The Gone Jackals - Bone to Pick (1995)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.736
Ξεκινάω αυτό το ποστ ξεκαθαρίζοντας οτι ανήκω σε μια μειονότητα που δεν ακούει συστηματικά ροκ. Φυσικά και θα μου αρέσει κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι ή μεμονωμένο άλμπουμ και θα το τιμήσω, αλλά αυτό θα προκύψει απο εγκυκλοπαιδική γνώση, όχι λόγω ενασχόλησής μου.

Οι Gone Jackals λοιπον ηταν μια μπαντα που δεν προοριζοταν ποτε να γινει πρωτο ονομα. Σχηματιστηκε το 1984 και επαιζε σε τοπικα κλαμπς, και κυκλοφορησε τον πρωτο της δισκο Out and About with the Gone Jackals το 1990. Η καριερα τους θα παρει μια παραξενη τροπη το 1995 με το νεο τους αλμπουμ, Bone to Prick.

Τοτε ηταν που η LucasArts, με μουσικο παραγωγο τον Peter McConnell τους πλησιασε για να κανει feature καποια κομματια του δισκου στο "μηχανοβιακό" νεο της παιχνίδι, το κλασσικο Full Throttle. Βλεπετε ηταν μια εποχη οπου τα video games αρχισαν να γινονται βιομηχανία και να ανοιγονται σε αλλους επαγγελματικούς χωρους οπως του κινηματογραφου και της μουσικης. Απο την αλλη ο χώρος δεν ειχε ακομα τοσο πρεστιζ για να κανει και τοσο μεγαααααλα ανοιγματα, οποτε μια πρωτοεμφανιζομενη, μικρη και αγνωστη μπαντα, ηταν ιδανικη για να μπει ως "ονομα" που θα προωθήσει καποιο παιχνιδι :D (αλλα και θα προωθηθει απο αυτο ;) ). Στο παιχνίδι λοιπον, ακουγονται αυτουσια η αποσπασματικα καποια κομματια του δισκου (Legacy, Born Bad, Love comes Crawling), καθως και σκορπιες μελωδιες που ηχογραφησε ο αρχηγος της μπαντας Keith Carloff αποκλειστικά για το παιχνιδι.

Και αυτη ηταν η παραξενη τροπη της ιστοριας. Οι Jackals ξαφνικα εγιναν γνωστοι στους φανατικους gamers και λοιπους geeks ανα τον κοσμο, που πορωθηκαν με το Full Throttle. Το Bone to Pick οχι μονο εγινε πολυ μεγαλυτερη επιτυχια απο το πρωτο τους δισκο, αλλα και οι πωλησεις εκεινου του δισκου αυξηθηκαν κατοπιν. Σιγουρα ηταν μια "δοξα" που δεν φανταζονταν οταν τραγουδουσαν λαιβ σε ντοπιους μηχανοβιους ροκαδες και δεν ηταν γνωστοι εξω απο την Αμερική.

Μετα απο αυτη την (εφημερη) επιτυχια, οι Jackals κυκλοφορησαν ενα ακομα δισκο, το Blue Pyramid, αλλα θα διαλυθουν λιγο μετα, το 1999. Κατα τη Wikipedia, το 2007 κυκλοφορησε ψηφιακα ο τελευταιος τους ακυκλοφορητος δισκος.

Το Full Throttle και το Bone to Pick πρεπει να ηταν για καποιους gamers το μοναδικό, ή το πρωτο εναυσμα ενασχολησης με το ροκ. Για να ειμαι ειλικρινης, πρεπει να ειναι το μοναδικο ροκ αλμπουμ που εχω ακουσει απο την αρχη μεχρι το τελος, φυσικά μονο και μονο εξαιτίας του Full Throttle.

Το αλμπουμ ειναι hard rock με μερικα metal στοιχεια, αλλα δεν λειπουν και οι μπαλαντες. Παροτι το ονομα του ειναι αρρηκτα συνδεδεμενο με το παιχνιδι, ποιοτικα στεκεται και μονο του μια χαρα. Οπως τονισα στην αρχη, ειμαι ασχετος με τη ροκ μουσικη και ειμαι ο τελευταιος που θα πει αν οι Jackals ηταν για τα μπαζα που εκαναν μια φουσκα και εξαφανιστηκαν, ή αν το αλμπουμ ηταν αριστούργημα απο αδικημένες ιδιοφυίες. Αυτο το αφηνω σε σας. Φυσικα δεν διεκδικει δαφνες ιδιοφυίας ή πρωτοτυπίας, ουτε φιλοδοξει να γραψει ιστορια, αλλα ο τραγουδιστης και οι μουσικοι ειναι επικεντρωμενοι σε αυτο που κανουν.

Δεν εχω παρα να κανω μια μνεια στο Legacy, που ειναι το εισαγωγικο κομματι του παιχνιδιου απο την απιστευτα πορωτικη εισαγωγή

που 18 χρονια μετα, λες και αναφερεται στη γενια μας

December '61.


My dad's wages light.



Still on that salary



We, all four, could sleep tight.


 


Right now if you drank from



That very same well,



You'd need a run of luck



To score a bed in a trick hotel.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ξαναβγει το παραπονιαρικο 5χρονο απο μεσα μου :ρ Τι εγινε βρε παιδια; Κανενας ροκας μεταλας μηχανοβιος gamer να κανει εστω ενα σχολιο;;; :D
 
Πίσω
Μπλουζα