The dark side of the force

Shadowdancer2501

RetroAdept
Joined
5 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.002
Αντιδράσεις
30
Καλοκαιρι και ακομα εδώ…Θα μιλησω για μια μουσικη σκηνη που ξεκινησε στη δεκαετια του 80 και λιγο πιο νωρις.Περι Dark-New Wave ο λογος.Γεννηθηκε όταν το punk ειχε αρχίσει να πεθαίνει και εξακολουθεί να ζει με πολλές μορφές και επιροες.Μελαγχολικοι στιχοι,σκοτεινη μουσικη,μαυρα ρουχα,σκια στα ματια,αρβυλες,σκουλαρικια,΄΄περιεργα ΄΄ κουρέματα, δερμάτινα μπουφαν,΄΄μαυρα΄΄ αναγνώσματα(Αλαν Ποε,Καφκα κλπ).Σας λένε κάτι τα παραπανω;;;;Αν ναι σίγουρα θα έχετε πάει στο Dark Sun(Περιστέρι) και στη Rebound(πλατειά Αμερικής).Η Dark wave ,είτε στην ηλεκτρονική της είτε στην πιο κιθαριστικη της μορφη,καταφερε τότε και είχε μεγάλη απήχηση στο ελληνικό κοινο.Φυσικα η μουσική εξελίχθηκε και τα τότε ακούσματα απέχουν από τα σημερινά electro,gothic και industrial.

Λίγα ονόματα για την ιστορία…

Anne Clark

Sisters of Mercy

Depeche Mode

Bauhaus

The Cure

Joy Division

Tuxedo Moon
 
Μου θυμίζεις την ταινία το κοράκι (The Crow) με την υπέροχη μουσική των Cure και την πιό απίθανη "μαύρη" ιστορία.

Τόσο μαύρη που λέγεται πως ο πρωταγωνιστής πέθανε λίγο πριν την ολοκλήρωσή της..........
 
Φιλε ΡΟΟΚΥ(1) το κορακι ως κομικ και ως ταινια αντικατοπτριζει ακριβως τη dark wave φιλοσοφια,ας μου επιτραπει η εκφραση.Το τραγουδι των Cure ειναι το Burn.Η καλυτερη σκηνη της ταινιας ειναι φυσικα η στιγμη που ο ηρωας καταλαβαινει πλεον το σκοτεινο πεπρωμενο του και προσπαθει να κρυψει την τραγωδια του,ζωγραφιζοντας το προσωπο του.Πραγματι ο Μπραντον Λι(γιος του Μπρους Λι) πεθανε στα γυρισματα της ταινιας,απο κανονικη σφαιρα.Εγινε λαθος και τους ξεφυγε αναμεσα στις τζουφιες.Ποιος ξερει...

Μιας ομως και μιλαμε για κορακια,εχω να προτεινω "το κορακι"-The raven του Edgar Alan Poe.Για οσους δεν το εχουν διαβασει,ας το δουνε.Δε θα χασουν...
 
Nα θυμίσω βέβαια ότι στα 80s δεν υπήρχε oνομασία "dark wave" (για το μεγαλύτερο διάστημα της δεκαετίας ακόμα και ο όρος "gothic" ήταν άγνωστος. Συγκροτήματα όπως οι Cure, The Mission, Christian Deth, Sisters of Mercy, Fields of the Nephilim κλπ κλπ θεωρούνταν περισσότερο "post punk" ή "new wave" (τους Christian Death τους αποκαλούσαν ψιλοάστοχα και ως "Death Rock")

Από πλευράς μουσικής ιδεολογίας είμαι antipunk όσο δεν πάει άλλο (με τους πάνκηδες πλακωνόμασταν στις φάπες στα 80s :D ) και γενικά μου την δίνουν αρκετά οι ισοπεδωτικές / πεσσιμιστικές punk καταβολές μερίδας του gothic κινήματος.

Ανέκαθεν όμως (και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε) έτρεφα μια ιδιαίτερη αδυναμία στις μελαγχολικές οπαδούς του αδύναμου( ; ) φύλου που ανήκουν στο είδος :D Ακόμα και η γυναίκα μου διατηρούσε ανέκαθεν φανατικά ακούσματα από Fields, Sisters κλπ.

Ως παλιός θαμώνας (μεταξύ άλλων) και των Dark Sun, Memphis, Rebound κλπ (ωραίες εποχές και πολύ καμάκι!) δεν με πολυπαίρνει να μιλάω βέβαια. :D :D

Υ.Γ: Δηλώνω λάτρης του θείoυ Εdgar και του θείου Lovecraft.
 
@AEON

Πολυ σωστες οι παρατηρησεις σου φιλτατε για τη ονομασια "dark-wave".

