The Dark Side of Midnight (1984)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.543
Αντιδράσεις
71.179
Προβολή συνημμένου 135229

Ένας μανιακός με το παρατσούκλι The Creeper τρομοκρατεί μια μικρή πόλη, εισβάλλοντας σε σπίτια και δολοφονώντας διάφορες γυναίκες. Ο τοπικός αστυνόμος Cooper αποφασίζει να ζητήσει την βοήθεια ενός εγκληματολόγου του Brock Johnson . Ο Johnson ( που κυριολεκτικά με το καλημέρα τα φτιάχνει με τη κόρη του Cooper), κοιτώντας τα στοιχεία αρχίζει να πιστεύει, πως πρόκειται για τον ίδιο serial killer, ο οποίος είχε δολοφονήσει αρκετά άτομα στο Ντιτρόιτ πριν από χρόνια και παρέμεινε ασύλληπτος. Oι επιθέσεις όμως συνεχίζονται και ο creeper βάζει στο στόχαστρο και τη κόρη του αστυνόμου, την Sandy..

θυμάμαι πριν κάμποσα χρόνια, να κοιτάζω το εξώφυλλο τη vhs του Τhe dark Side of the Midnight, όπου έγραφε πως ο σκηνοθέτης της ταινίας Wes Olsen , ήταν γνωστός του Carpenter και ότι είχε επηρεαστεί από το έργο του ( πέρασαν και τα χρόνια και δεν θυμάμαι ακριβώς). Οπότε λέω φτηνή b-movie, που θα προσπαθεί να μιμηθεί το στυλ του μέγιστου; Γιατί όχι; Που να ήξερα που πάω να πέσω. Δεν είναι η έλλειψη χρημάτων που τη κάνει κάκιστη ταινία, αλλά η έλλειψη ταλέντου. Στην μεγαλύτερη της διάρκεια, βλέπουμε ατέλειωτους διαλόγους του αστυνόμου με τον εγκληματολόγο, μετά με τον διοικητή του , την κόρη του κλπ. Οι ερμηνείες έχουν κάτι από Στράτο Τζώρτζογλου, καθώς οι ηθοποιοί που ο Olsen ( έχει και τον ρόλο του εγκληματολόγου ) , μάζεψε από τοπικά θέατρα, απλά προφέρουν τα λόγια τους, χωρίς ίχνος συναισθήματος. Οι ρυθμοί είναι πολύ αργοί, αγωνία και αστυνομικό μυστήριο δεν υπάρχει ( οι δυο ήρωες κάνουν τη πιο ηλίθια αστυνομική έρευνα, που έχει δει ο κινηματογράφος) , gore επίσης δεν υπάρχει και ο δολοφόνος με την εντελώς αστεία εμφάνιση, μόνο απειλητικός δεν δείχνει. Η πιο ανόητη σκηνή της ταινίας, είναι αυτή που ο Johnson καταδιώκει τον creeper, που λίγο πριν είχε επιτεθεί στην sandy . Ο μανιακός μπαίνει στο ασανσέρ και ο Johnson αντί να τρέξει από τις σκάλες για να τον προλάβει, απλά στραβομουτσουνιάζει και πηγαίνει να παρηγορήσει τη καλή του.

Τώρα μετά από όλα αυτά θα αναρωτηθεί κάποιος, γιατί να κάτσει να την δει. Απάντηση δεν έχω και ο υποψήφιος θεατής ας αναλάβει τις ευθύνες του... :D

Προβολή συνημμένου 135230

Προβολή συνημμένου 135231

Προβολή συνημμένου 135232

http://www.imdb.com/title/tt0129861/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rio, αυτός στη δεύτερη φωτογραφία που μοιάζει σαν τον Ψάλτη σε πιο σκοτεινό στυλ είναι ο δολοφόνος; Και μόνο γι'αυτή τη φάτσα αξίζει να δω την ταινία, προαισθάνομαι πολύ γέλιο... :)
 
perlastar είπε:
Rio, αυτός στη δεύτερη φωτογραφία που μοιάζει σαν τον Ψάλτη σε πιο σκοτεινό στυλ είναι ο δολοφόνος; Και μόνο γι'αυτή τη φάτσα αξίζει να δω την ταινία, προαισθάνομαι πολύ γέλιο... :)
Ναι αυτός είναι με το πλατύγυρο καπέλο και το μουστάκι σερίφη. ... :D
 
Πολυ ποιοτικη για τα γουστα μου αλλα με αρκετα ενδιαφεροντα πραγματακια που τα γουσταρω γιαυτο και την εχω και στην συλογη μου αλωστε.Πρωτα απ'ολα οι ερμηνειες που εγραψε και ο Rio που δεν ξερω αν τους πηραν ολους αυτους απο τοπικα θεατρα αλλα ειναι σαν να πηραν εμενα και μερικους αλλους μας εδωσαν απο εναν ρολο και ξεκινησαμε την ταινια.Πολυ γελιο πραγματικα οπως και η εμφανιση του δολοφονου αλωστε.Αυτο που με ειχε κανει εντυπωση ειναι η σκηνη με τον πιτσιρικα ξαπλωμενου στο Κρεβατι με κομμενο λαιμο που παει και τον βρισκει η μανα του γιατι δεν ειναι πολυ συχνο φαινομενο να βλεπουμε κατι τετοιο σε παλιες ταινιες τρομου πετσοκομενα πενταχρονα δηλαδη.Απο την αλλη νησαφι πια με τα γραματα που στελνει ο δολοφονος στο Brock διαβασε και σε μας τι σε γραφει ρε μεγαλε μην τα κρατας ολα για παρτη σου :D Φυσικα το τελος με την μολοτοφ και το κακοφτιαγμενο και καλα σπιτι του δολοφονου ειναι για πολυ γελιο.Οπως και να το κανουμε παντως ακομα και οσοι δεν ειναι λατρης τετοιων ποιωτικων ταινιων τρομου πρεπει να το δουν εστω για την εμπειρια :rofl:

ΥΓ: Παιζει να ειναι και η ταινια τρομου με τους περισσοτερους τυπους με μουστακι χαχαχαχαχα :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Rio, αυτός στη δεύτερη φωτογραφία που μοιάζει σαν τον Ψάλτη σε πιο σκοτεινό στυλ είναι ο δολοφόνος; Και μόνο γι'αυτή τη φάτσα αξίζει να δω την ταινία, προαισθάνομαι πολύ γέλιο... :)
Μπα, εμένα μου θυμίζει τον Mike Mareen!(Γνωστό από τα κομμάτια Love spy & germany των 80ς).
 
metalcandyman είπε:
ΥΓ: Παιζει να ειναι και η ταινια τρομου με τους περισσοτερους τυπους με μουστακι χαχαχαχαχα :rofl:

Πραγματικά, λες και ήταν όρος του συμβολαίου όλοι να έχουν τεξανικό μουστάκι.... :D
 
Πίσω
Μπλουζα