The Howling (1981)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.205
Προβολή συνημμένου 114323

H Karen White είναι μια παρουσιάστρια ειδήσεων, που δέχεται απειλητικά μηνύματα από κάποιον serial killer. Η αστυνομία αποφασίζει να την χρησιμοποιήσει σαν δόλωμα και έτσι εκείνη πηγαίνει να συναντήσει τον μανιακό, σε ένα κινηματογράφο ταινιών πορνό. Εκεί θα δεχτεί την επίθεση του, αλλά σωθεί την τελευταία στιγμή από δυο αστυνομικούς, οι οποίοι θα σκοτώσουν τον δολοφόνο. Το σοκ όμως της επίθεσης, κάνει την Κaren να μην μπορεί πλέον να δουλέψει και έτσι ο άντρας της ο Christofer, θέλοντας να την βοηθήσει , θα απευθυνθεί στον ψυχίατρο Waggner. Ο γιατρός θα τους προτείνει να πάνε στην " αποικία ".

Ένα μέρος δίπλα σε λίμνη, το οποίο ίδρυσε ο ίδιος και που μένουν διάφορα άτομα, τα οποία βίωσαν κάποια τραυματική εμπειρία. Φτάνοντας εκεί θα συναντήσουν διάφορα περίεργα άτομα όπως την πανέμορφη Marsha, η οποία δεν χάνει την ευκαιρία και αρχίζει να πολιορκεί τον Christofer. Οι μέρες θα κυλούν ήσυχα, αλλά η Κaren όμως δεν θα μπορεί να ησυχάσει και οι φόβοι της θα μεγαλώσουν, όταν ο άντρας της σε έναν περίπατο, θα δεχτεί την επίθεση ενός λύκου. Από εκείνη την μέρα ο Christofer, θα αρχίσει να παρουσιάζει μια ανεξήγητη αλλαγή στην συμπεριφορά του . Θέλοντας να μάθει τι συμβαίνει με την αποικία, θα ζητήσει την βοήθεια δυο φίλων της δημοσιογράφων, του Chrιs και της Terry. Εκείνοι ερευνώντας το σπίτι του serial kiler, θα ανακαλύψουν μια ζωγραφιά του, που θυμίζει την αποικία...

η κλασσική πλέον ταινία τρόμου του Joe Dante και κατά πολλούς η καλύτερη με λυκάνθρωπους. Εντυπωσιακά εφέ για την εποχή της ( ειδικά η γνωστή σκηνή της μεταμόρφωσης), αρκετό gore και γνωστές b-τρομόφατσες στο καστ ( Dee Wallace, Patrick Macnee, Belinda Balaski, John Carradine κλπ). Απαραίτητη η θέαση της , για κάθε φίλο των ταινιών τρόμου.

http://www.imdb.com/title/tt0082533/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλα κλασικο και απο της καλητερες ταινιες με λυκανθρωπους που εχουν κυκλοφορησει ασχετα αν το 1981 που κυκλοφορησε εμφανιστηκε και αλλη μια ταινια με λυκανθρωπους ''Αn amarican werewolf in london'' που εκλεψε την παρασταση μονο και μονο επειδη ηταν πιο ακριβη και καλοφτιαγμενη παραγωγη.Προσωπικα προτιμω με χιλια το ''The howling'' σε σχεση με το ΑAWIL για πολλους και διαφορους λογους.Στο The howling επισης η ταινια δεν ειναι αργη κλπ που να σε περνει ο υπνος οπως αλλες αλλα ολα εξελισονται γρηγορα απο την πρωτη στιγμη που η Karen White πηγαινει στην ''αποικια'' και ετσι συνεχιζεται ολη η ταινια.Τελος πραγματικα τα εφε ειναι ολα τα λεφτα και δεν ειναι τυχαιο που ειχε προταθει για το βραβειο καλητερων ειδικων εφε στα saturn awards και η αξια του ηττημενου φαινεται απο τον νικητη γιατι το βραβειο πηρε η ταινια star wars episode V the empire strikes back.Tα sequel που ακολουθησαν σε καμια περιπτωση δεν φτανουν την πρωτη ταινια αλλα επειδη δεν εχουμε και τρομερα παρα πολλες αξιολογες ταινιες τρομου με λυκανθρωπους καλουτσικα ειναι η καλητερα στην αναβροχια καλο και το χαλαζι.
 
Πολύ ωραία ταινία πράγματι, και νομίζω η καλύτερη ή από τις καλύτερες σε σύγκριση με τα σίκουελ που βγήκαν μετά. Απ'ότι θυμάμαι όσο προχωρούσαν τα σίκουελ γίνονταν χειρότερα, αλλά το αποκορύφωμα ήταν το τελευταίο, που σχεδόν δεν βλεπόταν, καθώς δεν έδειχνε και τίποτα άλλο εκτός από χωριάτες να χορεύουν όλη την ώρα ή να μπεκρουλιάζουν στο σαλούν. Καμία σχέση με τις παλιές δόξες του περίφημου πρώτου Howling.
 