Η ιδεολογια της μουσικης αυτης σκηνης ηταν αποτελεσμα και της εποχης.Μιλαμε για το αποκορυφωμα του ψυχρου πολεμου,την πυρηνικη απειλη εντονη,τη μολυνση του πλανητη σε επιπεδα συναγερμου,πολεμους,ναρκωτικα πιο θανατηφορα απο ποτε,εμφανιση του aids...και πολλα αλλα.Γενικα τα 80's ηταν η δεκαετια της υπερβολης.Μεσα απο αυτη την υπερβολη πηγαζει ενα νεο ρευμα.Δεν ενστερνιζομαι τις απαισιοδοξες αποψεις τους ,αλλα τους δικαιολογω.

Οσο για τις κοπελες που ακουγαν τη μουσικη αυτη...οτι και να πω ειναι λιγο.

Σημερα κατω απο την οναμασια dark-wave,υπαρχουν πολλα ειδη και πολλες "φυλες".Στη χωρα μας υπαρχει ενας μικρος αλλα σχετικα ενεργος πυρηνας που σχετιζεται με τη σκηνη αυτη.Αλλαξανε τα πραγματα ομως...τα στεκια,τα ατομα και η διαθεση δεν ειναι ιδια.Οσοι εκαναν καμια βολτα τοτε στα "παλια" darksun kai rebound,καταλαβαινουν τι θελω να πω...
 
Παιδιά εύγε για το post.

Να δηλώσω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη,

το σημαντικότερο και "σκοτεινότερο" gothic κομμάτι

που γράφτηκε ποτέ, είναι το

BELA LUGOSI IS DEAD των Bauhaus !
 
exetlaios είπε:
Παιδιά εύγε για το post.
Να δηλώσω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη,

το σημαντικότερο και "σκοτεινότερο" gothic κομμάτι

που γράφτηκε ποτέ, είναι το

BELA LUGOSI IS DEAD των Bauhaus !
Undead, undead, undead......

The Passion of Lovers, She`s in parties, The sanity assasin, Hollow Hills, Double Dare από Bauhaus....

Είχε προλάβει να τους δει κανείς στην Αθήνα τη δεκαετία του `80;;;

Να δηλώσω επίσης λάτρης των μελαγχολικών μελωδιών και των οπαδών του αδύναμου φύλου βεβαίως βεβαίως.

Τί να κάνουμε fetishes είναι αυτά..... :)
 
......και μην ξεχνάς το θρυλικό Hair of the dog, ένα κομμάτι που μου έχει μείνει βαθιά χαραγμένο.........
 
The_Sisters_of_Mercy_logo-thumb.jpg


Behind the door

The poison door

We search the still hours

Looking

For a place to hide(For a place to hide)

Behind the door

Where dreams collide(Where dreams collide)

Behind the door

The poison door

We sit in silence waiting

For a deadly friend

Behind the door

Where dreams descend(Where dreams descend)

And the shadows smile

Lips dark and wild

The shadows smile

And kiss the sky

Behind the door

The poison door

The puppets dance on a burning floor

Like dying flames

Behind the door

Shoot me down again

[repeat to first break]

And kiss your memory goodbye

And the shadows smile

But their lips are ssss...

And the shadows smile

Lips dark and wild

And the shadows smile

Kiss your memory goodbye

And the shadows smile

Lips dark and wild

And kiss the sky
 
Έχουμε ανάμεσά μας κανέναν οπαδό CURRENT 93 ή DEATH IN JUNE ?
 
The Cure - Burn

Don't look don't look the shadows breathe

Whispering me away from you

Don't wake at night to watch her sleep

You know that you will always lose

This trembling

Adored

Tousled bird mad girl

But every night I burn

But every night I call your name

Every night I burn

Every night I fall again

Oh don't talk of love the shadows purr

Murmuring me away from you

Don't talk of worlds that never were

The end is all that's ever true

There's nothing you can ever say

Nothing you can ever do

Still every night I burn

Every night I scream your name

Every night I burn

Every night the dream's the same

Every night I burn

Waiting for my only friend

Every night I burn

Waiting for the world to end

Just paint your face the shadows smile

Slipping me away from you

Oh it doesn't matter how you hide

Find you if we're wanting to

So slide back down and close your eyes

Sleep a while

You must be tired

But every night I burn

Every night I call your name

Every night I burn

Every night I fall again

Every night I burn

Scream the animal scream

Every night I burn

Dream the crow black dream

Dream the crow black dream

Ενα φοβερό τραγούδι των Cure απο την αγαπημένη μου ταινία. Αν μη τι άλλο, την βιντεοκασσέτα την είχα δει τόσες πολλές φορές, μέχρι που χάλασε!
 
And she became a corpse

A corpse all in the ground

And he became the cold grey clay

And smothered her all around

B000F5GO1E.01.MZZZZZZZ.jpg


"@exetlaios πρέπει να τα πούμε από κοντά"
 
asikamin είπε:
And she became a corpseA corpse all in the ground

And he became the cold grey clay

And smothered her all around

B000F5GO1E.01.MZZZZZZZ.jpg


"@exetlaios πρέπει να τα πούμε από κοντά"
Εννοείται !

Στείλε PM, όποτε θες !
 
Πίσω
Μπλουζα