The Legend Of Zelda: The Minish Cap (Review)

Πολυ καλη η παρουσιαση και η συζητηση, αλλα θελω να σταθω σε κατι που με προβληματισε πολυ τοτε. Θυμαμαι διαφορα εντυπα και διαφορες κοινοτητες να μιλανε πολυ απαξιωτικα για το γεγονος οτι το παιχνιδι το ανεπτυξε η capcom. Δεν καταλαβα ποτε γιατι αυτο ηταν προβλημα για τον οποιοδηποτε παιχνιδα. Το minish cap ειναι απο τα καλυτερα Zelda και απο τα αγαπημενα μου. Μακαρι και να δουμε καποια φυσικη συνεχεια του, και γιατι οχι, μια ανανεωμενη εκδοχη του για τα νεωτερα συστηματα.
 
Υπηρχαν και υπαρχουν πολλοι που πρεπει να βρουνε και να πουνε κατι απλα και μονο επειδη εχει σχεση με την NINTENDO κατι τετοιο ειναι και το Minish cap που πραγματικα δεν μπορει να βρει καποιος σοβαρα αρνητικα θεματα να του προσαψει.Η capcom εδω εκανε παρα πολυ καλη δουλεια και δεν ειναι βλακες στην NINTENDO που εδωσαν την αναπτυξη σαυτην γιατι ειδαν πως εδεσε το γλυκο στα προηγουμενα Zelda που ασχοληθηκε η capcom και ειναι τα φανταστικα oracle of seasons και oracle of ages στο Game Boy color με την συνδεση που υπηρχε στα δυο αυτα παχνιδια κλπ.Eιδικα για το Minish cap παντως αν εχει καποιος την τυχη να εχει Game Cube και Game Boy Player ειναι απολαυση να παιζεις στην τηλεοραση σου αυτη την παιχνιδαρα αραχτος στην καναπεδαρα.
 
motherbrain είπε:
To Minish Cap θα μπορούσε άνετα να ήταν το πρώτο και καλύτερο φορητό Zelda αλλά αν είχε δύο-τρία μπουντρούμια παραπάνω.
Και ομως, το ιδιο το τελικο παιχνιδι εχει διαφορες ολοκληρωμενες, αλλα μη αμεσα προσβασιμες περιοχες.. Αυτη η καταρα του να κυκλοφορουν Zelda τιτλοι πριν την ωρα τους, μας εχει καταστρεψει..

Για περισσοτερες πληροφοριες δειτε εδω:

https://tcrf.net/The_Legend_of_Zelda:_The_Minish_Cap/Unused_Rooms
 
To τρίτο αγαπημένο μου Zelda game μετά το Link's Awakening και το A Link to the Past.
 
Έχω να το παίξω από τότε που βγήκε και δεν έχω πολλές μνήμες να πω την αλήθεια, ούτε την ιστορία του θυμάμαι. Πρέπει να το ξανά αρχίσω. Θυμάμαι πάντως ότι με είχε κρατήσει αρκετή ώρα, θύμιζε ελάχιστα το A link to the Past. Σε σύγκριση με τα άλλα Zelda της Capcom, τα oracles τα θεωρώ πιο όμορφα και πιο ενδιαφέροντα.
 
Έχω να το παίξω από τότε που βγήκε και δεν έχω πολλές μνήμες να πω την αλήθεια, ούτε την ιστορία του θυμάμαι. Πρέπει να το ξανά αρχίσω. Θυμάμαι πάντως ότι με είχε κρατήσει αρκετή ώρα, θύμιζε ελάχιστα το A link to the Past. Σε σύγκριση με τα άλλα Zelda της Capcom, τα oracles τα θεωρώ πιο όμορφα και πιο ενδιαφέροντα.
Κι εγώ μία φορά το έπαιξα σε emulator στο XBOX1, τότε που είχα την κονσόλα σαν το main emulation machine. Θυμάμαι που μου άρεσε ότι γινόσουν μικρός σε μέγεθος (και έβλεπες ωραία περιβάλλοντα σε μεγέθυνση) καθώς και το πολύ καλό soundtrack. Δεν μπορώ να πω πως μου έχουν μείνει και πολλά άλλα όμως, πάντως μου θυμάμαι το ότι μου άρεσε.
 
Πίσω
Μπλουζα