"The Ray Bradbury Theater (Ιστορίες του Ray Bradbury)" (1985)

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.359
Αντιδράσεις
3.630
Η ΕΤ2 γύρω στο 1988/89 με 1990 πρόβαλλε μεταμεσονύκτια μια ξένη σειρά μυστηρίου με τίτλο "Ιστορίες του Ray Bradbury" η οποία πρέπει να ήταν καναδική (κι όχι αμερικάνικη).Δεν πρέπει να είχε προβάλλει πολλά επεισόδια (ίσως τον πρώτο κύκλο μόνο).Ήταν σαν απάντηση στην σειρά της ΕΤ1 "Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ παρουσιάζει".Μάλιστα στην αρχή κάθε επεισοδίου εμφανίζονταν ο ίδιος ο Bradbury ως αφηγητής.Είχα δεί 2-3 επεισόδια και μπορώ να πώ είχαν ενδιαφέρον.Το ένα που είχα δεί λεγόταν "Marionettes" και μάλιστα αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά σε αυτό το επεισόδιο ήταν ο ρόλος του Leslie Nielsen (διαφορετικός απ' ότι τον είχαμε συνηθίσει στις τρελές κωμωδίες) που έκανε έναν ψυχάκια επιστήμονα ο οποίος δημιουργούσε κλώνους ανθρώπων κατα παραγγελία ή κατι τέτοιο. Την θυμάται/έβλεπε κανείς σας αυτήν την σειρά;
 
Nαι το θυμομαστε ,περιεργο που δεν υπαρχει θρεντ.
Θυμαμαι την εισαγωγη με τον Ρεϋ στο γραφειο του περιτρυγιρισμενος με παραξενα αντικειμενα την οποια εισαγωγη ειδα προσφατα σε αντιθεση με τα κανονικα επεισοδια τα οποια δεν εχω πετυχει πουθενα ακομη.
 
απλά δεν είμαι εντελώς σίγουρος αν ήταν 1988/89 ή 1990 και λίγο πιο μετά.Νομίζω όμως πως προβλήθηκε εκείνη την περίοδο πρίν τις περίφημες εκλογές του 1989 τον Ιούνιο
 
Φοβερη σειρα με εξαιρετικα επεισοδια που αν και δεν ετυχε να την δω στην ΕΤ2 οπως αναφερει ο φιλος paulochelao24 πως παιχτηκε παρολα αυτα εντυπωσιαζομαι που παιχτηκε το 1988 μολις 3 χρονια αφου ξεκινησε το 1985.Καποτε που υπηρχε ο κοσμος του φανταστικου δυο παιδια ο takisdk και ο foro ειχαν ξεκινησει να την μεταφραζουν και ειχαν μεταφρασει τους πρωτους δυο κυκλους και απο τον τριτο κανα 2 επεισοδια.Οποιος προλαβε να τα κατεβασει τουλαχιστων θα τα εχει και μεταφρασμενα μαλιστα.
 
Είχα δει αρκετά επεισόδια και μου άρεσαν, νομίζω ήταν ημίωρης διάρκειας. Θυμάμαι ότι στο γραφείο του, όταν έκανε την εισαγωγή του επεισοδίου, είχε ένα καταπληκτικό και μεγάλο μοντέλο του Ναυτίλου από τη ταινία 20.000 λεύγες υπό την θάλασσα. Το ζήλευα πολύ!
 
σε dvd να έχει κυκλοφορήσει άραγε?πιστεύω πως ναι καθώς στο εξωτερικό τις σειρές τους δεν τις διαγράφουν για να γράψουν άλλα πράγματα από πάνω (βλέπε τα καμάρια της ερτ)...κι αν έχει κυκλοφορήσει βέβαια χωρίς ελληνικούς υπότιτλους.Πάντως υπέροχη σειρά και υποβλητική όσο θυμάμαι .
 
επίσης στο imdb διαβάζω πως είχε 6 κύκλους και διήρκεσε μέχρι το 1992.Άρα πρέπει να είχε μια σχετική επιτυχία έξω.Το επεισόδιο με τον Leslie Nielsen που σας έλεγα ότι είχα δεί : (ο σύνδεσμος δεν είναι βίντεο είναι παρουσίαση του επεισοδίου απ' το imdb)


κι εδώ τα πάντα για την σειρά αυτή οι κύκλοι,τα επεισόδια που έτυχε να βρώ πρίν λίγες ώρες:

 
Η σειρά έχει πλέον μεταφραστεί μέχρι το 2o επεισόδιο του 3ου κύκλου, 3 σκόρπια επεισόδια απ' τον 4ο και 1 απ' τον 5ο. Δυστυχώς η μετάφρασή της φαίνεται να έχει σταματήσει εντελώς... Τουλάχιστον πήραμε μία καλή γεύση ακόμη και όσοι από μας δεν την είχαμε παρακολουθήσει ποτέ (προσωπικά δεν είμαι 100% σίγουρος). Θέλω να συμπληρώσω μονάχα ότι η σειρά προβλήθηκε σίγουρα στα τέλη του 1990 στην "ΕΤ2" με τίτλο "Ιστορίες του Μπράντμπερι" και αυτός θα πρέπει να είναι και ο τίτλος του νήματος εδώ! Για του λόγου το αληθές, ρίξτε μια ματιά στη σελίδα προγράμματος εδώ και συγκεκριμένα στις 30 Νοεμβρίου 1990 στις 23:30.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα