The Hunt for Gollum (2009)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
40λεπτη ανεξαρτητη προσπαθεια που στοιχισε 3.000 λιρες και δεν θα βγαλει καθολου κερδος.

Το στόρι της ταινίας τοποθετείται χρονικά ανάμεσα στο Χόμπιτ (δεν έχει γίνει ακόμα ταινία) και την τριλογία Άρχοντας των Δαχτυλιδιών.

Εδω θα το δειτε και με Ελληνικους υποτιτλους.

Κώδικας:
 http://www.dailymotion.com/gb/video/x93zji_the-hunt-for-gollum-hd-version_shortfilms
Δείτε εδώ και το επίσημο σάιτ.

Και εδω trailer απο youtube.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερη δουλεια απο τους τυπους αυτους...στα συν η φοβερη φωτογραφια και το απιστευτα τοπια,που παραπεμπουν σε Σκωτια,ορεινη Ουαλλια και βορειοδυτικη Αγγλια.Τοπια σαν και αυτα της κανονικης τριλογιας πραγματικα ονειρικα...κοστουμια πολυ ρεαλιστικα και η σκηνη της μαχης αρκετα καλη..ξενερωσα λιγο με την Arwen ..θα δειτε γιατι...μπροστα στην Liv Tyler ειναι λιγο καπως!!!και ολα αυτα με 3000 λιρες=περιπου 3500 ευρω!!

αν και καπου μπερδευτηκα...υποτιθεται οτι οι 9 βασιλιαδες ειχαν βγει απο την Μορντορ αφου επιασαν το Γκολουμ...φαινεται οτι σε αυτη την φαση ειχαν βγει για να το βρουν αλλα τους προλαβαν αλλοι!!οι <<αλλοι>> το απελευθερωσαν και τοτε το επιασαν και και το πηγαν στη Μορντορ ,οπου και τα ξερασε ολα..

Την μουσικη αραγε που μπορω να την βρω?πρεπει να ειναι σε καποια σημεια ιδια με του Αρχοντα αλλα εχει αλλουσ συνθετες απο οτι ειδα στους τιτλους τελους
 
Το είδα προχθές! Είναι καταπληκτικό από πλευράς φωτογραφίας/κουστουμιών. Δεν περνάει για ερασιτεχνική δουλειά με τίποτα. Το σενάριο είναι λίγο φτωχό και σίγουρα όσοι το δουν θα ήθελαν κι άλλο αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Είναι απίστευτο το τι κατάφεραν να δημιουργήσουν αυτά τα παλικάρια με τόσο μικρό προϋπολογισμό. Κάτι παραπάνω από εμφανείς οι επιρροές από την τριλογία των ταινιών, φοβερά τοπία (Αγγλικά και όχι Νεο-Ζηλανδέζικα), πολύ καλά 3D με το Gollum. Διάβασα ότι οι 3000 λίρες πήγαν όλες σε κουστούμια/φαγητό και τίποτα άλλο. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια όσοι ασχολήθηκαν μ'αυτό.

@Birlas_Korkos

Νομίζω το soundtrack το κατεβάζεις κατευθείαν από τη σελίδα.
 
gapan είπε:
Νομίζω το soundtrack το κατεβάζεις κατευθείαν από τη σελίδα.

Σ'ευχαριστω!!μολις κατεβασα απο εκει τα 2 τραγουδια που ειναι διαθεσιμα...πολυ προσεγμενη δουλεια!!βασισμενη στις μελωδιες του Howard Shore.

H μουσικη της μαχης του Aragorn με τον Wraith King κατι μου θυμιζει ρε γαμωτο...πολυ υποβλητικη..την εχει ξανακουσει κανεις?

Εχει γυριστει στην Βορεια Ουαλλια και οχι στην Αγγλια ή στην Σκωτια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα επιτέλους ένα μισαωράκι να το δω... ;)

Αν και είχα ακούσει/διαβάσει πολύ καλά λόγια από διάφορα fora, μπορώ να πω πως ξεπέρασε τις προσδοκίες μου... :)

Ειδικά soundtrack, φωτογραφία και κουστούμια/μακιγιάζ, ήταν σχεδόν επαγγελματικού επιπέδου...

Και οι υπόλοιποι όμως τομείς (π.χ. ηθοποιία, εφέ, σκηνοθεσία κ.λπ.) έστω και αν δεν συγκρινονται με εμπορικές ταινίες είναι σίγουρα μια κλάση ανώτεροι από ό,τι έχουμε δει σε άλλες ερασιτεχνικές προσπάθειες...

//Είναι μόνο δική μου ιδέα ή ο ήχος είναι υπερβολικά χαμηλά??? Αναγκάστηκα να βάλω την ένταση στο 100% του laptop μου και να φορέσω ακουστικά, αφού αλλιώς δεν ακουγόντουσαν με τίποτα οι ομιλίες... :xm:
 
Ειδα κι εγω λιγο :) θα διαφωνησω ομως στο οτι προκειται για δουλεια που περναει για 100% επαγγελματικη. Ηταν καποιες σκηνες λιγο αδεξιες ή τουλαχιστον δυσκινητες και εκαναν μπαμ οτι προκειται για ερασιτεχνικη δουλεια στην κινηματογραφηση. Ισως ειναι αδικο να προσεχω τετοια σε μια ουτως η αλλως ερασιτεχνικη προσπαθεια που τα καταφερε τοσο καλα. Απλα διαφωνω με αυτο το σχολιο :)

Η ηθοποιια και τα κουστουμια ομως ηταν εκπληκτικα.

Θα συμφωνησω οτι ακολουθει τα προτυπα της αισθητικης της τριλογιας στα χρωματα, στο φωτισμο και στη μουσικη. Καμια φορα ειναι πιο δυσκολο να ακολουθησεις τα χναρια καποιου παρα να κανεις κατι απο την αρχη. Μεγαλο μπραβο τους εδω!

Οσον αφορα το ιστορικο και χρονολογικο υποβαθρο της ταινιας σε σχεση με τον Αρχοντα, απλα γκουγκλαρετε Third Age timeline ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όποιοι κάνουν donation, λαμβάνουν την ταινία και σε DVD. Έξοχη δουλειά.
 
φοβερη δουλεια !! ειληκρινα με τοσα λιγα χρηματα καναν δουλεια που ανετα ξεπερνα ποιοτητα τηλεοπτικης σειρας
 
Mόνο το τρεϋλάκι κατάφερα να δω εχτές και αυτό μισό... :(

( Θα πρέπει κάποιος να μιλήσει στο γείτονά μου να μην κλείνει το ρούτερ όταν πηγαίνει για ύπνο :rant: )

Aπό εδώ μας έκοψαν τα πολλά - πολλά... Που θα μου πάει όμως... Σ/ΚΟ έρχεται, θα την αράξω να το απολαύσω!!!

Σ' ευχαριστούμε Aard!!! :flower:

(... να περιμένω και άλλα downloads μετά το 'ευχαριστώ';;; :p )
 
Πολύ καλή η ταινία αλλά δυστυχώς δεν "χορτάσαμε"... Θέλουμε κι άλλο! Μακάρι να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο ξανά ή και άλλοι που τέλος πάντων μοιράζονται το ίδιο πάθος για τα έργα του J.R.R. Tolkien!
 
Θυμαμαι οτι γυριζαν μια ταινια με τα παιδικα χρονια του Αραγκορν αλλα απο τοτε δεν εμαθα τιποτα.

Επισης μολις το Φλεβαρη αρχισανε τα γυρίσματα του Χομπιτ
 
Πίσω
Μπλουζα