The Good,The Bad and The Ugly (1966)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ταυτοτητα ταινιας

Τιτλος: The Good,The Bad and The Ugly


Original Τιτλος:
Il buono,Il brutto,Il cattivo


Ελληνικος τιλος:
Ο Καλος,ο Κακος και ο Ασχημος


Ειδος:
Spaghetti Western/Adventure


Ετος:
1966


Παραγωγη:
Italy/Ιταλια


Σκηνοθεσια:
Sergio Leone


Πρωταγωνιστες:
Clint Eastwood,Lee Van Cleef,Eli Wallach


Μουσικη:
Ennio Moricone


Βαθμολογια:
9,0/10





Το poster της ταινιας

Προβολή συνημμένου 108646





Υποθεση




Σε μια εγκαταλειμμένη πόλη φάντασμα στην διάρκεια του Αμερικανικου Εμφυλιου Πολεμου ο ληστής Τούκο Ραμίρεζ («Ο Άσχημος», Ίλαϊ Γουάλας), ξεφεύγει πυροβολώντας τρεις κυνηγούς επικηρυγμένων που ήθελαν να τον πιάσουν, σκοτώνοντας τους δύο και τραυματίζοντας τον τρίτο. Μίλια μακριά, ο Αγγελομάτης («Ο Κακός», Λι Βαν Κλιφ) ανακρίνει ένα πρώην στρατιώτη που ονομάζεται Στήβενς (Αντόνιο Κάσας) για έναν αγνοούμενο με το όνομα Τζάκσον, που υιοθέτησε το όνομα «Μπιλ Κάρσον» (Αντόνιο Κασάλε) και ένα σεντούκι με κλεμμένο χρυσό της Συνομοσπονδιας Σκοτώνει τον Στήβενς και τον μεγάλο του γιο μετά την ανάκριση, αλλά όχι πριν ο Στήβενς πληρώσει τον Αγγελομάτη να σκοτώσει το αφεντικό του Αγγελομάτη, έναν άλλο πρώην στρατιώτη με τʼ όνομα Μπέικερ. Ο Αγγελομάτης πηγαίνει στο αφεντικό του, παίρνει την αμοιβή του για τον φόνο του Στήβενς, και τον σκοτώνει.




Εν τω μεταξύ, ο Τούκο στην έρημο πέφτει σε άλλη ομάδα κυνηγών επικηρυγμένων, που ενώ ετοιμάζονται να τον αιχμαλωτίσουν, επεμβαίνει ο Ξανθούλης («Ο Καλός», Κλιντ Ιστγουντ), ένα μυστηριώδης μοναχικός πιστολέρο που προκαλεί τους κυνηγούς σε μονομαχία, την οποία κερδίζει εύκολα με την ταχύτητα του στο τράβηγμα. Αν και ο Τούκο στην αρχή είναι χαρούμενος, στην συνέχεια εξοργίζεται όταν ο Ξανθούλης τον παραδίνει στην αρχές για να πάρει την ανταμοιβή των 2,000$. Λίγες ώρες αργότερα, ενώ ο Τούκο περιμένει την εκτέλεση του, ο Ξανθούλης αιφνιδιάζει τις αρχές και ελευθερώνει τον Τούκο πυροβολώντας την αγχόνη˙ αργότερα μοιράζουν τα λεφτά της αμοιβής, αποκαλύπτοντας το κερδοφόρο τους σχέδιο.

 


Η αμοιβή για τον Τούκο αυξάνεται σε $3,000, και οι δύο επαναλαμβάνουν την ίδια διαδικασία ώσπου ο Ξανθούλης, κουρασμένος από τα αδιάκοπα παράπονα του Τούκο σχετικά με το μοίρασμα των κερδών, εγκαταλείπει τον Τούκο στην έρημο, κρατώντας όλα τα λεφτά. Ο εκνευρισμένος Τούκο καταφέρνει τα φτάσει σε άλλη πόλη και παίρνει ένα ρεβόλβερ. Σε μια άλλη πόλη ο Τούκο παίρνει στο πλευρό του τρεις παράνομους για να σκοτώσουν τον Ξανθούλη. Ενώ οι τρεις μπαίνουν στο δωμάτιο του Ξανθούλη, εκείνος τους σκοτώνει αλλά, προς έκπληξη του, ο Τούκο τον αιφνιδιάζει σκαρφαλώνοντας στο πίσω παράθυρο, την ώρα που μαίνεται μια συμπλοκή στρατευμάτων της Ένωσης και της Συνομοσπονδίας. Ο Τούκο ετοιμάζεται να σκοτώσει τον Ξανθούλη φτιάχνοντας αγχόνη και βάζοντας τον Ξανθούλη να την βάλει στον εαυτό του, αλλά εκείνη την στιγμή μια κανονιά χτυπά το ξενοδοχείο και κατεδαφίζει το δωμάτιο, επιτρέποντας στον Ξανθούλη να ξεφύγει.


H συνεχεια επι της οθονης....
smiley-char002.gif



The Good The Bad & The Ugly Original Trailer

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν υπήρχε μέχρι τώρα θέμα για αυτή την ταινιάρα; :eek: Μέσα στις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών. Ηθοποιοί, σκηνοθεσία, διάλογοι, μουσική, δεν υστερεί πουθενά. Τέτοιο γουέστερν, απλά δεν πρόκειται να ξαναγυριστεί...
 
Ταινιάρα! Τα είπε όλα ο RIO!

Να πούμε ότι η ταινία αποτελεί μέρος της σειράς "Dollars Trilogy" όπου συμπληρώνουν οι εξίσου εξαιρετικές ταινίες "A Fistful of Dollars" (Για μια χούφτα δολάρια) και "For a Few Dollars More" (Μονομαχία στο Ελ Πάσο)
 
Εξαιρετικη ταινια,μαλλον η αγαπημενη μου!

Εδω ενα πολυ ωραιο βιντεακι με τρομερη δουλεια απο τον δημιουργο του, για το πως ειναι σημερα οι τοποθεσιες στην Ισπανια που γυριστηκε το φιλμ.

Οι περισσοτερες παντως ειναι σχεδον ιδιες..

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ νόμιζα ότι υπήρχε σίγουρα θέμα για τη θρυλική ταινία, απίστευτο! Από τις αγαπημένες μου στο είδος, και αδυναμία μου ο "κακός" Lee Van Cleef. Θαύμαζα το χαρακτήρα του, την ψυχραιμία και το θάρρος, γιατί στο κάτω κάτω αυτός δεν έκανε κόλπα για να επιβιώσει. Τον έχω συνδέσει πολύ με αυτό το ρόλο, τόσο που μου φαινόταν απίστευτο όταν τον είδα σε άλλη ταινία να παίζει το ρόλο ενός καλού, κουστουμαρισμένου άντρα, δεν μπορούσα να το χωνέψω με τίποτα.
 
R.I.P Eli Wallach ωχ! μόλις τώρα το έμαθα! μου άρεσε πάρα πολύ...bye bye Eli ;) (δεν του ταιριάζουν τα κλάματα)
 
''Εφυγε'' ο Ελάι Γουάλας

Απεβίωσε εχθές σε ηλικία 98 χρονών ένας σπουδαίος Αμερικάνος ηθοποιός, ο Ελάι Γουάλας, ο αγαπημένος μας '''άσχημος'' της θρυλικής ταινίας του Σέρτζιο Λεόνε (ο καλός ο κακός και ο άσχημος).

Ο Γουάλας έχει συμμετάσχει επίσης και σε πολλές άλλες σπουδαίες παραγωγές όπως το κλασικό ουέστερν "και οι 7 ήταν υπέροχοι, "η κατάκτηση της δύσης", "ο νονός 3" κα. Ενας άλλος χαρακτηριστικός του ρόλος ήταν αυτός του mr freeze στην παλιά σειρά του Μπάτμαν!

Καλό ταξίδι Tuko οι ταινίες σου θα μας συντροφεύουν για πάντα!!!

http://www.crete2day.gr/2014/06/25/%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B5-%CE%BF-%CE%B8%CF%81%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CE%B9-%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CF%82/

http://www.enet.gr/?i=news-room.el.home&id=437173
 
Nαι προτιμοτερο να τους θυμομαστε μεσα απο τις ταινιες τους παρα τα RIP threads.
 
Οκ παιδιά δε το είχα δει καν!! Σταύρο πολύ καλό το αφιέρωμα. Ο καλός ο καλός και ο άσχημος είναι κατά τη γνώμη μου το κορυφαίο σπαγγέτι γουέστερν όλων των εποχών! Συγκλονιστική σκηνοθεσία και σενάριο, συγκλονιστική μουσική, συγκλονιστική ερμηνεία απο 3 σπουδαίους ηθοποιούς!!
 
