The Snowman (1982)

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.391
Θες χιονάνθρωπο να φτιάξεις;;;;

Πείτε μου υπάρχει παιδί, ακόμα και μεγάλος, που να βρει χιόνι και να μην φτιάξει έστω έναν μικρό χιονάνθρωπο;

Το παρακάτω μικρού μήκους animation (βασισμένο στο εικονογραφημένο βιβλίο του Raymond Briggs) δεν υπάρχει περίπτωση να μην το δω, έστω μια φορά, τις μέρες των Χριστουγέννων.

Η ιστορία έχει να κάνει με ένα μικρό αγοράκι που ξυπνάει κάποια παραμονή Χριστουγέννων που έχει χιονίσει πολύ και φτιάχνει έναν Χιονάνθρωπο. Το βράδυ ο Χιονάνθρωπος "ζωντανεύει" και αφού εξερευνήσει για λίγο στον κόσμο των ανθρώπων, πετάει μαζί με το μικρό αγοράκι στον Β. Πόλο στο σπίτι του Άγιου Βασίλη. 25 λεπτά πολύ ωραίου animation, σαν να πήρες τις εικόνες και να τις έβαψες με ξυλομπογιές, χωρίς καθόλου λόγια, με πολύ ωραία μουσική και ένα όμορφο τραγούδι.

Walking in The Air


imdb: The Snowman (1982)
 
2 πράγματα:

Α) Έχω την εντύπωση ότι το είχε παίξει και η κρατική τηλεόραση κάποια στιγμή

Β) Το παιδάκι δεν είναι αυτό από το άβαταρ του washcloud? :D
 
Το είχα ξεχάσει αυτό το παιδικό! Είναι σκέτη μαγεία, και για μένα τα σύγχρονα παιδικά με την ανεπτυγμένη τεχνολογία δεν σκαμπάζουν μία μπροστά του.
 
D@redevil είπε:
2 πράγματα:
Α) Έχω την εντύπωση ότι το είχε παίξει και η κρατική τηλεόραση κάποια στιγμή

Β) Το παιδάκι δεν είναι αυτό από το άβαταρ του washcloud? :D
A) Νομίζω πως ναι, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη.

Β) Μοιάζει αλλά δεν είναι. Αν δεις το avatar του είναι λίγο διαφορετικό στο παντελόνι και τα παπούτσια

perlastar είπε:
Είναι σκέτη μαγεία,
Πράγματι :) Πάντως το τέλος του μου δημιουργεί έναν "κόμπο".

perlastar είπε:
και για μένα τα σύγχρονα παιδικά με την ανεπτυγμένη τεχνολογία δεν σκαμπάζουν μία μπροστά του.
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις :)
 
Σωστά, το τέλος είναι κάπως δυσάρεστο, είναι από αυτά τα περίεργα παλιά παιδικά που σου δημιουργούσαν ανάμικτα συναισθήματα. Τα λατρεύω πάντως, ειδικά λόγω των αθώων, γλυκών και περιορισμένων εκφράσεων που έχουν τα πρόσωπα. Έτσι μου αρέσουν τα παιδικά, τα πρόσωπα-πλαστελίνες που μέχρι και το παραμικρό συναίσθημα αποτυπώνεται πάνω τους δεν τα αντέχω :)
 
Οι nightwish έχουν διασκευάσει το walking in the air. Το κομμάτι είναι ονειρικό :)
 
Και ποιοι δεν το έχουν διασκευάσει!
 
Πίσω
Μπλουζα