The Home Computer Wars: An Insider's Account of Commodore and Jack Tramiel [1984]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
To The Home Computer Wars: An Insider's Account of Commodore and Jack Tramiel γραφτηκε το 1984 απο τον Μichael Τomczyk.

Ουσιαστικα περιγραφει εντελως "απο μεσα" τη καθημερινοτητα στην Commodore επι διευθυνσεως Tramiel.

Λιγες φορες ενα βιβλιο με εχει ρουφηξει ετσι.

Ο Τomczyk μπηκε απο σποντα στην Commodore οταν το 1980 και αποχωρησε λιγους μηνες μετα την παραιτηση του Tramiel. Hταν περισσοτερο PR αλλα αναμειχθηκε ενεργα στη δημιουργια του VIC20.

Στις 100 και κατι σελιδες του βιβλιου περιγραφει γεγονοτα, εξηγει το "Religion" (την νοοτροπια του Tramiel), την καθημερινοτητα μεσα στην εταιρια, τους ανταγωνισμους των στελεχων, αδικιες, επιτυχιες κτλ.

Μπορει να γραφτηκε 30 χρονια πριν αλλα ειναι φρεσκοτατο και πραγματικα το προτεινω να το ψαξετε.

Παραθετω ενα link στο site του συγγραφεα που αποτιει ενα φορο τιμης στον Jack
 
Χα, κοίτα σύμπτωση, πριν κάνα-δυο βδομάδες μου ήρθε το αντίτυπό μου από το Αμερική... Όντως όπου διάβασα σχόλια ήταν πάρα πολύ θετικά, γι αυτό και το αγόρασα παρ'ότι σε αλμυρή τιμή.

Μία σημείωση μόνο, "Στις 100 και κάτι σελίδες" - το δικό μου έχει 301, τί έκδοση έχεις;
 
Την εκδοση pdf. Εχει το πληρες κειμενο του βιβλιου αλλα ειναι οι σελιδες ειναι μεγεθος Α4.
 
Σωστος.

Gryzor θα το γουσταρεις πολυ.

Σε τι τιμη το βρηκες διοτι με μια ψακτικη που ειχα κανει ειχα βρει κατι ελαφρως παραλογες? (το θελω στη βιβλιοθηκη μου)
 
Αααα δεν σκέφτηκα να το ψάξω σε pdf, αν και από την άλλη όπως και ο Wally το ήθελα στη βιβλιοθήκη μου, οπότε δεν πειράζει...

Νομίζω το πήρα για $40. Τσιμπηχτερό, αλλά... εσύ σε τί τιμές το είχες βρει;
 
Στο amazon ειχε το hardcover για 150$
 
Ouch! Ντάξει, δεν ήταν του Amazon προφανώς, κάποιος τρίτος bookseller. Εγώ βέβαια το πήρα σε paperback, αλλά δεν με πειράζει. Για τέτοιους τίτλους ψάχνω όχι στο Amazon (όπου ο καθένας βαράει ό,τι θέλει) αλλά στο Abebooks... δοκίμασέ το!
 
Πίσω
Μπλουζα