Υπάρχει ένα ντοκυμαντερ του 2017, το "Sad Hill Unearthed" (Desenterrando Sad Hill 2017). Fans της ταινίας "O καλός,ο κακός και ο άσχημος", κυρίως από Ισπανία και Ιταλία, ξεκίνησαν το 2015 για το Burgos της Ισπανίας.Έψαξαν,βρήκαν την περιοχή κοντά στο Burgos που είχε γυριστεί το τελευταίο κομμάτι της ταινίας,τη σκηνή στο νεκροταφείο.Βρήκαν μία τεράστια καταπράσινη έκταση..Και κατάφεραν στην ουσία να "ξεθάψουν" κυριολεκτικά όλο το σκηνικό όπως είχε γυριστεί το 1966.."Εμφάνισαν" όλο το πέτρινο μέρος που ήταν στο κέντρο του νεκροταφείου,πρόσθεσαν και ξύλινους σταυρούς γύρω-γύρω και ετοίμασαν το μέρος όπως ήταν τις μέρες που γυρίστηκε η γνωστή σκηνή..

Αυτό που ΄θελαν να κάνουν ήταν να διοργανώσουν ένα πάρτι,μια "γιορτή", 50 χρόνια ακριβώς μετά από τα γυρίσματα της ταινίας. Κάλεσαν κόσμο,φανς κυρίως,κομπάρσους που είχαν παίξει στην ταινία,πήραν συνεντεύξεις από αρκετούς διάσημους (μεταξύ τους και ο τραγουδιστής των Metallica, Hetfield, oι οποίοι χρησιμοποιούσαν το "Ecstasy of Gold" σαν intro στις συναυλίες τους),έκαναν αναπαραστάσεις της περίφημης μονομαχίας στο νεκροταφείο,είδαν και την ταινία (σαν σε θερινό σινεμά)..Ένα τέλειο πάρτι αφιερωμένο για την "ναυαρχίδα" των spaghetti western (νομίζω όλων των γουέστερν)!

Εκπληκτική δουλειά,εκπληκτικό ντοκυμαντέρ,ευσυγκίνητο,κυρίως για τους φανς της ταινίας,δεν το κρύβω πως και εμένα μ'έπιασε ένα αίσθημα συγκίνησης όταν το είδα πριν 2,5 μήνες..Έχουν ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι συνεντεύξεις.Σε μια στιγμή ο Ιστγουντ, μας περιγράφει τη σκηνή που θα ανατινάξουν τη γέφυρα.Χρησιμοποιούν 2 κομπάρσους που θα τρέξουν από το ποταμάκι προς την ξηρά (εγώ πάντως δεν είχα καταλάβει ότι ήταν κομπάρσοι). Ακολουθεί ο απολαυστικός διάλογος μεταξύ Κλιντ και Σέρτζιο Λεόνε:
Κλιντ : Εγώ και ο Γουάλας που θα είμαστε την ώρα της ανατίναξης?
Σέρτζιο : Εδώ θα είστε..Μακρυά βέβαια από τους κομπάρσους,αλλά εδώ.
Κλιντ: Εδώ?!.. Εσύ που θα είσαι?
Σέρτζιο: Εγώ θα είμαι εκεί πάνω (δείχνοντας το παρατηρητήριο,πίσω,στο ύψωμα που είχαν γνωριστεί με τον διοικητή των Βορείων).
Κλιντ : Δηλαδή,εμείς θα είμαστε εδώ κάτω και εσύ εκεί πάνω!..Λάθος κ.σκηνοθέτα!..Θα είμαστε και εμείς εκεί πάνω,μαζί σου!
(όταν ο ηθοποιός διορθώνει τον σκηνοθέτη!)
Και όχι μόνο αυτό..Μέχρι και η στιγμή της ανατίναξης έχει τη δική της ιστορία,το δικό της ευτράπελο!
Μπράβο στους δημιουργούς του ντοκυμαντέρ.

Το τρέιλερ του "Sad Hill Unearthed" ( "Sad Hill" , το όνομα του νεκροταφείου, το μισό μυστικό που γνώριζε ο Τούκο για τα θαμμένα νομίσματα)

 
Πίσω
Μπλουζα