The Masque of the Red Death (1964)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.205
Προβολή συνημμένου 95353

O πρίγκηπας Prospero είναι ένας σκληρός και απάνθρωπος άρχοντας, που ασχολείται με την μαύρη μαγεία και καταπιέζει τους φτωχούς χωρικούς του. Σε μια επιδρομή σε ένα κοντινό χωριό, οι στρατιώτες του θα απαγάγουν μια όμορφη κοπέλα και θα την μεταφέρουν στο κάστρο του. Ο αγαπημένος της τότε θα αποφασίσει να πάει εκεί και να την ελευθερώσει, με κάθε θυσία. Παράλληλα στον πύργο καταφθάνουν και διάφοροι ευγενείς, προκειμένου να σωθούν από μια μυστηριώδη επιδημία, που απλώνεται στην περιοχή. Ο χορός μεταμφιέσεων που θα διοργανώσει το ίδιο βράδυ ο Prospero, θα είναι η αρχή της φοβερής τιμωρίας του...

Από τις κορυφαίες ταινίες του Roger Corman , που βασίζεται σε ένα μικρό διήγημα, του μεγάλου Edgar Alan Poe. Στοιχειωμένη απειλητική ατμόσφαιρα, υποβλητικοί φωτισμοί και ένας εκπληκτικός Vincent Price , να ενσαρκώνει με τρομακτική πειστικότητα τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Αριστούργημα.

Προβολή συνημμένου 95354

Προβολή συνημμένου 95355

Προβολή συνημμένου 95356

Προβολή συνημμένου 95357

Προβολή συνημμένου 95358

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ταινίες του Κόρμαν με τον Πράις πάνω σε διηγήματα του Πόε είναι ανυπέρβλητες. Αν και προσωπικά προτιμώ από αυτή τη σειρά Το πηγάδι και το εκκρεμές, και αυτή είναι πολύ καλά στημένη (αν και ομολογουμένως ελάχιστα κοινά σημεία έχει με το αριστουργηματικό διήγημα του Πόε), και ο Πράις για άλλη μια φορά στο στοιχείο του
 
Thor είπε:
Οι ταινίες του Κόρμαν με τον Πράις πάνω σε διηγήματα του Πόε είναι ανυπέρβλητες. Αν και προσωπικά προτιμώ από αυτή τη σειρά Το πηγάδι και το εκκρεμές, και αυτή είναι πολύ καλά στημένη (αν και ομολογουμένως ελάχιστα κοινά σημεία έχει με το αριστουργηματικό διήγημα του Πόε), και ο Πράις για άλλη μια φορά στο στοιχείο του

Ναι η αλήθεια είναι ότι απλά χρησιμοποίησε κάποια στοιχεία, από το διήγημα του Poe. Συμφωνώ πως και το πηγάδι και το εκκρεμές είναι πολύ καλό, απλά η μάσκα έχει αυτό το μεταφυσικό-αλληγορικό που την κάνει να ξεχωρίζει...
 
Όντως φοβερή ταινία και ο Price όπως πάντα μαγικός. Μάλλον κι εγώ την προτιμώ από το Pit and the Pendulum, με μικρή διαφορά πάντως, καθώς μου είναι δύσκολο να επιλέξω όταν παίζει ο αγαπημένος μου Price.
 
Η γκόθικ μπάντα THEATRE OF TRAGEDY, έχει χρησιμοποιήσει κάποιος απ'τους διαλόγους της ταινίας, στο (εκπληκτικό) άλμπουμ τους "Velvet darkness they fear".

Συγκεκριμένα, το σημείο που ο Πράις εκθέτει την άποψή του για Τον Θεό και τη θρησκεία.
 
exetlaios είπε:
Η γκόθικ μπάντα THEATRE OF TRAGEDY, έχει χρησιμοποιήσει κάποιος απ'τους διαλόγους της ταινίας, στο (εκπληκτικό) άλμπουμ τους "Velvet darkness they fear".
Ποσα χρονια εχω να ακουσω (για) αυτο το δισκο...
 
Μου κινήσατε την περιέργεια να την δώ με την αναφορά σας στο Edgar Alan Poe. Θέλω να πιστεύω οτι θα την βρω ξεχασμένη σε κανένα ράφι βιντεοκλαμπάδικου.
 
Είχε κυκλοφορήσει στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του 2000 αν δεν κάνω λάθος σε DVD
 
Thor είπε:
Είχε κυκλοφορήσει στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του 2000 αν δεν κάνω λάθος σε DVD
Το επιβεβαιώνω, το είχα δει και εγώ να κυκλοφορεί σε dvd....
 
Thanks παίδες. Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να το νοικιάσω
 
Πίσω
Μπλουζα