The Driller Killer (1979)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Metalcandyman
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.333
Αντιδράσεις
5.968
Ο Reno miller ειναι ενας ζωγραφος που δεν εχει πιασει την καλη και ο μανατζερ του σκεφτεται να τον παρατησει.Ο reno ζει με την κοπελα του carol σε ενα δειαμερισμα και εχουν και μια συγκατηκο την pam που καποιες φορες εχουν και οι 3 μαζι διαφορες ερωτικες περιπτηξεις.Αδυνατοντας να πληρωσει λογαριασμους κτλ η carol τον παραταει γιατι θελει ανεση και δεν ανεχεται να ζει ετσι.Η ζωη του reno καταστρεφεται οπως και η ψυχικη του υγεια και το ριχνει στο ποτο κτλ και μια μερα ενα συγκροτημα punk rock παει στην οικοδομη παιζει δυνατα και χαλαει τον υπνο και την οποια ηρεμια του reno.Μετα απο αυτο του γυρναει εντελως η βιδα πηγαινει και αγοραζει ενα ηλεκτρικο τρυπανι με μπαταρια και αρχιζει να πετσοκοβει κοσμο.Φοβερη ταινια με ωμη βια και πολυ ωραιες σκηνες.δειτε την οπωσδηποτε.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την έχω σε vhs με το αυθεντικό retro εξώφυλλο (O Δολοφόνος με το τρυπάνι) κάπου το είχα ποστάρει παλιά. Ταινιάρα σε σκηνοθεσία του μεγάλου Αbel ferrara (bad lieutenant)
 
Την ειδα χτες και μου αρεσε πολυ,γιατι ειναι σαν να ειναι σκηνοθετημενη απο 2 ατομα. Πιο συγκεκριμενα καποιες φορες νομιζεις οτι βλεπεις μια ταινια που ειναι στον κοσμο της και προχειρη,ενω αλλες φορες ειναι τοσο καλοστημενη (κυριως η σκηνη που ο ζωγραφος νομιζει οτι του μιλουν τα πορτραιτα!)

Το φιναλε ειναι ωραιο γιατι ενω θες να δεις τι θα γινει ισως τελικα δεν χρειαζεται γιατι φανταζεσαι!!!!

Την προτεινω,εξαλλου ηταν και ενα εργο απο τα περιφημα video nasties...!!!!
 
Πολύ υπερτιμημένη ταινία.

Και η σκηνοθεσία, ναι μεν επιφέρει ένα "αρωστημένο" κλίμα, αλλά είναι πολύ "μουντή" ταινία, ρε παιδί μου !

Και πολύ σκοτεινή (τα πλάνα).

Η όποια φήμη της, θεωρώ οτι οφείλεται μάλλον στο (πολύ καλό και σκληρό) VHS εξώφυλλο και δευτερευόντως στο ότι χαρακτηρίστηκε "video-nasty".
 
Λογοκρίθηκε αυστηρά, απαγορεύτηκε σε πολλές χώρες του κόσμου και μπήκε στην διαβόητη λίστα των video-nasties με την δικαιολογία ότι δεν αρμόζει στα κυρίαρχα ήθη και ιδεώδη μιας κοινωνίας. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει προφανής λόγος για κάτι τέτοιο, η ταινία είναι περισσότερο ένα ψυχολογικό δράμα με horror περιτύλιγμα και οι φόνοι δεν είναι τόσο αιματηροί όσο θα περίμενε κανείς. Όπως και χει το εν γένει μακάβριο ύφος που την διαπερνά και η σκοτεινή σκηνοθεσία την κάνουν αρκετά ενδιαφέρουσα.
 
Απο το σκηνοθετη εχω δει μονο το εξαιρετικο King of New York σορρυ για το off-topic.Ενα trivia υπαρχει ομωνυμη σουηδικη crust/d-beat μπαντα της οποιας τα μελη γουσταρουν τρελα την ταινια.
 
Συμφωνώ με τον Freud, ταινία τρόμου στην επιφάνεια που στη βάση της είναι ψυχολογικό δράμα. Πολύ καλή ταινία που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μπήκε στη λίστα των video-nasties. Μπορεί να μην είναι τόσο αιματηρή όσο προδιαθέτει ο τίτλος, αλλά όπως λέει και ο metalcandyman είναι αρκετά ωμή και μακάβρια. Φοβερή ατμόσφαιρα
 
Πίσω
Μπλουζα