The Last Wave (1977)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.832
Αντιδράσεις
67.090
Η εξαιρετική ταινία του Αυστραλού Peter Weir, με τον Richard Chamberlain. O David Burton είναι ένας δικηγόρος που ταλαιπωρείται από περίεργα οράματα. Σε αυτά διάφοροι άνθρωποι, βρίσκονται κάτω από το νερό. Ενώ προσπαθεί να καταλάβει τι συμβαίνει, αναλαμβάνει μια φαινομενικά συνηθισμένη υπόθεση φόνου, ενός ιθαγενούς. Δράστες μια ομάδα επίσης ιθαγενών. Όσο όμως προχωράει η υπόθεση, ο Burton έρχεται αντιμέτωπος με τρομακτικές αποκαλύψεις, που τον κάνουν να πιστεύει πως αποτελεί μέρος, ενός ευρύτερου σχεδίου.Το φινάλε απλά συγκλονίζει. Αλληγορία πάνω στον σύγχρονο κόσμο και την απομάκρυνση του ανθρώπου, από την φύση. Εκπληκτική ατμόσφαιρα και μουσική ( θυμίζει ήχους του βυθού) και πολύ καλές ερμηνείες.

 
Πολύ καλός ο Peter Weir!! Μεταξύ άλλων έχει κάνει τα "Gallipolli" ('81), "The Truman Show" ('98 ) και "Ο Κύκλος Των Χαμένων Ποιητών" ('89)! Το "The Last Wave" είναι άλλη μια περίπτωση που έχω χρόνια στην want list και δεν έχω αξιωθεί ακόμη να το δω... Ευχαριστώ για την υπενθύμιση!

Μία που μου θύμισες τώρα κι έψαχνα πριν καιρό να βρω από περιγραφή φίλου που την είχε δει στην TV (την βρήκα τελικά μόλις χθες!), είναι το "Το Γουικέντ Του Τρόμου" ("Long Weekend") ('78 ) το οποίο φαίνεται επίσης πολύ καλό!! Τσέκαρέ την, μπορεί να σ' ενδιαφέρει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Μία που μου θύμισες τώρα κι έψαχνα πριν καιρό να βρω από περιγραφή φίλου που την είχε δει στην TV (την βρήκα τελικά μόλις χθες!), είναι το "Το Γουικέντ Του Τρόμου" ("Long Weekend") ('78 ) το οποίο φαίνεται επίσης πολύ καλό!! Τσέκαρέ την, μπορεί να σ' ενδιαφέρει!
Ναι είναι πολύ καλό θρίλερ. Καμμιά σχέση, με διάφορα ριμέικ που ακολούθησαν...
 
Ταινιάρα! Με μουχλιασμένη ατμόσφαιρα από τις συνεχείς βροχοπτώσεις. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν και οι παλιότερες δουλειές του Weir τα Picnic at Hanging Rock και The Cars that Ate Paris.
 
Βρήκα και το "Το Μυστικό Του Βράχου Των Κρεμασμένων" ("Picnick At Hanging Rock") ('75) (το γύρευα χρόνια!!) σήμερα, όπως και το "The Last Wave"! Το τελευταίο φαίνεται πως κυκλοφόρησε σε DVD στην Ελλάδα, μιας και είδα κάποιο εξώφυλλο DVD. Εκτός κι αν είχει απλά δοθεί ως δώρο από κάποιο περιοδικό ή εφημερίδα... Προς το παρόν την κατεβάσω αλλά αν την βρω με Ελληνικούς υπότιτλους θα την αγοράσω σίγουρα! Με ψήσατε άσχημα!
 
Πίσω
Μπλουζα