The island of Dr.Destructo

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
destructorm4.jpg
 
Οφείλω να ομολογήσω ότι...

...δεν γνώριζα την ύπαρξη, του συγκεκριμένου παιχνιδιού στον Amstrad.

Αμέσως μόλις είδα το screenshot όμως, κάτι μου θύμισε και επιβεβαιώνοντας την πρώτη μου εντύπωση, με την ανάγνωση της σύντομης περιγραφής, που έδωσε ο Stanfromgreece, έσπευσα, να επανορθώσω αμέσως το ατόπημα της αγνοίας μου, ρίχνοντας μια ματιά στον εν λόγω παιχνιδάκι και πραγματικά διαπίστωσα, πως πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια, που θα μπορούσε να θεωρηθεί ως unlicensed conversion του...



Two Tigers της Bally Midway!

Οι ομοιότητές τους είναι πάρα πολλές... Τόσο πολλές, που η γενική περιγραφή του gameplay, που έδωσε αρχικά, ο Stanfromgreece, αρκεί για να περιγράψει και τα δύο...

Οι διαφορές τους είναι λιγοστές και εντοπίζονται στις εξής:

1. Στο Two Tigers, το αεροπλανάκι του παίκτη, είναι εφοδιασμένο με βόμβες, που τον βοηθάνε στο ευγενές έργο του, ενώ στο Island Of Dr. Destructo, τα καταρριπτόμενα εχθρικά αεροσκάφη επιτελούν το έργο της βύθισης του αεροπλανοφόρου, καθώς συγκρούονται μ' αυτό.

2. Στο Two Tigers, το αεροπλανοφόρο αμύνεται με αντιαεροπορικές ριπές, που αναπαρίστανται με ένα στόχαστρο στην οθόνη, που βάλλει κατά του παίκτη, ενώ στο Island Of Dr. Destructo, δεν υπάρχει τέτοιο στόχαστρο.

3. Στο Two Tigers, υπάρχουν νάρκες που επιπλέουν στην επιφάνεια του νερού και το αεροσκάφος μας, πρέπει επιπλέον να αποφεύγει τη σύγκρουση μαζί τους, ενώ στο Island Of Dr. Destructo, δεν υπάρχουν τέτοιες νάρκες.
 
Πράγματι έκανα ένα μικρό λαθάκι και ευχαρίστώ τον φίλο Ace για την διόρθωση! Βόμβες υπάρχουν αλλά είναι περιορισμένες! Τα πλοία βυθίζονται από την κατάρριψη των αντίπαλων αεροπλάνων #)
 
...απο τα πιό διασκεδαστικά παιχνίδια που έχω παίξει, και φυσικά υπέροχο στον amstrad, με πολύχρωμα αλλά συνάμα ευκρινέστατα γραφικά.

Προσοχή μόνο, διότι όταν έτυχε να postάρω σχετικά με αυτό τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν (τελευταίο post της σελίδας), εμφανίσθηκε γνωστός "εγκάθετος" σπεκτρουμάς, με σκοπό να χλευάσει και να διακωμωδήσει τον αγαπημένο μας υπολογιστή, και ο οποίος κυκλοφορεί ακόμα ελεύθερος ανάμεσά μας... :diablotin:
 
χμμμ...διάβασα τί σου είχαν γράψει τότε Billy...ντροπή τους... να τιμωρηθούν παραδειγματικά! :headbang:
 
Δεν το γνώριζα το παιχνίδι και φαίνεται πρωτότυπο και ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε!
 
Μόλις το είδα...το θυμήθηκα! Πωπω τι παιχνιδάρα ήταν αυτή! Το είχα λιώσει ακόμα και σε διπλό. Δεν το είχα τερματίσει πάντως...αυτό θέλω να το παίξω σε emulator...Stan πρότεινε μου κανέναν εσύ που τα ξέρεις!
 
Φίλε spyros, 2 είναι οι Amstrad Emulators που χρησιμοποιώ. Ο Caprice32 και ο WinApe. Και οι δύο είναι πολύ καλοί! Εχω πάνω από 5000 roms για Amstrad.Κατέβασε όποιον θέλεις και καλή σου διασκέδαση!
 
thanks φιλε...πάω για ψάξιμο!
 
Με αυτά τα απλά και ευχάριστα παιχνιδάκια, καθαρίζει το μυαλό από τις σκοτούρες της καθημερινότητας!

Μπράβο Stan! :thumbup:

Κοίτα να δεις που θα με κάνεις να παίζω κι εγώ σε Amstrad emulator! :D
 
Πίσω
Μπλουζα