The Sentinel (1977)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.550
Αντιδράσεις
76.242
Μια όμορφη κοπέλα που εργάζεται σαν μοντέλο, νοικιάζει ένα φαινομενικά ιδανικό διαμέρισμα, στην Νέα Υόρκη. Από τις πρώτες μέρες όμως, αρχίζoυν να συμβαίνουν περιέργα γεγονότα. Οι υπόλοιποι ένοικοι έχουν περίεργη συμπεριφορά, το βράδυ ακούγονται παράξενοι θόρυβοι, ενώ κάνουν την εμφάνιση τους και οράματα από την τραυματική παιδική της ηλικία. Σύντομα, θα αρχίσει να πιστεύει πως αυτά τα περιστατικά σχετίζονται με την παρουσία ενός παράξενου τυφλού ιερέα, στην πολυκατοικία. Ατμοσφαιρική ταινία τρόμου του Michael Winner, με εντυπωσιακό καστ ( Christina raines, chris sarandon, Beverly d'angelo, Burgess meredith, John Carradine, Christofer Walken κλπ). Δυστυχώς, η ταινία είναι αρκετά δυσεύρετη στην Ελλάδα ( παίζει να βρεθεί σε κανα παλιό video club με τίτλο τα μυστηριώδη εγκλήματα). Αναφορά στην ταινία γίνονταν και στην γνωστή κωμωδία με τον Τομ Χανκς "the Burbs".

http://www.youtube.com/watch?v=gco7N1NG0ek&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The Sentinel 1977-fan trailer

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή ταινία τρόμου. Εμένα προσωπικά μου θύμισε λίγο Rosemary's Baby και The Tenant, αλλά τελικά στέκει από μόνο του, δεν είναι κανένα βλακώδες rip-off. Πολύ ατμοσφαρικό και ανατριχιαστικό. Ειδικά η σκηνές με τον νεκρό πατέρα της και εκείνη που σκάέι ένα πλήθος παραμορφωμένων χαρακτήρων είναι πολύ ανατριχιαστικές. Λέγεται ότι ο Winner χρησιμοποίησε άτομα με ειδικές ανάγκες για την δεύτερη σκηνή. Δεν ξέρω αν ισχύει.
 
Πίσω
Μπλουζα