The Day of the Triffids (1981 - TV Series BBC)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.275
Εχω τρελο κολλημα με την Αγγλικη τηλεοραση του 1975-1985 και κυριως με τα scifi και θριλερ αριστουργηματα που παρελασαν απο τους δεκτες της Γηραιας Αλβιωνος.

Ευτυχως πολλα ειχαμε τη χαρα να τα δουμε και στη χωρα μας (Avengers, Space 1999, Sapphire and Steel, Thriller, Invisible Man, Dr Who κτλ κτλ κτλ)

To Day of the Triffids, απο οσο γνωριζω, δεν παιχτηκε ποτε στη χωρα μας.

Βασισμενο στη νουβελα του John Wyndham καταχωρειται ως post-apocalyptic.

Γυριστηκε το 1981 και μεταδοθηκε σε 6 επεισοδια.

large.image_13183.png.93981a69f3e14f23db743eb1c3ea1fb5.png


Η πλοκη εχει ως εξης

Ανακαλυπτονται καποια φυτα (triffids) τα οποια προσσφερουν ενα φυτικο λαδι με καταπληκτικες ιδιοτητες ως καυσιμο τα οποια ομως ειναι σαρκοφαγα και γι αυτο περιοριζονται σε φαρμες.

Ο ηρωας του σηριαλ ειναι ο πρωτος που εχει τσιμπηθει απο triffid ως πιτσιρικας και ειχε επιβιωσει.

Η σειρα ξεκινα με αυτον ενηλικο σε ενα κρεβατι νοσοκομειου με τα ματια μπανταρισμενα με επιδεσμους.

Την ιδια νυχτα η ελευση καποιων φαντασμαγορικων φωτων στον ουρανο

εχει ως αποτελεσμα οσοι το παρακολουθησαν (σχεδον ολος ο πληθυσμος) να τυφλωθουν. Ο ηρωας μας ειναι απο τους ελαχιστους που διατηρει την οραση του. Απο εκει και περα παρακολουθουμε τη προσπαθεια για επιβιωση, οργανωση αλλα και την διαλυση της κοινωνιας οπως την ξερουμε. Ανθρωποι αβοηθητοι και τα triffids ελευθερα και οι επιδημιες να σκορπουν το θανατο.




Κλασικο scifi thriller της Βρετανικης τηλεορασης, οσα χανει σε special effects τα ρεφαρει με δυνατες ερμηνειες, προσεγμενη σκηνοθεσια, καθηλωτικη ατμοσφαιρα, ενδιαφερουσα μουσικη.

Εντυπωση κανει ο αριθμος των εξωτερικων γυρισματων (πολυ περισοτερα απο το συνηθισμενο) αλλα και ο αριθμος των τσιγαρων που καπνιζουν οι ηρωες.

Το προτεινω ανεπιφυλακτα. Θα σας χαρισει ενα εξαιρετικο τριωρακι.

Παραθετω μερικα screenshots.

H αρχη της σειρας

large.image_13184.png.44b118444ce437ca11c33da273bad628.png


Καθε Αγγλικη σειρα της εποχης ειχε και μια "δυνατη" συμπρωταγωνιστρια

large.image_13185.png.b2545dc0109d81e31ed5442dff586289.png


Να και μερικα Triffids

large.image_13188.png.812e1bc3edc218d1a6fca3481a1e2f9a.png


Θα το ανακαλυψετε μονοι σας

large.image_13186.png.90f3b9ca4f33d6de992bcfa6c26d6a76.png


Ωραια κλειστοφοβικη σκηνη

large.image_13187.png.de50474a9023c4cacba59fc41fec1cc0.png


Το κομμωτηριο κανει θαυματα

large.image_13189.png.9f120b889e52ef0a205a04fd10a86253.png


Πληροφοριες, BBC

Υπαρχει και ταινια του 1962, Βρετανικης παραγωγης επισης, που εχω στην κατοχη μου αλλα δεν εχω παρακολουθησει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Υπαρχει και ταινια του 1962, Βρετανικης παραγωγης επισης, που εχω στην κατοχη μου αλλα δεν εχω παρακολουθησει.
Ένα διάστημα (τέλη 90's) την έβαζε πολύ συχνά στην τηλεόραση,

κάτι αλλοπρόσαλες όμως ώρες.

Νομίζω ο ΑΝΤ1.
 
Οντως η ταινια πολυ καλη,την θυμαμαι απο παλια.

Αξιζει η θεαση.
 
Δυστυχως το BBC ετοιμαζει remake!

