The Cassandra Crossing (1976)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
177
http://www.imdb.com/title/tt0074292/

τρένο με λαθρεπιβάτη έναν φορέα θανατηφόρου ιού ταξιδεύει περνώντας από πολλά ευρωπαϊκά κράτη μέχρι να αποφασίσουν οι αρχές για το πού και πώς θα τελειώσει το ταξίδι του.

μια πλειάδα γνωστών ηθοποιών σε μια περιπέτεια που συνδύαζε βιοτρομοκρατία με οριάν εξπρές :) από τις πρώτες ταινίες που είδα στο σινεμά, με τρόμαξε τόσο που απορώ πώς και μπήκα ποτέ σε τρένο :D πάντως και πριν λίγο καιρό που την πέτυχα στην τηλεόραση πρέπει να πω βλεπόταν άνετα (από μια ρετρολάγνο ίσως, οκ).
 
Το Περασμα της Κασανδρας! Απο τις πρωτες ταινιες που εγραψα στο video!

Δυνατη Αγγλικη ταινια καταστροφης (ηταν της μοδας τοτε). Μπορει να μην παιζει ο αρχηγος του genre Charlston Heston αλλα οι Harris και Lancaster αναπληρωνουν ικανοποιητικα το κενο.

Σκηνοθετης...ο δικος μας(και μακαριτης πλεον) George Cosmatos.
 
Δηλαδη δεν θυμασαι την Αβα Γκαρντνερ ή τη Σοφια Λορεν ! :p

Εξαιρετικη ταινια - μιας τεχνοτροπιας που εχει χαθει πλεον. Ταινιες οπως αυτη ή το Συνδρομο της Κινας ή ακομα και το Μετεορ δεν θα ξαναδουμε, μιας και ο υπερμετρος γεματος computer graphics εντυπωσιασμος τα εχει καλυψει ολα.
 
Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ για την ατμόσφαιρα, και τις ερμηνείες των εκπληκτικών ηθοποιών , Μπάρτ Λάγκαστερ, Σοφία Λόρεν, τί να λέμε τώρα. Μου έκανε όμως ιδιαίτερη εντύπωση το τελείωμα της ταινίας που έδειχνε οτι τον Μπαρτ Λάγκαστερ, που ήταν ο στρατιωτικός που διαχειρίστηκε την κρίση επιτυχημένα όσο ήταν δυνατόν, τον παρακολουθούσαν ανώτερα κλιμάκια διότι δεν τον εμπιστεύονταν...κάτι που δεν θα περίμενες στο τέλος μιας τέτοιας ταινίας. Είχε δράση, ατμόσφαιρα όριεντ εξπρές, όπως είπε και η Clemence κλπ., αν την πετύχω σε κάποιο περίπτερο θα την πάρω.
 
Aτμοσφαιρική περιπέτεια. Η Λόρεν, είναι πραγματικά εκθαμβωτική σε αυτην την ταινία...
 
ένα μικρό bumb-up, καθώς η συγκεκριμένη ταινία για όποιον ενδιαφέρται να τη δει, προβάλλεται απόψε στις 9 από τη Δημόσια Τηλεόραση.
 
Αυτή είναι μία από τις αγαπημένες μου ταινίες των 70's, και πάντα με καθήλωνε όταν την έβαζε αργά το βράδυ στην τηλεόραση. Ειδικά οι σκηνές πριν περάσουν τη γέφυρα έχουν φοβερό σασπενς και το ατύχημα που ακολουθεί με είχε σοκάρει όταν το πρωτοείδα μικρή. Βλέποντας αυτή τη γέφυρα της ταινίας, πάντα σκεφτόμουν πόσο μου θυμίζει τον Πύργο του Άιφελ, μέχρι που έμαθα ότι η συγκεκριμένη γέφυρα είχε κατασκευαστεί από τον...Άιφελ :)

Και μιας και δεν υπάρχει trailer:

 
Πίσω
Μπλουζα