The Black Mirror

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Eν ετει 2003,τοτε που ακομη τα adventure games δεν ειχαν επανελθει δυνατα στο προσκηνιο του PC gaming,μια τσεχικη εταιρεια,η Future Games εκανε την εκπληξη και μας προσεφερε ενα adventure-διαμαντι,που συζητηθηκε και αγαπηθηκε απο πολλους παικτες....

Το παιχνιδι εκδοθηκε απο την εταιρεια The Adventure company και το ενδιαφερον ειναι οτι κυκλοφορησαν 5 εκδοσεις του (αν δεν με απατα η μνημη μου),τσεχικη,γαλλικη,ιταλικη,γερμανικη και αγγλικη....

...η οποια αγγλικη,στη χωρα μας ηταν υπερβολικα δυσευρετη,για να μην πω εντελως αφαντη...

Οσοι παντως καταφεραν να το εντοπισουν σε καποια καταστημα η τελικα το ''δανειστηκαν'' απο καποιον τετραποδο φιλο τους,ηρθαν σε επαφη με ενα σκοτεινο,μυστηριωδες,ατμοσφαιρικο adventure game.....

Το σεναριο περιστρεφεται γυρω απο τον Samuel Gordon,πλουσιο γονο της οικογενειας Gordon,o οποιος εχοντας φυγει απο την επαυλη της οικογενεις του στην Αγγλια εδω και 12 χρονια,αναγκαζεται να επιστρεψει στο Black Manor,λογω του θανατου του θειου του William Gordon που αποδοθηκε σε αυτοκτονια....

Ο Samuel ομως ειναι σιγουρος οτι ο θειος του δεν αυτοκτονησε οπως του ειπανε και ξεκιναει μια ερευνα σχετικα με το θανατο του θειου του,μια ερευνα που θα τον οδηγησει σε ενα πολυ σκοτεινο μονοπατι,που δεν εχει επιστροφη....

Το παιχνιδι ηταν αρκετα μεγαλο σε διαρκεια,με ευχρηστο interface,παρα πολυ καλα μουσικα κομματια (θα σας πω μονο οτι το κομματι που επαιζε οταν εβλεπες το καδρο που φαινεται στη δευτερη φωτογραφια ηταν τοσο καλο,που θα μπορουσες επι τοπου να κανεις ενα save και να το αφησεις εκει το παιχνιδι ωστε να παιζει ωρες η μουσικη αυτη...)και εξοχα γραφικα,ενω τα παραπονα που εκφραστηκαν για το speech των χαρακτηρων και ειδικοτερα την χαρακτηριστικα αργη ομιλια του Samuel,εμενα τουλαχιστον δε με βρισκουν απολυτα συμφωνο,καθοτι δεν θεωρησα σε καμια στιγμη του παιχνιδιου οτι με ενοχλησε....

Οι γριφοι του ηταν μετριας δυσκολιας (πλην ενος που ειχε να κανει με το πλανητικο συστημα,κι αν δεν ειχες ιδεα απο αυτα,απλα αρχιζες το ψαξιμο σε εγκυκλοπαιδειες,διαδικτυο κτλ...) αλλα το πιο μεγαλο ατου ηταν αναμφισβητητα η ατμοσφαιρα του και η σταδιακη εξελιξη της πλοκης του,αν και δυστυχως στο τελος μας αφησε με ορισμενα τεραστια αναπαντητα ερωτηματικα...

Οπως και να εχει ομως,το σιγουρο ειναι οτι απαξ και το αρχιζες,θα ασχολουσουν μαζι του μεχρι να το τερματισεις και σε μια εποχη που τα adventure games ακομη δεν ειχαν ξαναπατησει καλα-καλα στα ποδια τους,αυτο ηταν κατι πολυ σημαντικο και τελικα το παιχνιδι σιγουρα προσεφερε στο ειδος περισσοτερο ισως και απ'οτι οι ιδιοι οι δημιουργοι του θα περιμεναν.....

1_Black_Mirror_1.jpg


1_Black_Mirror_2.jpg


1_Black_Mirror_3.jpg


1_Black_Mirror_4.jpg
 
Καταπληκτικό......Αύριο θα το έχω στα χέρια μου...Πολύ καλό review φίλτατε!!!!manos426f μάλλον και εσύ είσαι adventuras ε χε χε
 
Ε ολιγον τι,δε φανηκε κιολας αλλωστε...;; :D :D

To μονο κακο ειναι οτι θα ηθελα να εχω πολυ περισσοτερο χρονο να παιζω τα αγαπημενα μου adventures,καθοτι σαν αυτα τιποτε αλλο φιλτατε.....
 
Παιδιά παίζει κανονικά με τα σημερινά μηχανήματα?

Να πω στο θείο να μου το φέρει?

Στην παρούσα είμαι στο team που μετάφρασε το Grim Fandango στα Ελληνικά (αλλά δεν έχουμε κάνει release ακόμα), και δεν έχω βρεί χρόνο να το παίζω μέχρι το τέλος μεταφρασμένο.

Αλλά άν το black mirror είναι τόσο καλό όσο φαίνεται θα το έχω στα υπόψην.
 
Εγώ πάντως μόλις διάβασα την κριτική του μανου το ''δανειστηκα'',αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα (σα δε ντρεπομαι).
 
Σήμερα το πρωί ήταν στο 71%. Θα το έχω όλο σύντομα....
 
εμένα μου άρεσε όσο έπαιξα αλλα στην αρχή της δευτερης μέρας, με πέταγε έξω. Ισως το αγοράσω τώρα στην έκδοση με το άλλο παιχνίδι, εφόσον έχουν διοθρωθεί τα bugs...
 
Για να ξεπεράσεις το πρόβλημα αυτό φίλε Ζippo,απλά θα σβήσεις το αρχείο "majerk.chr" που βρίσκεται στο directory τπυ παιχνιδιού και θα μετονομάσεις μετά το αρχείο "mejerk.chr" σε "majerk.chr"....

Το διπλό πακέτο με το Nibiru λέει όντως..!
 
έχω την εντύπωση οτι δεν είναι αυτό το μόνο πρόβλημα. Αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο ήταν η αδιαφορία της εταιρίας. Το μόνο patch που είχα βρεί το είχε φτιάξει ένας τυπάς και το έδινε μέσω e-mail...
 
Κοίταξε,στο πρόβλημα που λες,αυτή ήταν η λύση.Τώρα,για άλλα προβλήματα,δεν έχει αναφερθεί κάτι μαζικά....
 
Πίσω
Μπλουζα