Συμφωνώ για τα σίκουελ , ήταν όλα άθλια. Και δεν υπήρχε κανένας λόγος , να έχουν τον ίδιο τίτλο με την ταινία του '81, αφού δεν υπήρχε καμιά σχέση...
 
Δεν ξέρω γιατί, αλλά πάντα την βαριόμουν αυτή την ταινία.

Από τις ταινίες του Joe Dante προτιμώ τα piranhas ή τα gremlins.
 
Ήθελα να κάνω μια προβολή με μερικούς φίλους στο Halloween, και σκεφτόμουν αυτή την ταινία.

(Συνήθως βάζω ταινίες που έχω δει για να ξέρω ότι είναι καλές).

Οπότε διαβάζοντας τα περισσότερα σχόλια, προτείνεται αυτή η ταινία;

Το American Werewolf in London μου άρεσε πολύ πάντως..
 
filmmusic είπε:
Ήθελα να κάνω μια προβολή με μερικούς φίλους στο Halloween, και σκεφτόμουν αυτή την ταινία.(Συνήθως βάζω ταινίες που έχω δει για να ξέρω ότι είναι καλές).

Οπότε διαβάζοντας τα περισσότερα σχόλια, προτείνεται αυτή η ταινία;

Το American Werewolf in London μου άρεσε πολύ πάντως..
Νομίζω πως είναι καλή επιλογή. Ειδικά αν οι φίλοι είναι αυτό που λέμε μυημένοι, δηλαδή τους αρέσουν οι παλιές ταινίες και συγχωρούν τις κακοτοπιές...
 
RIO είπε:
Νομίζω πως είναι καλή επιλογή. Ειδικά αν οι φίλοι είναι αυτό που λέμε μυημένοι, δηλαδή τους αρέσουν οι παλιές ταινίες και συγχωρούν τις κακοτοπιές...
Δεν θα το έλεγα..

Απλά θα είναι και αυτή μια προσπάθειά μου να τους μυήσω σε παλιές κλασικές ταινίες, καθώς εγώ βλέπω μόνο παλιές. :D

Σκεφτόμουν άλλες (πχ. Poltergeist, Halloween), αλλά κάποιοι τις έχουν δει.
 
Eυχαριστω πολυ για την προταση, ειμαι πολυ φαν των 80s horror και τα αναζητω. :D
 
filmmusic είπε:
Δεν θα το έλεγα..Απλά θα είναι και αυτή μια προσπάθειά μου να τους μυήσω σε παλιές κλασικές ταινίες, καθώς εγώ βλέπω μόνο παλιές. :D

Σκεφτόμουν άλλες (πχ. Poltergeist, Halloween), αλλά κάποιοι τις έχουν δει.

Πιστεύω ότι θα τους αρέσει. Έχει ωραία παλιάς σχολής εφέ ( που τα προτιμώ από σύγχρονα ψηφιακά ) και μπόλικο χαβαλέ.

rainbwcrash : τίποτα φίλε ... :thumb:
 
filmmusic είπε:
Ήθελα να κάνω μια προβολή με μερικούς φίλους στο Halloween, και σκεφτόμουν αυτή την ταινία.Οπότε διαβάζοντας τα περισσότερα σχόλια, προτείνεται αυτή η ταινία;

Το American Werewolf in London μου άρεσε πολύ πάντως..
Δεν γνωρίζω τι ταινίες αρέσουν στους φίλους σου.

Υποψιάζομαι ότι είσαι πιο "ψαγμένος".

Το An American Warewolf μου είχε φανεί αταίριαστος συνδυασμός χαβαλέ (στην αρχή) και μελοδραματισμού (στο φινάλε).

Επίσης, από τα πρώτα δέκα λεπτά καταλάβαινα τι θα συμβεί ως το τέλος.

Θεωρώ το The Howling ανώτερο, τόσο από πλευράς εφέ (έχει καλύτερες μεταμορφώσεις και πιο "πειστικούς" λυκάνθρωπους) όσο και από πλευράς ιστορίας (έχει ανατροπές).

Τα εφέ ήταν του Rob Bottin, που ένα χρόνο μετά έκανε το The Thing με τον Carpenter (μην φανταστείς πάντως κάτι τόσο extreme όσο το τελευταίο).

Το χιούμορ υπάρχει σε σωστή δόση και δεν ξεπέφτει σε αυτοπαρωδία.

Το The Howling είναι μία "διασκεδαστική" ταινία τρόμου ενώ το An American Warewolf είναι μία όχι ιδιαίτερα αστεία παρωδία.

Το The Howling είναι καλή επιλογή για Halloween.

Να μας πεις εντυπώσεις από την προβολή.

Θα 'χει και γυναίκες; ;)

Συνιστάται, πάντως, και για "αμύητους" στις ταινίες τρόμου.

Καλή επιλογή και καλή διασκέδαση!
 
Πίσω
Μπλουζα