφες και μια μορφη με κεφαλι τραγου να προσκυναει εναν τυμβο οπου αναβοσβηνουν τρια κοκκινα λαμπακια.


>Μιλα


Η μορφη σου απανταει με φωνη που ακουγεται σαν να ερχεται απο βαθος χιλιαδων μετρων.

Ειμαι ο Wally και μολις θεσω σε λειτουργια την συσκευη μου θα ερθει το τελος του κοσμου.

"Εχει 3 χρονια εγγυηση."

Λεει με τρεμαμενη φωνη.


>Τρεχα γρηγορα


Περνουν αρκετα λεπτα και μπροστα σου βλεπεις ενα δωματιο με απιστευτο φως ,ανοιγεις χωρις διασταγμο την πορτα και το θεαμα που αντικρυζεις σε αφηνει αναυδο.

Με ανοιχτο το στομα βρισκεσαι να παρατηρεις εναν πανεμορφο νεο ψηλο με τεραστιες πλατες με προσωπο που ακτινοβολει εκτος απο ομορφια και χρονια πειρας .


>Μιλα





Το ονομα του ειναι Aardvark και ειναι ο "σοφοτερος των σοφων" και οι λεξεις που βγαινουν απο το στομα του σε αφηνουν αναυδο.

"Η περιπετεια μολις αρχιζει νεαρε μου."

To ταξιδι ειναι μακρυ αλλα game over δεν θα αντικρυσεις αν ακολουθησεις τις συμβουλες μου.
 
Πίσω
Μπλουζα