The Devil's Rain (1975)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.242
Ο Jonathan Corbis ( Ernest Borgnine), είναι ο αρχηγός μια ομάδα σατανιστών, σε μια μικρή πόλη του αμερικανικού νότου. Σκοπός της ζωής του είναι να αποκτήσει ένα μυστηριώδες βιβλίο, που θα δώσει σε αυτόν και τους οπαδούς του, υπερφυσικές δυνάμεις. Το βιβλίο όμως βρίσκεται στην κατοχή της οικογένειας Preston και έτσι ο Corbis προκειμένου να πετύχει στο σχέδιο του, θα προσηλυτίσει ένα μέλος της ( William Shatner) και θα απαγάγει ένα άλλο (Joan Prather). O μόνος πλέον, που μπορεί να εμποδίσει τα σατανικά σχέδια του μάγου, είναι ο νεότερος γιος της οικογένειας, Tom Preston ( Tom Skerrit).

Γυρισμένη στα 70ς όπου υπήρξε μια μανία για ταινίες με αιρέσεις και σατανιστές, το the devil's rain είναι μια διασκεδαστική (και τίποτα παραπάνω) ταινία τρόμου. Βάλτε και μερικά καλά εφέ ( στην τελική σκηνή) και το ενδιαφέρον καστ και ο φίλος του b-τρόμου, θα περάσει ένα χαλαρό βράδυ ( με σουβλάκια ή χωρίς ;) )...

Ο Τοm Skeritt είναι όπως πάντα χαλαρός έως ξύλινος.

Ο William Shatner στο άλλο άκρο, είναι όπως πάντα ο γνωστός πομπώδης " Captain Kirk".

Στο σενάριο της ταινία βοήθησε ο Αnton Lavey , ιδρυτής της αμερικανικής "εκκλησίας του Σατανά" !

Ο Ernest Borgnine ( όλα τα λεφτά η τελική του μεταμόρφωση σε "κριαράνθρωπο"), επηρεασμένος από κάποια μικροατυχήματα κατά την διάρκεια των γυρισμάτων, είχε δηλώσει πως δεν θα ξαναέπαιζε σε ταινία, παρόμοιας θεματολογίας.

Πρώτη "εμφάνιση" για τον John Travolta , ο οποίος όμως στα λίγα λεπτά που εμφανίζεται στην οθόνη, είναι καλυμμένος με μια μαύρη κάπα.

http://www.imdb.com/title/tt0072869/

 
Ωραία ταινία, που "μένει" στη μνήμη, κυρίως από το πολύ-δυνατό φινάλε της.
 
Ωραία και σοκαριστική ταινία, που την πρώτη φορά που την είδα δεν κατάλαβα και πολλά, ήμουν και κουρασμένη. Τη δεύτερη φορά όμως που πρόσεχα πολύ, κατάλαβα και μου άρεσε. Και ο Ernest Borgnine μου είναι πολύ συμπαθής σαν ηθοποιός. Είναι λίγο για γέλια η μεταμόρφωσή του στην συγκεκριμένη ταινία, αλλά εντάξει, δεν φταίει αυτός :)
 
Πίσω
Μπλουζα