The severed arm (1973)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.302
Αντιδράσεις
69.772
Μια παρέα ορειβατών παγιδεύεται σε μια σπηλιά, ύστερα από μια ξαφνική κατολίσθηση. Οι μέρες περνάνε χωρίς να φαίνεται βοήθεια από πουθενά και έτσι οι 6 φίλοι παίρνουν μια πολύ δύσκολη απόφαση. Θα ρίξουν κλήρο και ο ηττημένος θα χάσει το χέρι του, προκειμένου να τραφούν οι υπόλοιποι!

Ο ηττημένος της κλήρωσης θα προσπαθήσει μάταια να τους μεταπείσει και οι υπόλοιποι θα τον ακινητοποιήσουν προχωρώντας στον ακρωτηριασμό. Προς μεγάλη ειρωνεία της τύχης, μετά από λίγο θα φτάσουν οι ομάδες διάσωσης και η ομάδα θα δικαιολογηθεί πως προχώρησε στον ακρωτηριασμό, προκειμένου να σώσει τον άτυχο ορειβάτη, από την μόλυνση και τον βέβαιο θάνατο.

Ο καιρός θα περάσει και το περιστατικό θα έχει ξεχαστεί, όταν ξαφνικά τα μέλη της ομάδας θα αρχίσουν να δολοφονούνται ένα-ένα.

Τα θύματα βρίσκονται με κομμένο χέρι και αυτό κάνεις τους υπόλοιπους να υποψιαστούν περί τίνος πρόκειται. Έτσι αποφασίζουν να έρθουν σε επαφή με την κόρη του θύματος, προκειμένου να της εξηγήσουν την πράξη τους, μήπως και εκείνη μπορέσει να τους βοηθήσει... Σκοτεινή ατμοσφαιρική ταινία, που παρά τον χαμηλό προϋπολογισμό πετυχαίνει τον σκοπό της και δεν απογοητεύει τον θεατή. Γρήγοροι ρυθμοί, μυστήριο και ανατρεπτικό φινάλε...

http://www.imdb.com/title/tt0070673/

 
Αυτη η ταινια πραγματικα ειναι για τα μπαζα.Καταρχην δεν ξερω ποσες εκδοσεις εχει αυτη αλλα εγω εχω δει δυο.Την ειχα δει ενα βραδυ πριν χρονια ενα καλοκαιρι που ημασταν αραχτοι στο σπιτι μου με μια πρωην γκομενα μου και με ειχε κανει εντυπωση που φαινοταν σαν κομμενες οι υποτηθεμενες gore σκηνες.Tελικα κανα χρονο μετα τυχαια την βρηκα και ηταν η κανονικη εκδοση που εδειχνε ολες της σκηνες.Πολυ βαρετη ταινια και πολυ σκοτεινη και δεν μιλαω για την ατμοσφαιρα αλλα πολυ σκοταδι ρε αδερφε.Μετα πρεπει να ειναι καποιος τυφλος για να μην καταλαβει απο της πρωτες κιολας στιγμες οτι η κορη του θυματος ειναι μπλεγμενη στην υποθεση.Ωσο για το τελος αλλοι το θεωρουν καλο εγω το θεωρω ηλιθειο.
 
metalcandyman είπε:
Αυτη η ταινια πραγματικα ειναι για τα μπαζα.Καταρχην δεν ξερω ποσες εκδοσεις εχει αυτη αλλα εγω εχω δει δυο.Την ειχα δει ενα βραδυ πριν χρονια ενα καλοκαιρι που ημασταν αραχτοι στο σπιτι μου με μια πρωην γκομενα μου και με ειχε κανει εντυπωση που φαινοταν σαν κομμενες οι υποτηθεμενες gore σκηνες.Tελικα κανα χρονο μετα τυχαια την βρηκα και ηταν η κανονικη εκδοση που εδειχνε ολες της σκηνες.Πολυ βαρετη ταινια και πολυ σκοτεινη και δεν μιλαω για την ατμοσφαιρα αλλα πολυ σκοταδι ρε αδερφε.Μετα πρεπει να ειναι καποιος τυφλος για να μην καταλαβει απο της πρωτες κιολας στιγμες οτι η κορη του θυματος ειναι μπλεγμενη στην υποθεση.Ωσο για το τελος αλλοι το θεωρουν καλο εγω το θεωρω ηλιθειο.
Απλά μου φάνηκε κάπως έξυπνο το δίλημμα στο τέλος. Συμφωνώ πως είναι σκοτεινή η εικόνα, αλλά αυτό προσωπικά μου άρεσε γιατί δίνει πόντους στην ατμόσφαιρα. Φυσικά γούστα είναι αυτά... :)
 
Πίσω
Μπλουζα