The Next Karate Kid - Καράτε κιντ η επόμενη γενιά (1994)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.881
Αντιδράσεις
15.008
Και αυτην την φορα ο ηρωας ηταν ένα κοριτσακι που γνωριζε πολεμικές τεχνες, ετσι να εχουμε ισότητα :)

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Next_Karate_Kid

εμενα μου αρεσει πολύ ως ταινια ενώ ο μιγιαγκι εδώ γίνεται ακόμα πιο φιλόσοφος της ζωής και λεει βαθυστόχαστα πραγματα/ επίσης η φιλια της μοναχικής έφηβης κοπέλας με το γεράκι είναι ένα από τα ατού της ταινιας αλλά και η όλη στάση ζωής της. Την θεωρείται επάξια την συνέχεια των τριων πρώτων ταινιών;

Ο μιγιαγκι δεν ηταν ιδιαιτερα ψήλός μιας και η Χιλαρι σουανκ που είναι 1,68 πρεπει να του ριχνει 3-4 πόντους, όμως είναι για μένα ''ο δασκαλος'' μιας ολόκληρης φιλοσοφίας ζωής
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω χρόνια να τη δω την ταινία και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα αλλά νόμιζα ότι ήταν καλή. Ανεξαρτήτως του γεγονότος ότι το "Kid" στην ταινία αυτή είναι θηλυκού γένους, έχοντας στο νου και συνυφασμένο με τις προηγούμενες ταινίες τον Ralph Macchio, με ξένισε η αλλαγή αυτή. Είναι όπως το Home Alone 3. Εκεί που ξέραμε τον Culkin τσακ εμφανίζεται κάποιος άλλος.



Είναι εκπληκτικό το γεγονός πως ο κύριος Μιγιάγκι μιλάει τέλεια Αγγλικά κανονικότατα, και λογικό αφού γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αμερική, και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπουμε στις ταινίες.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μορφή ο Μιγιάγκι , αλλά με τα καράτε κιντ ποτέ δεν τα πήγα καλά... :(
 
RIO είπε:
Μορφή ο Μιγιάγκι , αλλά με τα καράτε κιντ ποτέ δεν τα πήγα καλά... :(
ριο το πραγματικό καράτε βρίσκεται στην ψυχή, τουλάχιστον αυτός μας έμαθε ο μιγιαγκι/ και ποιος δεν θα θελε έναν μιγιαγκι στην ζωη του μιας και τα πράγματα τα βλέπουμε στενόμυαλα κάποιες φορές και θολωμένα, ο μιγιαγκι ειχε καθαρό μυαλό και σε καθοδηγεί σωστά

τζονι την ταινία την εχει σήμερα το μέγκα στις 3 παρα 10 αν θες να την ξαναδεις

σ'ευχαριστούμε πολύ που βρήκες την συνέντευξη, δεν τον ηθελαν τον Πατ Μοριτα στην αρχη

τον τσακι τσαν ως κύριο χαν και συνέχεια του μιγιαγκι πως τον είδατε;
 
θεικός ο Μιγιάγκι αλλά είχα συνηθίσει τις προηγούμενες ταινίες με τον έφηβο καράτε-κιντ...
 
Κι εγώ δεν τη θυμάμαι πολύ καλά την ταινία, αλλά σίγουρα δεν μου άρεσε όσο οι προηγούμενες. Η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη, και προτιμούσα κι εγώ τις πρώτες ταινίες. Παρ'όλα αυτά δεν ήταν κακή. Τα Καράτε Κιντ τα έβλεπα κυρίως λόγω του Μιγιάγκι, που μου ήταν και μένα πολύ συμπαθής. Ωραίο και το βίντεο του Johnny με τον Morita.
 
Και την κοπέλα ο Μιγιαγκι την φωναζε Τζούλι-σαν :)

'' η αληθινή δύναμη πηγάζει από μέσα σου''
 
αριαδνη είπε:
σ'ευχαριστούμε πολύ που βρήκες την συνέντευξη
perlastar είπε:
Ωραίο και το βίντεο του Johnny με τον Morita.
Σας ευχαριστώ κορίτσια. Την πρώτη φορά που το είδα πάντως έπαθα λίγο μιας και όταν βλέπεις έναν Γιαπωνέζο (εμφανισιακά) να μιλάει τόσο τέλεια Αγγλικά αναρωτιέσαι. Σαν τον Κορεάτη στο Lost.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να δω την ταινία. Στην κοπέλα ο Μιγιάγκι έκανε τα γνωστά καψόνια τύπου wax on, wax off, βάψιμο φράκτη και τα σχετικά;
 
Ναι τζονι τα εκανε και πιο αναβαθμισμένα, μεχρι και σε μοναστηρι την εβαλε δυο βδομαδες και πήδαγε βραχους :) και ειχε φυσικα και wax on και wax off όπως όμως ειπε ο ιδιος τα κοριτσακια είναι πιο δυσκολα/ ειχε και πολύ φιλοσοφια του τυπου''φιλοδοξία χωρις γνωση είναι σαν βάρκα στην στεριά'' αν προσεξατε και οι τρεις ηρωες που ενσαρκωσαν τον τυπο του καρατε κιντ( Ντανιελ, Τζούλι, Ντρεκ) ειχαν την μητρικη φιγουγα- η τζουλι ειχε την γιαγια της μιας και οι δυο γονεις της ειχαν σκοτωθεί- αλλά την πατρικη φιγούρα την καλύπτει ο δάσκαλος
 
Πίσω
Μπλουζα