The Last of Sheila (1973)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.162
Προβολή συνημμένου 131940

Ο Clinton Green ( James Coburn), ιδιόρρυθμος παραγωγός ταινιών του Hollywood, προσκαλεί έξι άτομα στο σκάφος του, για μια κρουαζιέρα στην μεσόγειο. Είναι οι σεναριογράφος Tom ( Richard Benjamin) μαζί με την σύζυγο του Lee ( Joan Hackett) , η ηθοποιός Alice ( Raquel Welch) , μαζί με τον ατζέντη της Anthony ( Ian MacShane) , ο σκηνοθέτης Philip Dexter ( James Mason) και η καλλιτεχνική πράκτορας Christine ( Dyan Cannon).

Τα ίδια πρόσωπα βρίσκονταν πριν έναν χρόνο, στο σπίτι του παραγωγού όταν η γυναίκα του Sheila, είχε χτυπηθεί από αυτοκίνητο που οδηγούσε κάποιος άγνωστος. Όλοι θα δεχτούν την πρόσκληση, καθώς οι καριέρες του δεν βρίσκονται στο καλύτερο σημείο και παρά τον αλαζονικό χαρακτήρα του Green, είναι ο μόνος που μπορεί να τους βρει δουλειά, για την νέα του ταινία. Με το που φτάσουν στο σκάφος , θα κληθούν να συμμετάσχουν σε ένα παράξενο παιχνίδι χαρακτήρων. Τους μοιράζονται έξι κάρτες, που κάθε μια περιέχει ένα μυστικό που κρύβει ο καθένας. Δίνοντας τους σιγά σιγά τα στοιχεία ( σαν κυνήγι θησαυρού), κάθε παίκτης πρέπει να ανακαλύψει το μυστικό των άλλων, χωρίς όμως να αποκαλυφθεί το δικό του. Οι παίκτες δέχονται να λάβουν μέρος, καθώς το παράξενο παιχνίδι θα τους κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Όμως η κατάσταση θα αρχίσει να αγριεύει όταν κατά την διάρκεια της έρευνας σε ένα απόμερο νησάκι, ο Green θα βρεθεί δολοφονημένος. Όλοι τώρα είναι σίγουροι, πως κάποιος θέλει πάση θυσία να μην αποκαλυφθεί το μυστικό του.

Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία μυστηρίου στο στυλ της Αγκάθα Κρίστι, με δυνατό καστ και πλήθος από ανατροπές. Οι θεωρίες και οι αναλύσεις πέφτουν με κυριολεκτικά ασταμάτητο ρυθμό και χρειάστηκαν πολλά μπρος-πίσω, ώστε να μην χάνω την συνέχεια. :) Οι φαν τους είδους ας προχωρήσουν άφοβα... ;)

 


Ένας από τους δυο σεναριογράφους της ταινίας είναι ο ηθοποιός Antony Perkins. Δυστυχώς, αυτή ήταν η πρώτη και η μοναδική φορά, που ασχολήθηκε με το γράψιμο σεναρίου..


 

 

 


Η παραγωγή αντιμετώπισε πολλά προβλήματα μέχρι να ολοκληρωθεί, λόγω καιρικών συνθηκών, καθυστερήσεων, διαφωνιών και των ατέλειωτων καπρίτσιων της Raquel Welch.


http://www.imdb.com/title/tt0070291/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται...Μου αρέσει πολύ αυτό το στυλ της Κρίστι, και συγκεκριμένα θυμίζει το "Ten Little Niggers" που είναι και το αγαπημένο μου. Παίζουν και οι Mason, ΜcShane που μου αρέσουν σαν ηθοποιοί, οπότε πρέπει να τη δω κάποια στιγμή.
 
perlastar είπε:
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται...Μου αρέσει πολύ αυτό το στυλ της Κρίστι, και συγκεκριμένα θυμίζει το "Ten Little Niggers" που είναι και το αγαπημένο μου. Παίζουν και οι Mason, ΜcShane που μου αρέσουν σαν ηθοποιοί, οπότε πρέπει να τη δω κάποια στιγμή.
Είμαι σίγουρος που θα σου αρέσει perlastar... :)
 
Ιντριγκαδορικο σεναριο + 70ιλα + Ρακελ και δεν το εχω δει??

Να σαι καλα Rio!
 
Επιτέλους την είδα την ταινία. Είχες δίκιο Rio, μου άρεσε πολύ, εντελώς στο στυλ μου :) Θα μπορούσε άνετα να είναι ιστορία της Κρίστι! Πολύ έξυπνο σενάριο και όντως υπέροχες ανατροπές, και πολύ καλό καστ. Ειδικά τον Mason τον λατρεύω, έχει πολύ ειρωνικό και ιδιαίτερο στυλ. Το παιχνίδι που έπαιζαν το ζήλεψα κιόλας...
 
perlastar είπε:
Επιτέλους την είδα την ταινία. Είχες δίκιο Rio, μου άρεσε πολύ, εντελώς στο στυλ μου :) Θα μπορούσε άνετα να είναι ιστορία της Κρίστι! Πολύ έξυπνο σενάριο και όντως υπέροχες ανατροπές, και πολύ καλό καστ. Ειδικά τον Mason τον λατρεύω, έχει πολύ ειρωνικό και ιδιαίτερο στυλ. Το παιχνίδι που έπαιζαν το ζήλεψα κιόλας...
Χαίρομαι που σου άρεσε :) O Mason πραγματικά δίνει ρέστα στον ρόλο του...
 
Πίσω
Μπλουζα