The Bluffers (1986)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
529
Οι Μπλόφες cartoon οικολογικού χαρακτήρα. Παρακολουθούμε τις αποτυχημένες προσπάθειες του Κλαντεστίνου (που ζει μαζί με τον υπηρέτη του το ρομπότ Ρομποτάρα σε ένα τσιμεντένιο κάστρο στη μέση ενός δάσους) να κυριαρχίσει με το τσιμέντο του στο δάσος της χώρας Μπλουφονία.

Συμπαραγωγή Καναδά και Ολλανδίας του 1986 παίχτηκε από την ετ-1 το 1988 αν δεν κάνω λάθος. (το τραγούδι των τίτλων έλεγε κάτι σαν...Μπλοφάκι δες εδώ, μπλοφάκι δες εκεί...μπλοφάρισε και εσύ)

http://youtube.com/watch?v=RFb_fFSCf-4&mode=related&search=
 
Πλακα ειχε η σειρα. Επισης νομιζω ειχε κυκλοφορησει και ενα παιδικο βιβλιο με αυτους τους ηρωες

Το μονο επεσοδιο που θυμαμαι ηταν οταν ο κακος ειπε στο ρομποτ να παγωσει το χρονο. Στο συμπαν των Μπλοφων ο χρονος φαινεται οτι εξαρταται απο τα ρολογια, οταν λοιπον το ρομποτ σταματησε (τηλεκατευθυνομενα) ολα τα ρολογια, ο χρονος σταματησε εκει

Σε καποια φαση λεει 'ποτε θα παρω ρεπό, αφεντικο;' και ο κακος λεει 'αυριο! αφου το σημερα θα ειναι για παντα, θα παρεις ρεπο αυριο!'

Οι μπλοφες (τα ζωακια δηλαδη) για να επιστρεψουν το χρονο, ανεβηκαν σε ενα μεγαλο ρολοι και εσπρωξαν το δεικτη, με αποτελεσμα ο χρονος να ξαναπαρει μπρος

Νευριασμενος ο κακος, φωναζει απο το intercom το ρομποτ να αναλαβει δραση, ο οποιος του λεει 'λυπαμαι αφεντικο, αλλα ειπατε οτι εχω ρεπο σημερα'

Εντυπωση μου ειχε κανει οτι ο σκυλος του κακου, εκανε παρεα με τους Μπλοφες

Το τελευταιο επεισοδιο δε μου αρεσε: ο κακος με το ρομποτ και το σκυλο του, επεσαν σε ενα χασμα και χαθηκαν. Ο σκυλος ομως δεν εφταιγε σε τιποτα :( ειναι πολυ κακοι οι σεναριογραφοι :(

http://users.skynet.be/Timo/jeugdsentiment/tekenfilm/de_bluffers.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιος θυμαται...

Καταρχήν γειά σε ολους!!

Έβλεπε κανείς σας ενα παιδικο στο οποιο εδειχνε ενα δασος με μια παρεα ζωων της οποιας ο αρχηγος ηταν μια κουκουβαγια..θυμαμαι επισης οτι υπηρχε μια αρκουδα που τρελαινοταν για μελι,γινοταν σκηνικα με εναν κακο χοντρο ο οποιος ειχε ενα ρομποτ για βοηθο του και υπηρετη!!αυτα θυμαμαι μονο δυστηχως!!Μακαρι να το θυμαται καποιος!
 
Ναι αυτο ειναι που εψαχνα...σ' ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!
 
χεχε...το εβαζε το ερτ1....και στα καπακια....Μια Φορα και Εναν καιρο ηταν ο Ανθρωπος...μεσημερακι.
 
αναζητηση τιτλου cartoon [The Bluffers]

φιλοι μου σας χαιρετω και σας συγχαιρω για το ομορφο ταξιδι που μου προσφερετε μεσα απο τα topic.

ψαχνω να βρω ενα καρτουν χρονια τωρα. ηταν καποια ζωακια στο δασος με σκοπο τους να προστατευουν το δασος απο τον κλεντεστινο, ο οποιος ειχε το μυστικο πως να τα εχεις ολα. τα ζωακια ηταν ενας αρκουδος που ετρωγε παντα μελι και τον λεγανε μελουλι, ειχε εναν σκιουρο που ειχε μανια με τα καρυδια και αλλα πολλα. εδιχνε συχνα μια σκηνη με το μισοκατεστραμενο δασος προς την μερια του εργοστασιου του κλεντεστινο και το δασος περικυκλωμενο με μηχανηματα. οποιος το γνωριζει θα με υποχρεωσει. ευχαριστω πολυ
 
Πίσω
Μπλουζα