The Sicilian Clan (1969)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
646
The Sicilian Clan (1969, Henri Verneuil)

http://www.imdb.com/title/tt0064169/

Ηθοποιοί: Jean Gabin, Alain Delon, Lino Ventura, Irina Demick, Amedeo Nazzari

Υπόθεση: Ένας βίαιος ληστής καταφέρνει να δραπετεύσει με τη βοήθεια μιας οικογένειας Σικελών. Μαζί τους οργανώνει μια παράτολμη ληστεία κοσμημάτων, ενώ στα ίχνη του βρίσκεται ένας μεθοδικός αστυνομικός.

Έχοντας σε μεγάλη εκτίμηση τις γαλλικές αστυνομικές ταινίες της δεκαετίας του '60 και με τα ονόματα τριών σημαντικών Γάλλων ηθοποιών να φιγουράρουν στο καστ του Sicilian Clan, προσωπικά περίμενα ένα αριστούργημα του γαλλικού αστυνομικού κινηματογράφου. Μετά την προβολή της όμως, το Sicilian Clan μου άφησε μια αδιάφορη γεύση, ενώ αρκετές φορές έπιασα τον εαυτό μου να βαριέται με αυτό που συμβαίνει στην οθόνη. Για να μην παρεξηγηθώ, το Sicilian Clan είναι μια καλή ταινία, αλλά πιστεύω ότι με τέτοιο λαμπερό καστ το αποτέλεσμα θα έπρεπε να ήταν πολύ καλύτερο. Τα πλεονεκτήματα της ταινίας είναι αρκετά. Οι καλές ερμηνείες των τριών πρωταγωνιστών (Gabin, Delon, Ventura), το όμορφο soundtrack του Morricone, η όμορφη χρήση των αστικών τοπίων, η στυλιζαρισμένη σκηνοθεσία, μερικές έξυπνες ανατροπές, η μεθοδικότητα στην παρουσίαση των κινήσεων των χαρακτήρων, η σκοτεινή ατμόσφαιρα, λειτουργούν αρκετά καλά και προσφέρουν μια ιδιαίτερη αύρα στην ταινία. Από την άλλη όμως η αποσπασματικότητα στην αφήγηση, μερικές ευκολίες και αφέλειες στο σενάριο, ο άνισος ρυθμός, η μεγάλη της διάρκεια δεν αφήνουν την ταινία να απογειωθεί. Επιπλέον, παρά το γεγονός ότι ο σκηνοθέτης έχει στα χέρια του μια εξαιρετική τριάδα ηθοποιών δεν δίνει σε κανένα από αυτούς αρκετό χρόνο ώστε να σκιαγραφηθούν επαρκώς οι χαρακτήρες, μένοντας μόνο στην επιφάνεια και στη γκλαμουριά που προσφέρει η συνύπαρξη των Jean Gabin, Alain Delon και Lino Ventura. O σκηνοθέτης Henri Verneuil, που έφτιαξε το όνομά του τη δεκαετία του '50 με αρκετές μέτριες κωμωδίες με πρωταγωνιστή τον γνωστό Γάλλο κωμικό Fernandel, είχε κάνει πολύ καλύτερη δουλειά στο προγενέστερο γαλλικό noir Any Number Can Win (1962), αφού στη συγκεκριμένη περίπτωση μοιάζει σε μερικές στιγμές απλώς να λειτουργεί διεκπεραιωτικά. Ξεκινώντας εξαιρετικά, δημιουργώντας ικανοποιητικά επίπεδα έντασης και αγωνίας, σταδιακά η ταινία μοιάζει να πέφτει, με τον Verneuil να μοιάζει σαν να μην μπορεί να διαχειριστεί το καστ και το story. Η αποσπασματικότητα στην αφήγηση και η αδυναμία του σκηνοθέτη να συγκεντρώσει την ματιά του πάνω στους χαρακτήρες, αφού τελικά απλά μοιράζει τον χρόνο που έχουν στην οθόνη οι τρεις πρωταγωνιστές, αποδυναμώνουν αρκετά το μεσαίο μέρος της ταινίας, με τον θεατή να είναι αναγκασμένος να επιμερίζει την προσοχή του σε αβαθείς χαρακτήρες και καταστάσεις που δεν αναπτύσσονται πλήρως. Στο τέλος ο Verneuil καταφέρνει πάντως, να δημιουργήσει έναν πολύ καλό ρυθμό και να επαναφέρει την αγωνία και την ένταση στα αρχικά, υψηλά τους επίπεδα, ικανοποιώντας αρκετά το κινηματογραφικό κοινό. Αυτό το τελευταίο μέρος της ταινίας, είναι και ο σημαντικότερος λόγος για να δει κάποιος την ταινία, όπως και η πολύ καλές ερμηνείες από έναν στιβαρό κι εσωτερικό Jean Gabin, έναν ψυχωτικό κι αλαζόνα Alain Delon κι έναν μεθοδικό και ήρεμο Lino Ventura. Καλή, διασκεδαστική ταινία που όμως δεν φτάνει άλλες γαλλικές δημιουργίες των 60's και των 70's.

http://www.youtube.com/watch?v=T_hJVlzlJZ8
 
Η ενασχοληση μου με το γαλλικο σινεμα ειναι επιδερμικη ομως εχω σκοπο να επανορθωσω.Εχω ακουσει πολυ καλα λογια γι'αυτη την ταινια, αλλα τωρα με τα γραφομενα σου με εβαλες σε σκεψη...Τεσπα να πω πως ο Lino Ventura παροτι γεννημα θρεμα ιταλος εκανε καριερα αποκλειστικα στη γαλλια πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.Συν καποιες μετριες αμερικανικες που εχω δει οπως το Τhe Valachi Papers με τον Charles Bronson.
 
Πίσω
Μπλουζα