Kαι λεω δυστυχως διοτι φοβαμαι οτι θα εχει την τυχη του Dr Who και λοιπων ιστορικων σειρων.

Αυτο που εκανε αυτα τα σηριαλ μοναδικα, περα απο το σεναριο, ηταν η ατμοσφαιρα που καταφερναν να εχουν. Ηταν το σημα κατατεθεν της Αγγλικης τηλεορασης που την διαχωριζε απο τις υπολοιπες τηλεορασεις.

Αυτη η ελλειψη ιδεων ειναι σημειο των καιρων μαλλον...
 
Wally είπε:
Αυτη η ελλειψη ιδεων ειναι σημειο των καιρων μαλλον...
Παλι τα ιδια .....

Δεν ειναι ελειψη ιδεων,ειναι η ελειψη χρηματος λογω κρισης και οτι οι εταιριες δεν ρισκαρουν σε νεες ιδεες αλλα σε παλιες δοκιμασμενες που εχουν ενα καποιο ετοιμο κοινο.

Δεν ξερω για την σειρα αλλα σας συνιστω να δειτε την ταινια,ηταν αρκετα ατμοσφαιρικη και με καλα εφε για τα χρονακια της.
 
Aπο εχτες ξεκινησε η προβολη του remake στην Βρετανικη τηλεοραση. Μεχρι τωρα οι εντυπωσεις ειναι μοιρασμενες. Παρακολουθησε καποιος το πρωτο επεισοδιο να μας πει τη γνωμη του?
 
Κατα τη διαρκεια των καλοκαιρινων διακοπων μου ακουσα τη ραδιοφωνικη μεταφορα του εργου για το BBC.

Πολυ πολυ φροντισμενη παραγωγη που καταφερνει να σε βαλει μεσα στο πνευμα και τη πλοκη του εργου. Επιμενει λιγοτερο στα σεκανς δρασης απο οτι η τηλεοπτικη διασκευη αλλα ειναι απολαυστικοτατο. Νομιζω μαλιστα οτι ειναι καλυτερο να δει καποιος την τηλεοπτικη εκδοχη και μετα τη ραδιοφωνικη.

Προτεινω και τη τηλεοπτικη και τη ραδιοφωνικη μεταφορα του Day of the Triffids σε ολους τους sci-fi και post-apocalyptic fans.

Δεν καταφερα να παρακολουθησω το προπερσινο TV remake ακομα παντως...
 
Σημερα στην Βουλη στις 23:00 εχει την ταινια του '62,να την δειτε.
 
Αυτη τη στιγμη το Star παιζει το Αμερικανικο remake του 2009...χαωτικα κατωτερο!!

Η μεταφραση "τριφιδες" ειναι ολα τα λεφτα.

Το μονο που μου κανει κλικ ειναι η (ελαφρως σιτεμενη) ξανθια πρωταγωνιστρια...
 
Μολις χθες το ειδα για πρωτη φορα.

Μπορω να πω οτι δεν μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις. :xm:

Θα κοιταξω να βρω και τα παλια και θα επανερθω. :)

Wally είπε:
Το μονο που μου κανει κλικ ειναι η (ελαφρως σιτεμενη) ξανθια πρωταγωνιστρια...
Συμφωνω!!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις ανακαλυψα οτι κατα 99% η βλακεια ταινια που προβληθηκε και για την οποια μιλαμε στα δυο τελευταια ποστς ειναι το BBC remake!
 
To εδειχνε και αυτο η τηλεοραση?? Νομιζω οτι η ΕΡΤ 70/80s εσκιζε!

Πολυ BBC/ITV πραμα ειχαμε και δεν το εκτιμουσαμε
 
H Eλληνικη βιντεοκασσετα απο την ταινια.

 


$T2eC16VHJI!E9qSO8)CPBRf(95q2QQ~~60_57.jpg

 


Απο Αuction.
 
Και εγώ μόνο την ταινία ήξερα ( όπως αναφέρθηκε, την έδειχνε παλιά ο αντ1, στις 4 τα ξημερώματα).
 
Παιδιά, η μίνι σειρά του 2009 δεν είναι remake... Συνεχίζει από την ταινία του '63! Τώρα, αν εννοείτε πως είναι remake της σειράς του '81, δε γνωρίζω... Δεν την είχα παρακολουθήσει ποτέ και την αναζητώ εδώ και πολλά χρόνια... Μακάρι να τη δούμε μεταφρασμένη και αυτήν κάποια στιγμή! Όσο για το νεότερο "Doctor Who", μόνο τα καλύτερα έχω να πω!!
 
Πίσω
Μπλουζα