The Plague Dogs (1982)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
646
The Plague Dogs (1982, Martin Rosen)

http://www.imdb.com/title/tt0084509/

Μέχρι να δω το Plague Dogs ποτέ δεν πίστευα ότι υπήρχαν ταινίες κινουμένων σχεδίων που μπορούσαν να σε κάνουν να μελαγχολήσεις, να σε κάνουν να σφίγγεσαι όταν τις βλέπεις ή να σε κάνουν να νιώσεις άσχημα. Η ιστορία αφορά δυο σκυλιά ενός εργαστηρίου, που πάνω τους διενεργούνται πειράματα, τα οποία κάποια στιγμή καταφέρνουν να δραπετεύσουν, αντιμετωπίζοντας όμως ακόμη πιο δύσκολες καταστάσεις και βάναυσες συμπεριφορές. Η ταινία πραγματεύεται θέματα όπως η φιλία, η απεγνωσμένη προσπάθεια για επιβίωση, το όνειρο της ελευθερίας και φυσικά τη συμπεριφορά απέναντι στα ζώα μέσα στα εργαστήρια. Το γεγονός ότι είναι ταινία κινουμένων σχεδίων δίνει τη δυνατότητα να απεικονισθούν πράγματα που δεν θα ήταν δυνατόν να παρουσιαστούν σε μια ταινία με ζωντανους χαρακτήρες, ανθρώπους ή ζώα. Η ταινία δημιουργεί έναν κόσμο όπου η φιλία και η αφοσίωση μπορούν να αποτύχουν, η βαναυσότητα και η αδικία συνεχίζουν να κυριαρχούν στον κόσμο, οι πρωταγωνιστές συνηθίζουν να χάνουν και τα όνειρα και οι ελπίδες είναι καταδικασμένα να καταρρεύσουν. Ακόμη και οι καλύτερες προθέσεις μας ή τα καλύτερα συναισθήματά μας, δεν μπορούν να κερδίσουν τίποτα, απλά θα κάνουν το τέλος πιο υποφερτό. Αν και ταινία κινουμένων σχεδίων, το έργο δεν απευθύνεται σε παιδιά. Ξεχάστε τις όμορφες ιστοριες της Disney ή την χωρίς προβληματισμούς αφέλεια άλλων animation. Το Plague Dogs είναι σκοτεινό, απαισιόδοξο, καταθλιπτικό, σκληρό, συγκινητικό και άρκετά δύσκολο. Μπορεί να διαλύσει συναισθηματικά τον θεατή.

Το Plague Dogs βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του Richard Adams. Ο σκηνοθέτης Martin Rosen έχει μεταφέρει ακόμη ένα βιβλίο του ίδιου συγγραφέα, το επίσης εκπληκτικό Watership Down του 1978.

Trailer: [edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το έχω δει ακόμα και θα το ήθελα...

Η αλήθεια είναι ότι "φοβάμαι" να δω animation καταθλιπτικό...

Υπάρχει και uncut version αν έχεις υπόψη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Δεν το έχω δει ακόμα και θα το ήθελα...Η αλήθεια είναι ότι "φοβάμαι" να δω animation καταθλιπτικό...

Υπάρχει και uncut version αν έχεις υπόψη..
Πίστεψέ με, αξίζει να το δεις. Απλά καλό θα είναι κάποιος πριν το ξεκινήσει να είναι προετοιμασμένος. Δεν ξέρω ποια version έχω δει, αλλά αν έχω δει την κομμένη, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο πιο μελαγχολική είναι η uncut. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν έχεις σκυλί και δεις την ταινία, μετά το μόνο που θα θες είναι να το αγκαλιάσεις. Το λέει αυτό ένας τύπος στα σχόλια του IMDB και μέχρι να την δω κι εγώ δεν το πίστευα ότι ισχύει. Και δεν ήμουν μικρός όταν την είδα, το αντίθετο μάλιστα
 
Η uncut version έχει 20 περίπου λεπτά παραπάνω.

Οπότε αν δεν την έχεις δει, και αφού σου αρέσει η ταινία, νομίζω θα ήταν καλό να τη δεις.. ;)
 
Λατρεύω τα σκυλιά, αν και δυστυχώς δεν έχω κανένα αυτή την περίοδο. Δεν γνώριζα την ταινία αυτήν αλλά μου κίνησαν το ενδιαφέρον τα όσα λέτε και θα την έχω στα υπόψιν!
 
πολύ ωραία ταινία κινουμένων σχεδίων ,απ' τις πιο ωραίες που έχω δεί
 
Πίσω
Μπλουζα