The Horror at 37000 Feet (1973)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.574
Αντιδράσεις
71.345
Προβολή συνημμένου 114380

Mια συνηθισμένη πτήση από το Λονδίνο προς το Λος Άντζελες, μετατρέπεται σε απόλυτο χάος, λόγω ενός αρχαίου τύμβου. Τον τύμβο έχει μεταφέρει στο αεροσκάφος ένας αρχιτέκτονας με την γυναίκα του. Το πρόβλημα είναι πως το εύρημα στοιχειώνεται από μια δαιμονική οντότητα, η οποία αρχίζει να τρομοκρατεί τους επιβάτες ( οι οποίοι επιβάτες είναι ελάχιστοι για μια τέτοια πτήση ! ). Καθώς διάφορα σημεία της ατράκτου παγώνουν και τα καύσιμα του σκάφους όλο και λιγοστεύουν, το πλήρωμα και οι επιβάτες στρέφονται προς έναν αλκοολικό και κυνικό πρώην ιερέα ( ο Shatner να κατεβάζει τα ουίσκι για πλάκα), ο οποίος πιστεύουν ότι είναι ο μόνος, που μπορεί να αντιμετωπίσει το κακό. Μέσω μια γυναίκας που έχει κυριευτεί από την οντότητα, θα μάθουν πως ο μόνος τρόπος για να κατευναστεί είναι να της προσφέρουν μια ανθρώπινη θυσία...

70ς τηλεταινία που παίζει ανάμεσα στον τρόμο και (άθελα της) στην κωμωδία. Πολλές οι υπερβολικές στιγμές , φτηνά τηλεοπτικά εφέ, αλλά αυτή η b-movie αίσθηση με τράβηξε να την δω μέχρι το τέλος. Ο Wiliam Shatner επαναλαμβάνει κατά κάποιον τρόπο τον ρόλο του στην ζώνη του λυκόφωτος ( εκεί ο τρόμος ήταν στα 20000 πόδια), και δίνει άλλη μια φρενήρη ερμηνεία. Στο καστ συμμετέχουν και οι Chuck Connors, Paul Winfield ( ο αστυνόμος στο πρώτο Terminator) Buddy Ebsen κλπ.

http://www.imdb.com/title/tt0068715/

[video=youtube;SpIw9Zm-Jys]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστότατος στην κριτική σου φίλε RIO. Εσένα μπορεί να σε τράβηξε να την δεις μέχρι τέλους αυτή η b-movie αισθητική της, εγώ πάλι την είχα σε βιντεοκασέτα,μετά από μια προβολή στην ΕΡΤ 2 (νομίζω). Καθημερινή ήταν, Δευτέρα αν δεν κάνω λάθος, ή το 1987 ή το 1988 την είχε δείξει.
Την είχα δει 5-6 φορές (!) μέχρι να αποφασίσω τελικά πως δεν την χρειαζόμουν περισσότερο και την "έσβησα" γράφοντας άλλης ταινία..
(σαν τους άλλους που "έσβηναν" σειρές της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ)
 
Το εκανα και εγω ,εγραφα απο την ΕΡΤ και με τα χρονια τις εσβηνα και τις ανανεωνα με "καλυτερες" κοπιες ,ειτε απο VHS ,ειτε αργοτερα αντιγραφη απο DVD εμποριου σε VHS ,που να ηξερα οτι θα ηθελα στο μελλον αυτες απο την ΕΡΤ.
Την τηλεταινια του θρεντ την εχω πετυχει στο youtube ,δεν την εχω δει ακομη.
 
Πίσω
Μπλουζα